افق روشن
www.ofros.com

کوروش بخشنده بر اثر سکته قلبی جان باخت


مجموعه                                                                                                             یکشنبه ۸ آذر ۱۳۹۴ - ۲۹ نوامبر ۲۰۱۵

بیانیه "کارگران صنعتی جهان" در رابطه با مرگ شاهرخ زمانی و کوروش بخشنده.

کارگران سندیکای صنعتی دنیا (IWWW) ابراز همدردی و همبستگی با خانواده و رفیقان و دوستان عزادار در مراسم بزرگداشت در گذشت شاهرخ زمانی می کنند.
متن کامل را به زبان فارسی اینجا کلیک کنید.

متن کامل را به زبان انگلیسی اینجا کلیک کنید.

اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران

**************

پیام برای درگذشت كورش بخشنده

پیام سعید شیر زاد و امیر امیر قلی از زندان رجائی شهر برای در گذشت كورش بخشنده.

“بین سرمایه داری و سوسیالیسم دره ی عمیقی است که ما کمونیستها میخواهیم خاکستر این دره باشیم.” هوشی مین مرگ هر انسان، واقعه تلخی است و مرگ یك فعال كارگری كه دل در گروی ایجاد جهانی بهتر و سوسیالیسم دارد، واقعه‌ای به مراتب تلخ‌تر است.
كوروش بخشنده، فعال كارگری و یك سوسیالیست بود كه زیر فشارهای نهادهای امنیتی قرار داشت. وی سر آخر تاب نیاورد و بر اثر همین فشارها به دلیل سكته قلبی در گذشت. البته دوستان و رفقای او اجازه ندادند، مرگ او به عامل مایوس كننده‌ای تبدیل شود و مراسم خاكسپاری در خور یك كمونیست برای وی برگزار كردند. سنندج سرخ باز هم ایستاد و با سر دادن سرود انترناسیونال، اجازه نداد كه دشمنان كارگران و زحمتكشان بر غم ما بخندند، آری این مرتجعان بودند كه در مرگ كوروش غافلگیر شدند تا باز هم سنندج نشان دهد كه سنگر آزادیخواهی و برابری‌طلبی در ایران است، سنگر راه رهایی و سوسیالیسم.
ما نیز خود را در غم او شریك می‌دانیم و غم فراغ او را به خانواده، رفقا و تمام سوسیالیستهای جهان تسلیت می‌گوییم. امیر امیرقلی و سعید شیرزاد. زندانیان سوسیالیست

کانون مدافعان حقوق کارگر

تاریخ انتشار: نوامبر ۱۴, ۲۰۱۵

**************

پیام تشکر هیات اجرایی کمیته دفاع از فعالین کارگری مهاباد

"ما سنگ هایی انسانی هستیم که آماده پرتاب شدن به سوی نظام سرمایه دارانیم"

کارگران، تشکل های کارگری، انسانهای آزادی خواه و خانواده محترم رفیق کورش
پیکر نادربخشندە (عمو کورش) روز جمعه مورخ ۹۴/۸/۱۵ به همراهی جمع کثیری از کارگران، فعالین اجتماعی نقاط مختلف ایران و مردم خون گرم شهر سنندج میان پرچم های سرخی که اعلام جنگ علیه نظام سرمایه داری است، به خاک سپرده شد.
کورش بخشنده از اعضای هیئت اجرایی کمیته دفاع از فعالین کارگری مهاباد، روز پنجشنبه مورخ ۹۴/۸/۱۴ ساعت یک و سی دقیقه ظهر در مقابل منزل مسکونی اش قلب مالامال از عشق به پیروزی طبقه کارگر، برای همیشه از تپش ایستاد و ما را در این شرایط که نظام سرمایه داری با تمام توان برای سرکوب جنبش کارگری ایران آستین هایش را بالا زده، تنها گذاشت.
ما اعضای هیئت اجرایی کمیته دفاع از فعالین کارگری مهاباد از صمیم قلب از همه عزیزانی که در تشیع جنازه این کارگر آگاه و مبارز شرکت جستند، از طرق مختلف پیام تسلیت ارسال کردند و یا حضوری به دیدار خانواده این عزیز رفتند، نهایت تشکر و قدردانی را داریم.
ما با کوروش پیمان بسته بودیم علیه نظام وارونه سرمایه داری تا آخرین لحظه مبارزه خواهیم کرد و سر سازش با اپورتونیسم، سکتاریسم و محفلیسم در جنبش کارگری ایران نخواهیم داشت و با گامهای استوار حرکت خواهیم کرد تا نظام گندیده سرمایه داری را به زباله دان تاریخ بسپاریم و بر ویرانه های آن دنیای عاری از هر گونه ستم و استثمار را بناء نهیم.

