افق روشن
www.ofros.com

اوج گیری بازداشت و محاکمه کارگران در چند روز اخیر


کمیته هماهنگی برای کمک                                                                                   چهارشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۴ - ۲۰ ژانویه ۲۰۱٦

در روزهای اخیر فشار بر روی کارگران آگاه و فعالین كارگری در ایران شدت گرفته و روند دستگیری و محاکمه آنان بیش از پیش افزایش یافته است. قصدعوامل سرمایه ظاهراً این است که با دستگیری، محاکمه و صدور احكام زندان برای کارگران و فعالین کارگری، در مقابل جنبش اعتراضی و حق طلبانه طبقه كارگر سد و مانع ایجاد نموده، حتی المقدور آن را به عقب برانند و از جنب و جوش و حرکت بازدارند.
قصد مدافعین سرمایه از دست زدن به این گونه اقدامات چیزی جز ایجاد رعب و وحشت در میان کارگران و فعالان کارگری، جهت خاموش کردن صدای اعتراض آنان در در مقابل تشدیدفشارو استثمار سرمایه نیست. تهدید، احضار، محاکمه و بازداشت کارگران و فعالان کارگری را تنها در این راستا می توان ارزیابی نمود و تحلیل کرد.
در همین رابطه است که طی روزهای اخیر ١٢ تن از کارگران سیمان درود در استان لرستان و تعدادی از کارگران معترض فازهای ٢٣ و ٢۴ عسلویه یکی بعد از دیگری بازداشت می شوند و راهی زندان می گردند و ۹ نفر از کارگران معدن بافق به دادگاه فرا خوانده شده و محاکمه می شوند. شنیدنی این که کارگران هر یک از این شرکت ها و کارخانه ها که تلاش و مبارزه ی پیگیر و مثال زدنی ای را در اعتراض به تعطیلی کارحانه و به ویژه معدن سنگ آهن بافق و همچنین دفاع از امنیت شغلی خویش در کارنامه خود دارند و برای بهبود وضعیت اسف بار و طاقت فرسای کار در این شرکت ها و مراکز چه فداکاری ها که نکرده و چه سختی ها که تحمل نکرده اند در دادگاه به خاطر اخلال در نظم و جلوگیری از فعالیت و تولید ؟! تفهیم اتهام شده و محاکمه می شوند. قرار است که جلسه بعدی دادگاه این ۹ نفر حدود بیست روز دیگر برگزار گردد. واین همه در شرایطی اتفاق می افتد که مسئولین پیشتر وعده لغو پیگیری قضایی این کارگران را داده بودند.لازم به یادآوری است که ١٢ کارگران سیمان درود نیز صرفاً به قید وثیقه آزاد شده و قرار است که در آینده به اتهام هایی که در بالا از آن ها یاد شد دادگاهی و محاکمه گردند.
همچنین در روزهای اخیر داوود رضوی عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد نیز که نیمه شب هشتم اردیبهشت ۹۴ و در آستانه روزجهانی کارگر در منزل خود توسط مامورین وزارت اطلاعات دستگیر شده و بعد از ٢٢ روز با قرار وثیقه یکصد میلیون تومانی آزادشده بود، در روزچهارشنبه ٢٣ دی ماه در شعبه ٢٦ دادگاه انقلاب محاکمه شد. اتهامات این عضو سندیکای کارگران شرکت واحد نیز عبارت بودند از همان اتهامات شناخته شده و نخ نمای همیشگی همچون "اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور" ! و "اخلال در نظم عمومی" از طریق حضور در تجمعات و اجتماعات غیر قانونی!
محمود بهشتی لنگرودی، عضو انجمن صنفی معلمان نیز که به دنبال اعتصاب غذای بیست روزه خود از تاریخ ٢۴ آذر به مرخصی آمده بود در پی اتمام مرخصی یکماهه وعدم تمدید آن، در روز جمعه ۲۵ دی ماه با مشایعت جمعی از دوستان، خانواده و همکاران، با گامهایی استوار به زندان بازگشت. وی در آستانه بازگشت به زندان، در نامه ای سرگشاده خطاب به یاران وهمکاران خود، به حکم غیرعادلانه ٩ سال زندان خویش که بدون حضور هیئت منصفه صادر گردیده است و همچنین عدم اجرای اصل ١٦٨ قانون اساسی اعتراض کرد. وی در بخشی از این نامه چنین نوشته است: « در ۳۷ سال گذشته، متهمان بی‌گناه بسیاری با احکام سنگین قضایی روانه‌ی زندان‌ها شده‌اند» «درعوض، برخی از آن‌ها که در محکمه‌ی افکارعمومی، شایسته‌ی سخت‌ترین مجازات‌ها بوده‌اند در دادگاه‌های غیرعلنی و بدون حضور هیئت منصفه، تبرئه شده و یا به جرایم نقدی بسیار ناچیز محکوم گردیده‌اند که مصادیق این‌گونه احکام را همه به روشنی به یاد می‌آوریم.»
فرزاد مرادی نیا کارگر زندانی و عضو کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری نیز که به دلیل وضعیت وخیم جسمانی به بیمارستان منتقل شده وتحت عمل جراحی قرار گرفته بود علیرغم نظر پزشک معالج خود مبنی بر نیاز به دوماه استراحت و مراقبت پزشکی ، در روز ١٩ دی ماه مجددا به زندان بازگردانده شده تا دوران نقاهت خود را در شرایط بسار سخت و طاقت فرسای زندان سپری کند.
قابل توجه این که همه این بازداشتها و محاکمات تنها مربوط به چند روز اخیر بوده است. ظاهرا قرار است زندان ها بیش از پیش از کارگران و فعالین کارگری و اجتماعی پر شوند تا امنیت سرمایه محفوظ بماند و به روند انباشت سود و سرمایه خدشه ای واردنشود.
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری ضمن محکوم کردن تمامی سطوح فشار به کارگران و فعالین کارگری و اجتماعی، و تقبیح سیاست های کارگر ستیزانه ی سرمایه و نیروهای امنیتی و انتظامی در احضار، بازداشت ، محاکمه و زندانی کردن کارگران، خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط آن ها و توقف بازداشت و محاکمه همه کارگران و فعالین کارگری و معلمان و فعالین اجتماعی می باشد. کمیته هماهنگی همچنین از همه ی کارگران، تشکل های کارگری و نهادهای مدافع حقوق این طبقه در سرتاسر دنیا می خواهد که در حد توان به دفاع از این کارگران و فعالان کارگری و تمامی کارگران در بند و زندانیان سیاسی بپردازند.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری

٩۴/١٠/٢٨