افق روشن
www.ofros.com

برگزاری مراسم بزرگداشت آذر درخشان در پاریس


كميته برگزاری مراسم                                                                                         پنجشنبه ٣٠ خرداد ١٣٩٢

گزارش مراسم يادمان آذر درخشان در پاريس ٨ ژوئن ٢٠١٣

مراسم بزرگداشت آذر درخشان با شركت نزديك به نود نفر و با خوش آمدگويی و معرفی برنامه ها توسط سهیلا قادری آغاز شد. او اشاره به حوادث جاری در ترکیه گفت: "ما بسیار شادمانیم كه در شرايطی مراسم يادمان آذر را برگزار می كنیم كه موج هوای تازه ای خاورمیانه را فراگرفته است. اين بار شاهد بپاخیزی مردم تركیه هستیم كه با تاريك انديشی و جهل حكومت مذهبی مبارزه می كنند و به يكی از پايگاههای مهم نظم نوين جهانی ضربه وارد می كنند. آذر و آذرها همیشه در مبارزات توده ای حضور دارند. ما نیز همبستگی خود را با زنان، جوانان، زحمتكشان ترك و كرد اعلام می داريم" سپس سهیلا از همه ی حضار خواست تا با يك دقیقه سكوت براي آذر درخشان ادای احترام کنند. ادامه اینجا کلیک کنید.

فیلم "آذر ما" درباره‌ی "آذر درخشان" کاری از "سیروس ماهان" با هم یاری "مسعود رئوف"
 

مصاحبه با آذر درخشان درباره کمپین آزادی کبری رحمان‌پور - کاری از جمشید گلمکانی
 

************

اطلاعیه دوم

جشن یك زندگی درخشان

بزرگداشت رفیق آذر درخشان

كمونیست مبارز و كوشنده جنبش زنان دراولین سالگرد درگذشت او

خوش آمد گویی كمیته برگزار كننده بزرگداشت

نمایش فیلمی جدید به نام «آذر ما» اثری از سیروس ماهان با هم ياری مسعود رئوف

ترانه خوانی «ویرجینی پوشن»

رقص «در پشت دیوارهای خونین»، الهام گرفته از خاطرات زنان زندانیان سیاسی دهه ٦٠، تهیه كننده و رقصنده روشنك جابری

تئاتر «مونولوگ واژن» اثر اوا انسلر- كاری از فعالین سازمان زنان هشت مارس

كمیته برگزار كننده بزرگداشت در پاریس

زمان: ساعت ٣٠/١٨ روز شنبه ٨ ژوئن ٢٠١٣

مكان: پاریس - سالن آ ژ كا

AGECA
177 , RUE DE CHARONNE
75011 PARIS
METRO N° 2
STATION : ALEXANDRE DUMAS

برای هماهنگی و كسب اطلاعات بیشتر می توانید با آدرس ای میل زیر تماس حاصل كنید:
Yadman2013@gmail.com

لطفا از آوردن دوربین فیلمبرداری و عكس برداری خودداری نمائید.

رفقا و دوستانی كه از كشورهای دیگر می آیند برای تامین محل اقامت خود شخصی یا گروهی می توانند از طریق تلفن یا اینترنت از این هتل «فرمول 1 » اتاق رزرو نمایند.
HotelF1 prais porte de Montreuil
3488
290-302 Rue Etienne Marcel - ZAC
Eugène Barlain
93170 Bagnolet Franc
Tel : 33 (0) 8 91 70 53 49
Fax : 33 (0) 1 41 58 60 90
Metro : No 9
Station : Porte de Montreuil
Formule 1
Réservation Automatique - 24/24 - 7 jour/7
Internet : www.hotelF1.com
Tel : 08 92 685 685

************

اطلاعیه اول
پح|

تنھا صداست كه می ماند! مراسم یادمان آذر درخشان

اینجا کلیک نمائید.

************

آذر درخشان!