یادش گرامی و راهش پر رهرو...

هیئت اجرایی کمیته دفاع از فعالین کارگری مهاباد

آبان ماه ۹۴

**************

جنبش کارگری ایران یکی دیگر از چهره های مبارزش را از دست داد

ظهر روز پنجشنبه ۱۴ آبان ماه سال جاری رفیق کوروش بخشنده از اعضای کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای کارگری و عضو هیات اجرایی کمیته دفاع از فعالین کارگری مهاباد بر اثر عارضه قلبی در سنندج جانباخت.
فقدان کوروش برای جنبش کارگری ضایعه ای بزرگ است. کوروش تا آخرین لحطات زندگی مورد پیگرد رژیم سرمایه داری اسلامی ایران بود و زیر تیغ تهدید وبازداشت بسر میبرد. با این همه او علیرغم بیماری ذره ای در مقابل این جنایتکاران عقب ننشست ، مبارزه متشکل را یاری وتبلیغ نمود وبا فداکاری وشجاعت به سازمانیابی طبقه اش یاری رساند. با تلاش و کوشش های آگاهانه و انقلابی ، طبقه کارگر هزاران کوروش را در مصاف با سرمایه خلق خواهد کرد و به این ترتیب آرمانهای کوروش بخشنده بر زمین نخواهد ماند و پرچم های سرخی که بر مزارش به اهتزاز در آمد کران تا کران ایران را فرا خواهد گرفت ، سرود انترناسیونالی که بر مزارش خوانده شد بر لبان صدها هزار کارگر جاری خواهد شد . این چیزی است که کوروش در تمام زندگیش با بردباری تدارک می دید وبه بار خواهد نشست. زیرا که چاره کارگران وحدت وتشکیلات است.

شورای نمایندگان احزاب ، سازمانها و نهاد های چپ و کمونیست فقدان این مبارز صدیق طبقه کارگر را به جنبش کارگری ، رفقای کوروش وخانواده اش تسلیت میگوید. در برگزاری هرچه شکوهمند تر یادمان این رفیق برای بازیابی تجربیاتش با همه امکانات شرکت کنیم.

یادش گرامی و جاودان باد

زنده باد آزادی       زنده باد سوسیالیسم

سرنگون باد رژیم سرمایه داری جمهوری اسلامی

شورای نمایندگان احزاب، سازمانها و نیروهای چپ و کمونیست

اسامی امضا کنندگان:

١- اتحاد چپ ایرانیان در خارج کشور ٢- اتحاد چپ سوسیالیستی ایرانیان ۳- حزب کمونیست ایران ۴- حزب کمونیست ایران (مارکسیست ـ لنینیست ـ مائوئیست) ۵- سازمان اتحاد فدائیان کمونیست ۶- سازمان راه کارگر ۷- سازمان کارگران انقلابی ایران (راه کارگر) ۸- شورای حمایت از مبارزات آزادیخواهانه مردم ایران- استکهلم ۹- شورای فعالین سوسیالیست و آزادیخواه - هامبورگ ۱۰- کانون اندیشه کپنهاگ - دانمارک ۱۱- کانون همبستگی با کارگران ایران- گوتنبرگ ۱۲- کمیته جوانان بلژیک ۱۳ - کمیته حمایت از مبارزات کارگران ایران- فنلاند ۱۳- کمیته حمایت از مبارزات جنبش کارگری ایران- دانمارک ۱۴- کمیته خارج کشور سازمان فدائیان (اقلیت) ۱۵- نهاد همبستگی با جنبش کارگری ایران- غرب آلمان ۱۶- کمیته یادمان کشتار زندانیان سیاسی دهه٦٠در ایران - مونترال، کانادا ۱۷- هسته اقلیت

