افق روشن
www.ofros.com

بیانیۀ گلگشت کارگران و فعالین کارگری و

اعضای کمیتۀ ... سنندج در اعتراض به فشار بر فعالین کارگری


کمیتۀ هماهنگی برای کمک                                                                                       جمعه ۱۵ دی ۱۳۹۱

کارگران! مردم شریف و آزادی خواه!
صاحبان سرمایه و حافظان آن بنا به غوطه ور شدن در بحران عمیق سرمایه داری و غریزه ی طبقاتی خود، تلاشِ کارگران را برای احقاق حقوق خود سرکوب و فعالین کارگری را به زندان می افکند. طی روزهای گذشته هفت نفر از اعضای کمیته ی هماهنگی در شهرهای بوکان و اشنویه را تنها به اتهام عضویت در کمیتۀ هماهنگی و شرکت در مجمع عمومی این تشکل، احضار و بازداشت نموده که ۵ نفر از آنها را بعد از ١٣ روز به قید وثیقه و ٢ نفر دیگر را نیز بعد از چند ساعت بازجویی آزاد نمودند. در ادامه ی فشار بر اعضای متشکل در کمیته‌ی هماهنگی، «پدرام نصراللهی»، عضو دیگر این تشکل را به ١٩ ماه زندان محکوم نموده‌اند و او را در بدترین شرایط در زندان مرکزی سنندج، ممنوع الملاقات، و تهدید به سلول انفرادی کرده‌اند.
«رضا شهابی» انسانی آزادی‌خواه و برابری‌طلب است که در راه دفاع از منافع کارگران و آرمانهای انسانی هم‌طبقه‌ای‌های خود، جانش را به مخاطره انداخته است. او تنها به جرم دفاع از حقوق کارگران دستگیر شده و نزدیک به ٣ سال است که در زندان به سر می‌برد و زیر فشارهای زندان دچار آسیب‌های جدی و جبران ناپذیری شده است. با این وجود او از روز دوشنبه ٢٧ آذر ماه در اعتراض به رفتار غیر انسانی و بی توجهی مسئولان زندان به مداوایش، دست به اعتصاب غذا زده و تا این لحظه همچنان بر خواسته­های خود مبنی بر درمان خارج از زندان و محیطی به دور از فشارهای عصبی پافشاری کرده است.
«علی نجاتی» دیگر فعال کارگری که در سالهای اخیر چندین بار به اتهامات واهی زندانی شده، بار دیگر به دادگاه انقلاب سنندج احضار شده است.
در راستای همین سیاست‌های ضد انسانی و ضد کارگریِ سرمایه‌داری، «ستار بهشتی» کارگر وبلاگ نویس، تنها به جرم بیان عقاید و نظرات خویش، در ٧ آبان ٩١ بازداشت و بعد از ۵ روز، در حین بازجویی توسط حافظان زور و سرمایه جان باخت.
نا امنی محیط کار در کارخانه‌ها، معادن، کارگاهها و کارهای فصلی، روزانه هزاران کارگر را قربانی سودخواهی سرمایه‌داران در سرتاسر دنیا می‌کند. اخیرا مرگ ٨ تن از کارگران معدن ذغال سنگ طبس برای تمامی کارگران در ایران خبری تکان دهنده و تاسف بار بود. همچنین برای هر چه بیشتر بی حقوق کردن طبقه‌ی کارگر لایحه‌ی ضد کارگری قانون کار و تامین اجتماعی امسال جهت تصویب به مجلس فرستاده شده است.
مرگ کودکان شین­آباد در پیرانشهر که قرار بود در دنیای کودکی و نوجوانی خود افق‌های روشنتری از یک دنیای آزاد و برابر را نوید دهند و از امکاناتی که حاصل کارِ مادران و پدرانِ کارگرشان بود، بهره جویند، در نتیجه‌ی سودخواهی صاحبان سرمایه، کابوس تلخی بود که ذهن هر انسان شریفی را سخت آزار داد. دیدیم که چگونه ٣٧ نفر از نوشکفته‌ها، طعمه‌ی حریق شدند و از آن میان «سیران یگانه» و «ساریا رسول زاده» با دنیایی سرشار از آرزو، جلوی چشمانمان جان باختند.
تمامی این سیاست‌های ضد انسانیِ سرمایه‌داری، دیربازی است برای کارگران بر ملا شده و می‌خواهد با این فشارها جلوی اعتراضات کارگری را بگیرد و با تعقیب، بازداشت و زندانی کردن کارگران آگاه و پیشرو، زهر چشم بگیرد و یا آن کارگران مبارز را بترساند.
فشار اقتصادی، تورم و گرانی، عدم پرداخت به موقع دستمزد کارگران، اخراج‌های گسترده و دسته جمعی در طول سال جاری بیش از سال‌های دیگر کارگران را به میدان اعتراضات کارگری آورده است و این اعتراضات و اعتصابات کارگری نشان می‌دهد که طبقه‌ی کارگر از خواسته‌های بر حق خود که همانا حق ایجاد تشکل، مبارزه با استثمار و دفاع از منافع طبقه‌ی کارگر می‌باشد، به هیچ وجه عقب نشینی نخواهد کرد.
ما کارگران و فعالین کارگری و اعضای متشکل در کمیته‌ی هماهنگی، دوشادوش تمام هم‌طبقه‌ای‌های خود در سراسر جهان و برای پایان دادن به تمامی مشقات و مظالم و نابرابری‌های نظم سرمایه و برپایی دنیایی انسانی و عاری از هرگونه ستم و استثمار انسان از انسان، متحدانه مبارزه خواهیم کرد و از تمامی کارگران و انسان‌های آزادی‌خواه که منافعی جدا از منافع طبقه‌ی کارگر ندارند، می‌خواهیم که از این مبارزات پشتیبانی و صدای این فعالین کارگری را به گوش تمامی نهادهای انسان دوست در سطح جهانی برسانند و برای لغو احکام صادره و فشار بر فعالین کارگری تلاش کنند.
ما بدین‌وسیله با همبستگی مبارزات خود از خواسته‌های بر حق رضا شهابی اعلام حمایت می‌کنیم و هرگونه قصور و عواقب ناشی از تجدید فشار بر رضا شهابی را متوجه حامیان سرمایه و مقامات مسئول در زندان می‌دانیم.
ما بار دیگر تعقیب و بازداشت و زندانی کردن کارگران و فعالین کارگری و اعضای متشکل در کمیته‌ی هماهنگی را به شدت محکوم می‌کنیم و خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط کارگران و فعالین کارگری و تمامی زندانیان سیاسی از جمله بهنام ابراهیم زاده، محمد جراحی، فریبرز رئیس دانا، نسرین ستوده، شاهرخ زمانی، رضا شهابی و پدرام نصراللهی و ... از زندان‌های سرمایه‌داری هستیم.
ما همچنین مرگ کارگران معدن ذغال سنگ طبس و دانش آموزان شین‌آباد و جان باختن ستار بهشتی را به خانواده­ و بستگان این عزیزان تسلیت گفته و تمامی این جنایاتِ سرمایه‌داران را محکوم میکنیم؛ و خواهان مداوای هرچه سریعتر دانش‌آموزان قربانی آتش‌سوزی مدرسه‌ی شین‌آباد هستیم.

زنده باد همبستگی طبقاتی کارگران

کارگران، فعالین کارگری و اعضای

کمیتۀ هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌­های کارگری سنندج

١۵/١٠/٩١