افق روشن
www.ofros.com

تدارک حملۀ دیگری از جانب سرمایه‌داری

!در قالب طرح اصلاحیۀ سازمان تأمین اجتماعی


کمیتۀ هماهنگی برای کمک                                                                                    پنجشنبه ١٨ آبان ١٣٩١

بنا بر اظهارات اخیر «سعید مرتضوی» مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی و برخی اخبار منتشرشده در جراید و پایگاه‌های اطلاع‌رسانی، این سازمان قصد دارد تغییراتی در قانون تأمین اجتماعی در خصوص سن و سابقه‌ی بازنشستگی در مشاغل عادی و سخت و زیان آور، افزایش سهم حق بیمه‌ی كارگران، كاهش تعهدات بیمه‌ای و درمانی رایگان سازمان تامین اجتماعی و... صورت دهد. این سازمان در پیش‌نویسی که به‌منظور تغییر در برخی مواد قانون تأمین اجتماعی تهیه کرده است قصد دارد سن بازنشستگی را چند سال (احتمالاً ۵ سال) افزایش داده و همچنین درصد حق بیمه‌ی پرداختی توسط کارگران را از ٧ درصد فعلی به ٩ درصد افزایش دهد. از محتوای دقیق دیگر مواد این پیش‌نویس فعلاً اطلاعات دقیقی در دست نیست زیرا بحث‌های آن طبق معمول پشت درهای بسته صورت گرفته است، اما آن چه روشن است این حقیقت است که این تغییرات وضعیت در حال حاضر بغرنج طبقه‌ی کارگر را نشانه رفته است و قصد دارد تا آن را بیش از پیش وخیم سازد.
در این میان وظیفه‌ی تشکل‌های کارگری و فعالان کارگری مستقل این است که با اعتراض‌های متحد و گسترده، به هر طریق ممکن از به تصویب رسیدن چنین قوانین ننگینی جلوگیری کنند. جنبش کارگری ایران در مبحث تغییر قانون کار ،که چندی پیش در جریان بود، توانست با حرکت‌های اعتراضی به‌جا و درخور، دست‌کم در آن مقطع زمانی، جلوی تصویب آن قوانین ارتجاعی را بگیرد و اکنون نیز لازم است با سازماندهی حرکت‌های اعتراضی در محیط‌های کار و زیست و به هر طریق ممکن و مناسب صدای اعتراض کوبنده‌ی جنبش مستقل کارگری ایران را به گوش سرمایه‌دارانی که شرایط زیست و معیشت طبقه‌ی کارگر را هدف قرار داده‌اند برساند و بار دیگر با نیروی طبقاتی خود آنان را وادار به عقب‌نشینی کند.
کمیته‌ی هماهنگی ضمن محکوم کردن این اقدام سران سازمان تأمین اجتماعی که منافع کارگران را پیش پای سرمایه‌داران سلاخی می‌کند اعلام می‌دارد که این سازمان و تمام ثروت‌ها و امکانات آن از حاصل دست‌رنج کارگران به وجود آمده است و بنابراین تنها کارگران حق دارند در مورد چگونگی قوانین آن تصمیم بگیرند و این امکانی است که با ممانعت از ایجاد تشکل‌های خودساخته‌ و مستقل کارگران عملاً از آنان سلب شده است. اکنون زمانی است که باید تمام تشکل‌های کارگری و فعالان کارگری و همچنین تمامی جمع‌ها و محافل کارگری به هر طریق ممکن مقابل این حمله ایستادگی کنند و از حقوق مسلم خود متحدانه دفاع نمایند.

کمیتۀ هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری

١٧ آبان‌ماه ١٣٩١