**************

پیام تسلیت بمناسبت مرگ کوروش بخشنده

از دردی گریسته ام که از آن من نیست

از لذتی جان گرفته ام که از آن من نیست

با مرگی جان می سپارم که از آن من نیست

خانواده محترم بخشنده، دوستان و هم طبقه ای های کارگر!

کوروش بخشنده چهره صادق و سیمای شناخته شده جنبش کارگری ایران برای همیشه دیده از جهان فروبست. با مرگ او همه ما بهت زده و داغ دار انسان مبارزی شدیم که جهان را عاری از هرگونه ظلم و استثمار انسان به دست انسان، می خواست و بنا نهادن جامعه ای آزاد و برابر را برای همه انسانها آرزو می کرد.قلب مهربان این فعال کارگری در حالی از تپش ایستاد که دیگر تحمل فشارها و محدودیتهای تحمیل شده را نداشت. بدون شک نام و خاطر کوروش برای همیشه بر تارک تاریخ خواهد درخشید. بدین وسیله مرگ نابهنگام و اندوه ناک دوست و همرزم عزیزم را به خانواده، دوستان، کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای کارگری، کمیته دفاع از فعالین کارگری مهاباد و کل جنبش کارگری ایران تسلیت می گویم و خود را در غم آنان سهیم میدانم.

واحد سیده - زندان مرکزی مهاباد - آبان ۹۴

کمیته دفاع از فعالین کارگری مهاباد

**************

تشییع جنازه باشکوه و به یاد ماندنی کوروش بخشنده

طی مراسم باشکوهی که صبح امروز، با شرکت بیش ازهزارنفر از کارگران و فعالین کارگری و مدنی و مردم آزادیخواه و عدالت طلب شهر سنندج و دیگرشهرها برگزار شد، پیکر کورش بخشنده، غرق در گل های سرخ و پیچیده در پرچمی که رنگ خون هزاران هزار کارگر جان باخته در میدان های جدال کار و سرمایه، در طول تاریخ موجودیت نظام ضدکارگری سرمایه داری را به نمایش می گذاشت، بر دوش رفیقانش، ازسردخانه "بهشت محمدی" شهر سنندج تا آرامگاه وی همراهی گردیدو در میان غم و اندوه یارانش به خاک سپرده شد.
جمعیت حاضر که از حدود ساعت ۸ صبح به تدریج در مقابل سردخانه جمع شده بودند، درحدود ساعت ۱۰ صبح، در حالی که پیکر این فعال کارگری را در پرچمی به رنگ سرخ پیچیده بودند و از هر طرف آن را گل باران می کردند، راهی محل آرامگاه شده و طی مراسمی که در خور خاکسپاری یک فعال و رهرو راه رهایی طبقه کارگر است وی را به خاک سپردند. لازم به یادآوری است که آرزوی کورش و حرف کورش همواره این بود که روزی مردم جنازه اش را در پرچمی سرخ رنگ بپیچند و بر دوش خود حمل کنند.
مراسم به شکلی بسیار با شکوه، با سر دادن سرود بین المللی طبقه کارگر، سرود انترناسیونال، آغاز شد و با یک دقیقه سکوت به یاد این رفیق جان باخته و همه جانباختگان راه آزادی و برابری ادامه یافت. این مراسم در شرایطی که نیروهای امنیتی و اطلاعاتی به راستی غافلگیر شده بودند و کاری جز گرفتن پی در پی عکس و فیلم از شرکت کنندگان در مراسم از آنان ساخته نبود، با خواندن چندین بیانیه و چند قطعه شعر که از جانب تشکلها و فعالین کارگری تهیه شده و یکی بعد از دیگری قرائت می شد، ادامه یافت. شرکت گسترده و به یادماندنی مردم در یک چنین مراسمی، همچون مراسم خاکسپاری فعال مخلص و شریف جنبش کارگری شاهرخ زمانی، آن هم در شرایطی که حامیان سرمایه از هر سو کارگران آگاه و فعالان دلسوز کارگری را آماج فشارها و تهاجمات همه جانبه و مستمر خود قرار داده اند، خود نشان از آن دارد که کارگران و مردم به جان آمده از ستم و استثمار سرمایه، به خوبی یاران و همراهان خود را می شناسند و هیچگاه یاد و خاطره آنان را فراموش نخواهند کرد.
لازم به توضیح است که علاوه بر اعضا و فعالین کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری، نمایندگانی از "اتحادیه آزاد کارگران ایران"، "کانون مدافعان حقوق کارگر" و تعداد زیادی از فعالین کارگری و مدنی در این مراسم شرکت کردند.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری

