افق روشن
www.ofros.com

!دور تازه‌ی بازداشت اعضای کمیته هماهنگی را محکوم می‌کنیم


کمیته هماهنگی برای کمک                                                                                            شنبه ٩ دی ١٣٩١

کارگران، تشکل‌های کارگری و نهادهای مدافع حقوق بشر!
همان طوری که در اطلاعیه‌های روزهای گذشته اعلام کردیم در تاریخ ٢٩ آذر مامورین امنیتی پنج نفر از اعضای کمیته هماهنگی به نام‌های هادی تنومند، جمال میناشیری، قاسم مصطفی‌پور، ابراهیم مصطفی‌پور و محمد کریمی در شهر بوکان را بازداشت کردند. اتهام آنها شرکت در مجمع عمومی این تشکل در ٢٦ خرداد گذشته در شهر کرج اعلام شده است. علاوه بر این در ۵ دی نیز عباس هاشم‌پور در شهر اشنویه احضار شد و به مدت سه ساعت به دلیل عضویت در کمیته هماهنگی مورد بازجویی قرار گرفت و همچنین عباس پیروتی دیگر عضو کمیته در ٦ دی به اداره اطلاعات اشنویه احضار گردید.
در شرایطی مامورین امنیتی در شهر بوکان درب‌های منازل را به هم کوبیدند، کتاب و کامپیوتر و وسایل شخصی را با خود بردند و کارگر خباز هادی تنومند را از محل کارش بیرون کشیدند که هنوز شش ماه از تعرض به مجمع عمومی کمیته هماهنگی نگذشته است. یورش سازمان یافته و مسلحانه‌ای که شرکت کننده‌گان در آن به شکلی سبعانه مورد ضرب و شتم، توهین و اهانت قرار گرفته و بازداشت شدند. در حالی که هنوز خاطره این تهاجم گسترده فراموش نشده که بار دیگر دوستان ما در شهر بوکان به جرم حضور در این مجمع عمومی دستگیر می‌شوند. مجمعی که همان طوری که بارها اعلام کرده‌ایم جلسه‌ی سالیانه اعضای تشکلی کارگری بود که در شهرهای مختلف ایران دور هم جمع شده بوده‌اند تا در باره مشکلات و مصائب خود و کارگرانی که توسط مناسبات سرمایه‌داری، استثمار شده و حقوق‌شان پایمال می‌شود، گفتگو کنند.
در حالی اعضای کمیته هماهنگی در شهر بوکان زندانی می‌شوند که تاکنون هیچ سرمایه‌داری به دلیل عدم پرداخت حقوق کارگران و به سیه‌روزی کشاندن آنها، به پای میز محاکمه کشیده نشده است. فعالین کارگری به خاطر اینکه شش ماه پیش در مجمع عمومی حضور داشته‌اند! بازداشت می‌شوند؛ اما با گذشت چندین روز از کشتار کارگران معدن در طبس، هنوز مقام‌های امنیتی و قضایی، صاحبان معادن و مدیران نالایق نهادهای اداری را به جرم قتل عمد کارگران، دستگیر نکرده‌اند. کارگران زحمتکشی که برای گذراندن امرار معاش و گرفتن ماهیانه ۴٠٠ هزار تومان به عمق چند صد متری زمین رفتند و با انفجار گاز متان، زیر خروارها خاک مدفون شدند. آیا تاکنون نیروهای انتظامی و امنیتی، روسای مجتمع پتروشیمی امیرکبیر در ماهشهر را بازخواست کرده‌اند که چرا در هفته گذشته، ٣۵ نفر از کارگران را به جرم تجمع در دفاع از حق کار و زندگی خود، به کارخانه راه نداده‌اند؟ چرا باید کارگران باید به دلیل عضویت در یک تشکل کارگری و شرکت در مجمع عمومی سالیانه بازداشت شوند، اما سرمایه‌داران آزادانه به کار و معیشت کارگران تعرض کرده و کرامت و شخصیت انسانی آنها را به بازی بگیرند؟ آیا سرکوب و ارعاب کارگران توسط حاکمیت، به معنای حمایت از صاحبان سرمایه و موجودیت آنها نیست؟
ما اعضای کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری اعلام می کنیم که ایجاد هر تشکل کارگری و عضویت و شرکت در جلسات آن، جرم نیست و حق مسلم و شناخته شده‌ی هر کارگری است و هیچ کس را نباید به این دلیل زندانی و محاکمه نمود. کارگران برای دفاع از خود در مقابل تهاجم همه جانبه سرمایه‌داری، راهی جز متشکل شدن ندارند. هم چنین بار دیگر ادامه بازداشت اعضای کمیته هماهنگی در شهر بوکان و افزایش فشار بر کارگران زندانی رضا شهابی، پدرام نصرالهی، بهنام ابراهیم‌زاده و دیگر زندانیان سیاسی را محکوم می‌کنیم و خواستار آزادی بدون قید و شرط همه‌ی آنها هستیم. آزادی بیان و اندیشه و حق ایجاد تشکل، از حقوق به رسمیت شناخته شده در دنیای امروز است و هیچ کس نباید این حق انسانی را پایمال کند.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری - ٨ دی ١٣٩١