۹۴/۰۸/۱۵

**************

کورش کبير ... براى کورش بخشنده - شاهين نجفى

**************

درگذشت کورش بخشنده فعال کارگری

کوروش بخشنده فعال کارگری و عضو کمیته هماهنگی ساعت ۱.۵ بعداز ظهر پنجشنبه ۹۴/۰۸/۱۴ به علت ایست قلبی در شهر سنندج، دیده از جهان فرو بست. کورش که دچار عارضۀ جدی قلبی بود و در این رابطه یک بار مورد عمل جراحی قرار گرفته بود، مانند سایر فعالین کارگری در جهنم سرمایه داری ایران، از جانب نهاد های سرکوبگر و جنایت کار اطلاعاتی و امنیتی دولت اسلامی فاشیستی سرمایه، بطور مستمر در معرض تهدید قرار داشت و بارها توسط آن ها احضار و بازداشت شده بود.
من ضمن ابراز تاسف عمیق، درگذشت این همزنچیر شریف و فعال در عرصۀ مبارزۀ طبقاتی را، به خانوادۀ محترم ایشان تسلیت می گویم.

جمشید کارگر

**************

کوروش بخشنده از فعالین کارگری در سنندج درگذشت

حقوق معلم و کارگر:
کوروش بخشنده از فعالین کارگری کُردستان، یکی از چهره‌های سرشناس دفاع از حقوق کارگران بر اثر عارضه‌ی قلبی در زادگاهش سنندج درگذشت. با کمال تاسف، قبل از ظهر پنج‌شنبه، چهاردهم آبان‌ماه، کوروش بخشنده عضو کمیته هماهنگی برای ایجاد تشکل‌های کارگری در زادگاهش فوت کرد.
از قرار معلوم آقای بخشنده به دلیل ایست قلبی جان خود را از دست داده است.
وی سال گذشته بر اثر ناراحتی قلبی مدتی را در تهران و تحت عمل جراحی سپری کرده بود.
اواخر سال گذشته کوروش بخشنده پس از دو ماه حبس در سلول‌های انفرادی، با وثیقه‌ی یکصد میلیون تومانی آزاد شده بود.
درگذشت کوروش بخشنده از فعالین سرشناس و پیگیر جنبش کارگری، ضایعه ای دردناک برای کارگران و دستمزدبگیران ایران است.

**************

مراسم گراميداشت ياد کورش بخشنده در کانادا (شنبه ١٤ نوامبر ... تورنتو) کمیته برگزار کننده

درگرامیداشت در گذشت رفیق کورش بخشنده فعال کارگری!

روز پنجشنبه ۵ نوامبرکورش بخسنده از فعالین کارگری و عضو کمیته هما هنگی برای ایجاد تشکلهای کارگری بدلیل ایست قلبی زندگی را وداع گفت. رفیق کورش انسانی دلسوز و فداکار بود که در همه عرصهای مبارزاتی حضورش قابل احساس و چشمگیر بود .در مبارزات کارگری.مبارزات زنان، در مبارزه برای تغیر زندگی و شرایط کوکان کار، کورش در صف مقدم بود.به همین رو از طرف مزدوران جمهوری اسلامی همیشه تحت نظر بود بارها دستگیر و بازداشت شده بود و به یکی از چهرهای مقاومت زندان نیز تبدیل شده بود. حظور هزاران نفر درمراسم خاکسپاری رفیق کورش نشان از محبوبیت و نفوذ اجتماعی وی بود.
به همین مناسبت روز شنبه ١٤ نوامبر مراسمی برای بزرگداشت در گذشت نا بهنگام ایشان برگزار خواهیم کرد.
گرامی باد یاد رفیق کورش بخشنده و همه جانباختگان راه آزادی و سوسیالیسم.
زمان: شنبه ١٤ نوامبر ۲۰۱۵، ساعت ۲ الی ٦ بعداظهر.
مکان: سکار برو سویک سنتر.(جنب سکاربرو تاون سنتر)
Building Information
Location:
Scarborough Civic Centre
150 Borough Drive
Toronto ON M1P 4N7
(McCowan Road and Ellesmere Road)

کمیته بر گزاری بزرگداشت کورش بخشنده.

**************

كوروش بخشنده، فعال سرشناس جنبش كارگری، هم جان باخت!

    گفتگو با عثمان اسماعيلی؛   راديو ندا ۱۵ آبان ٩۴

**************

سنندج در بزرگداشت يک رزمنده سرخ

مراسم خاکسپارى فعال کارگرى: کورش بخشنده

برای دیدن تصاویر خاکسپاری اینجا کلیک کنید.

سایت آزادی بیان

**************

قلب پرشور کوروش بخشنده از تپش باز ایستاد

پیام اتحادیه آزاد کارگران ایران به مناسبت مرگ کوروش بخشنده

جنبش کارگری ایران به فاصله کوتاهی از مرگ شاهرخ زمانی و در شرایطی که طی چند ماه گذشته فعالین جنبش کارگری و جنبش معلمان آماج بیشترین دستگیریها و صدور احکام سنگین قرار گرفته اند یکی دیگر از پرکارترین و با تجربه ترین فعال شناخته شده خود را از دست داد.
کوروش بخشنده از اعضای شاخص کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای کارگری،در مقطعی سخنگوی کمیته دفاع ازکارگران مهاباد و عضو هیات اجرایی این کمیته بود که علیرغم دستگیریهای متعدد و اعمال فشار بر علیه اش، لحظه ای در دفاع از منافع طبقه کارگر ایران آرام نگرفت. وی از جمله فعالین کارگری در شهر سنندج بود که به نحو چشمگیری بر همراهی و همگامی تشکلهای کارگری در مناسبتهای مختلف در شهر سنندج پای می فشرد.
بی تردید مرگ کوروش یک ضایعه برای جنبش کارگری ایران است. ما با ابراز تاسف عمیق از مرگ ناگهانی این رزمنده پیگیر و سازش ناپذیر طبقه کارگر ایران، این ضایعه جبران ناپذیر را به خانواده کوروش عزیز، دوستان و یارانش در کمیته هماهنگی، کمیته دفاع از فعالین کارگری مهاباد و جنبش بزرگ کارگری ایران صمیمانه تسلیت می گوئیم و بر تحقق آرمانها و آمال و آرزوهای کوروش عهد می بندیم.

اتحادیه آزاد کارگران ایران - ١۵ آبانماه ۱۳۹۴

**************

در گذشت ناگهانی کوروش بخشنده فعال کارگری و عضو کمیته هماهنگی!

با کمال تاسف کوروش بخشنده فعال کارگری و عضو کمیته هماهنگی و از اعضای هیات اجرایی کمیته دفاع ازکارگران مهاباد، ساعت ۱.۵ بعداز ظهر امروز پنجشنبه ۹۴/۰۸/۱۴ به علت ایست قلبی در شهر سنندج، دیده از جهان فرو بست.
کوروش بخشنده که دچار عارضه جدی قلبی بود و یک بار نیز مورد عمل جراحی قلب باز قرار گرفته بود بود همواره در معرض تهدید احضار و بازداشت قرارداشت و امروزپنجشنبه نیزباردیگر ازطرف اداره اطلاعات با او تماس تلفنی گرفته شد و مشخص نیست که این بارماموران اطلاعات از جان او چه می خواستند؟چندروز قبل نیزمامورین اطلاعات طی تماسی اورا تهدید کرده بودند که حق ندارد در مراسم سالگرد مبارزات کوبانی شرکت کند.
کوروش بخشنده بارها احضار و بازداشت شد که آخرین مورد آن چند روز قبل از ۸ مارس، در روز جهانی زن بود که بعد از دو ماه بازداشت ، سرانجام با وثیقه یکصد میلیون تومانی آزاد گردید. وی بعدا توسط دادگاه بدوی به دو سال حبس محکوم شد. این حکم سپس طبق ماده ۳۸ قانون مجازات عمومی به سه ماه و یک روز حبس تقلیل یافت. زمان اجرای این حکم ۱۵ آبان بود و قرار بود که کوروش فردا برای اجرای حکم به زندان سنندج مراجعه کند. قلب تپنده کوروش بخشنده سرانجام بعد از تحمل رنج های بسیار،از تپش باز ایستاد و جنبش کارگری یکی از فعالان جدی و پی گیر خودرا ازدست داد.
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای کارگری ضمن ابرازتاسف عمیق، این ضایعه اسفناک را به خانواده محترم ایشان و همه کارگران و فعالین کارگری تسلیت می گوید. این کمیته همچنین مجموعه فشارهای جسمی و روحی وارده بر فعالین کارگری را در وقوع اینگونه اتفاقات اسفناک موثر دانسته و خواهان پایان بخشیدن به اینگونه فشارها و توقف فوری آزار و اذیت کارگران و فعالین کارگری است.

یادش گرامی و راهش پر رهروباد

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری

۹۴/۰۸/۱۵

**************

تسلیت به مناسبت خاموشی کوروش بخشنده

با تاسف و اندوه فراوان اطلاع یافتیم که کوروش بخشنده از فعالین مبارز و سرشناس جنبش کارگری ایران روز پنجشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۴، برابر با پنجم نوامبر ۲۰۱۵، بر اثر ایست قلبی در گذشته است. کوروش بخشنده، فعال کارگری با سابقه و عضو کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای کارگری و نیز از اعضای هیات اجرایی کمیته دفاع از فعالین کارگری مهاباد بود و تا آخرین روزهای زندگی علیه نظام سرمایه داری و برای ایجاد تشکلهای مستقل کارگری و دست یابی کارگران به حقوق خود پیگیرانه مبارزه کرد. به همین دلیل او همواره توسط رژیم سرمایه داری جمهوری اسلامی مورد اذیت و آزار قرار داشت و برایش پرونده سازی می کردند تا با بند کشیدن او از فعالیت هایش جلو گیری کنند. این اذیت و آزارها، بازداشتها و دادگاهی کردنها در شرایطی بود که کوروش بخشنده از شرایط جسمی مساعدی برخوردار نبود.
کوروش بخشنده در پیامی به تشكل‌های كارگری در سراسر جهان که در مراسم بزرگداشت شاهرخ زمانی و همبستگی با جنبش کارگری ایران در تورنتو در ۲۴ اکتبر قرائت گردید اعلام کرد:

" رفقا ودوستان گرامی
من كوروش بخشنده فعال كارگری ساكن ایران هستم. در ما‌ههای اخیر دستگاه‌های امنیتی حكومت ایران فشارهای مضاعفی را به فعالان كارگری مستقل و غیر دولتی وارد كرده اند كه می‌توان در این رابطه به صادر كردن احكام متعدد برای كوشندگان ایجاد تشكل‌های كارگری و همچنین بازداشت‌های متعدد اشاره كرد.همان‌طور كه مستحضر هستید، شاهرخ زمانی، فعال كارگری و چپ‌گرای ایران، در زندان بر اثر مرگ مشكوك، فوت كرد. علاوه بر این محمود صالحی از فعالین كارگری خوشنام و شناخته شده ایران نیز به دلایل واهی به ۹ سال زندان محکوم شده است.من هم یکی از همان کارگرانی هستم که چندی پیش در دادگاه حاضر و دادگاهی شده و در حال حاضر منتظر صدورحکم دادگاه هستم. جرم من و دیگر فعالان كارگری در ایران به جز تلاش برای ایجاد تشكل‌های كارگری مستقل و واقعی، دستیابی كارگران به حق اعتصاب، دستمزد شایسته و دیگر حقوق جهان‌شمول طبقه كارگر چیز دیگری نیست..

رفقا،
فشارهای پیاپی نهادهای امنیتی وضعیت فعالان كارگری ایران را روز به روز وخیم‌تر كرده است. تمام این‌ها در حالی رخ می‌دهد كه از طرف سازمان جهانی كار دولت ایران و نهاد كارگری وابسته به او، خانه كارگر، كماكان به رسمیت شناخته می‌شوند و اعتراضات به شرایط امنیتی فعالان كارگری، كاملا به محاق رفته است. از شما می‌خواهم، در راستای همبستگی جهانی طبقه كارگر، درمقابل این فشارها، از كارگران در ایران حمایت كنید. نگذارید صدای دلسوزان راه رهایی طبقه كارگر در نطفه خفه شود.

با سپاس،
كوروش بخشنده عضو كمیته هماهنگی برای كمك به ایجاد تشكل‌های كارگری"

خاموشی نابهنگام کوروش بخشنده، چنین صدای مصمم و رسایی علیه سرمایه و حکومت آن در ایران، ضایعه ای دردناک برای جنبش کارگری ایران است. ما درگذشت کوروش عزیز را به خانواده ایشان، به دوستان و هم رزمان او، به کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای کارگری، کمیته دفاع از فعالین کارگری مهاباد و جنبش کارگری ایران تسلیت می گوییم و خود را در اندوه آنان شریک می دانیم و همانطور که او می خواست به سهم خود تلاش گسترده تری خواهیم کرد که صدای مبارزین طبقه کارگر در ایران هر چه وسیعتر در سطح جهانی انعکاس یابد.

یاد کوروش بخشنده، شاهرخ زمانی و کلیه جان باختگان راه آزادی طبقه کارگر گرامی باد!

اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران

۵ نوامبر ۲۰۱۵

**************

کوروش بخشنده بر اثر عارضه قلبی در سنندج جانباخت

کارگران، تشکل های کارگری و انسانهای شریف و آزاده!
جنبش کارگری ایران سیمای شناخته شده و مبارز خود، کوروش بخشنده را از دست داد... با غم و اندوه فراوان به اطلاع می رسانیم ظهر روز پنجشنبه ۱۴ آبان ماه سال جاری کوروش بخشنده از اعضای کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای کارگری و عضو هیات اجرایی کمیته دفاع از فعالین کارگری مهاباد بر اثر عارضه قلبی در سنندج جانباخت.
کوروش بخشنده عمر پربار خود را در راه رهایی طبقه کارگر از یوغ استثمار سرمایه سپری نمود، نامبرده با وجود اینکه از سالها قبل با دردی جانکاه در ناحیه قلب دست و پنجه نرم می کرد، هیچگاه تسلیم بیماری اش نشد و طی سالهای گذشته با وجود تهدید، احضار، بازداشت و همین اواخر که به زندان تعزیری محکوم گردیده بود لحظه ای هم از اهداف خود پا پس نکشید و تا آخرین دقایق حیاتش دلسوزانه، فداکارانه وپیگیرانه برای تحقق آن فعالیت نمود. جانباختن این انسان مبارز برای شمار زیادی از کارگران و فعالین کارگری ایران که وی را از نزدیک می شناختند، مایه تاسف و اندوه خواهد شد.
هم طبقه ای های کوروش بخشنده یاد و خاطر وی را هرگز فراموش نخواهند کرد و با ادامه راه این فعال سرشناس جنبش کارگری ایران یادش را گرامی خواهند داشت.
ما اعضای کمیته دفاع از فعالین کارگری مهاباد جانباختن کوروش بخشنده را به اعضای خانواده، دوستان و جنبش کارگری ایران تسلیت می گوئیم و خود را در غم آنها سهیم می دانیم.

کمیته دفاع از فعالین کارگری مهاباد

آبان ماه ۱۳۹۴

**************

مرگ کوروش بخشنده ضایعه ای اسفناک برای جنبش کارگری

هنوز احکام سنگین جعفرعظیم زاده و محمود صالحی را هضم نکرده بودیم، هنوزنتوانسته بودیم که با نبود شاهرخ زمانی کنار بیایم که خبر مرگ کوروش بخشنده غمی جانگاه به دل و جان ما گذاشت.
کوروش بخشنده فعال کارگری با سابقه، عضو کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای کارگری و از فعالان پیگیر تشکل سراسری بود که در طول ماههای اخیر بارها مورد آزار و اذیت نیروهای امنیتی قرار گرفته بود. کوروش بخشنده عید سال جاری در بازداشت بود و اخیرا هم محکوم به حبس شده بود.
این مرگ قبل از هر چیز به ما نشان داد که باید هر چه بیشتر در قبال محکومیتهای ناعادلانه علیه فعالان کارگری بایستیم.
کوروش بخشنده در آخرین دیدارهایی که با اعضای کانون داشت قبل از هر چیز به مساله ضرورت دفاع از زندانیان سیاسی به خصوص محمود صالحی تاکید می کرد.
باید مرگ کوروش بخشنده را به پتانسیلی برای دفاع از فعالان کارگری و پیگیری راه دفاع از حقوق کارگران که آرمان کوروش بخشنده بود، تبدیل کنیم.

کانون مدافعان حقوق کارگر - ۱۴ آبان ۱۳۹۴

**************

کوروش بخشنده چهره سرشناس کارگری بر اثر ایست قلبی جان باخت

«کوروش بخشنده» فعال کارگری سرشناس سنندجی، صبح امروز پنج‌شنبه ۱۴ آبان‌ماه ۱۳۹۴، بر اثر ایست قلبی در زادگاهش جان سپرد.
به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، این فعال کارگری از اعضای «کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری» و عضو هیات اجرایی «کمیته دفاع از فعالین کارگری مهاباد» در حالی دچار ایست قلبی شده که پیش‌تر در بیمارستان «رجایی تهران»، تحت عمل جراحی قلب قرار گرفته بود. پزشک معالج او را از انجام برخی فعالیت‌های روزانه منع کرده بود و قرار گرفتن در شرایط استرس‌آور را به صورت اکید، برای سلامتی وی مضر دانسته بود.
این فعال کارگری در ۱۶ اسفندماه ۱۳۹۳، از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده و پس از گذشت دو ماه در ۱۶ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۴، با قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی آزاد شده بود.
«کوروش بخشنده» سپس در ۲۸ مهرماه ۱۳۹۴، از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی شهرستان سنندج طی دادنامه شماره ۹۴۰۹۹۸۸۷۱۳۳۰۰۲۰۷، به اتهام عضویت در «کومله»، شرکت در مراسم‌ها و راهپیمایی‌های اعتراضی و همچنین عضویت در «کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری» برابر با ماده ۴۹۹ قانون مجازات اسلامی به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شد. حکم صادره علیه این فعال کارگری به دلیل “بیماری و کهولت سن” و همچنین برابر با ماده ۳۸ قانون مجازات اسلامی، به ۳ ماه و ۱ روز حبس تعزیری کاهش پیدا کرد.
گفته شده «کوروش بخشنده» در جلسه دادگاهی خود در ۲۰ مهرماه ۱۳۹۴، “تمامی اتهامات امنیتی و وابستگی به احزاب اپوزیسیون خارج از کشور را تکذیب و فعالیت‌های کارگری خود در کمیته هماهنگی را غیر قانونی ندانسته و از آن دفاع کرده بود.”

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی

پنجشنبه ۱۴ آبان‌ماه ۱۳۹۴