یک سالی که تو نبودی

آذر در یک سالی که تو نبودی، خواهرانت در هند، جائی که به امانت دختر جوان تجاوز گروهی شد، جائی که زنان به وحشیانه ترین شکل ممکن مورد آزار جنسی قرار می گیرند، جائی که هر ساله صد ها زن به خاطر فرهنگ و سنت ارتجاعی جان خود را از دست می دهند، مبارزه خود را برای ریشه کن کردن تجاوز و آزار جنسی و خشونت علیه زنان به پیش بردند.
آذر در یک سالی که تو نبودی، زنان مصر که با مبارزه شان حکومت سر سپرده مبارک را سرنگون کردند، در میدان التحریر قاهره توسط اوباشان رژیم اسلامی تازه به قدرت رسیده مرسی مورد تجاوز و آزار جنسی قرار گرفتند اما مبارزه خود را ضد تجاوز و خشونت علیه زنان ادامه داده اند.
آذر در یک سالی که تو نبودی، در افغانستان و عراق، کشورهائی که توسط اشغال گران امپریالیست آمریکائی و شرکا به خاک و خون کشیده شده اند؛ کشورهائی که حکومت های اسلامی دست نشانده ی پدر- مرد سالار زنان را فرودست تر از هر زمان کرده اند، خواهرانت هم چنان در مقابل این زن ستیزی مقاومت می کنند. آذر در یک سالی که تو نبودی، در آمریکا هم رزمانت مبارزه شان را برای آزادی سقط جنین و علیه پورنوگرافی که بدن زنان را وسیله لذت مردان و کسب سود قرار می دهد، ادامه داده اند.
آذر در یک سالی که تو نبودی، ایران، کشوری که حجاب اجباری و فرودستی زن پرچم ایدئولوژیک دولت تئوکراتیک آن است زنجیرهای اسارت پدر سالاری دینی و اخلاقیات شرعی بیش از هر زمان دیگری بر دست و پای زنان بسته شده است. با این وصف زنان به مبارزه آشتی ناپذیر خود در جهت سرنگونی این رژیم زن ستیز اسلامی ادامه داده اند.
آذر دریک سالی که تو نبودی، زنان در چهار گوشه جهان علیه خشونت افسار گسیخته ی نظام انگلی و مرد سالار سرمایه داری مبارزه کرده اند. در این مبارزه گردانی از نسل زنان جوان پا پیش گذاشته اند. نسلی که درک کرده است: «ده آدم متشکل فعالیت ها و تلاش های اشان بسیار موثر تر از هزاران توده غیر متشکل است» - حقیقتی که تو مرتب بر آن تاکید می کردی.
آذرعزیز در سالی که در میان ما نبودی یاران تو در سازمان زنان هشت مارس در حمایت فعال از تمامی مبارزات خواهران اشان در سراسر جهان، سهم داشتند. طی این مبارزات یاد تو نیز در میان ما حضوری پر قدرتی داشت.
آذر! از دست دادنت سخت است. اما مصمم هستیم راهی را که با هم آغاز کردیم تا پایان ادامه دهیم و آن را پر رهرو کنیم: برای پایان بخشیدن به دو قطب پوسیده و زن ستیز اسلام گرایان و امپریالیست ها، برای ساختن جهانی عاری از ستم و استثمار.

سازمان زنان هشت مارس (ایران-افغانستان) - می ٢٠١٣

www.8mars.com
zan_dem_iran@hotmail.com

************

گزارش جلسه‌­ی بزرگداشت رفیق آذر درخشان(۹ ژوئن ۲۰۱۲)

آغاز جلسه با ادای احترام به همه رفقای انقلابی که در میان ما نیستند و سرود انترناسیونال آ: دوست نداشتم جلسه را این گونه آغاز کنم ولی باید ابتدا درگذشت رفیق­مان را به همه ی شما رفقا تسلیت بگویم. بار مسئولیت سنگینی بردوش­مان قرار گرفته است. بار پرکردن جای خالی رفیقی مثل آذر. برای ما صرفا بزرگ داشت رفیقی که الان بین ما نیست ضرورت تشکیل این جلسه نبود. یکی از مهم ترین مسائلی که نسل ما باید به آن تاکید بکند. مایی که با ماتم سرایی ونوحه بارمان آورده­اند، سوگ واری کردن و افسرده شدن در غم از دست دادن این رفیق و آن دیگری و ناامید شدن! خواستیم با این چنین بزرگ داشتی ثابت کنیم که جای خالی را که با از دست دادن هر کدام از رفقای­مان حس می­شود تنها و تنها با مبارزه و در کنار هم بودن پر خواهیم نمود. مباحث امروز ما به نوعی مقدمه ای ست برای ورود به عرصه­ ی جدی مبارزه. بنابراین بیش تر اینجا ادامهٔ این نوشته را بخوانید

شورایِ دانشجویان و جوانانِ چپِ ایران - ۲۰۱۲/۰٧/١٣

************

گزارش برگزاری مراسم یادمان رفیق "آذر درخشان" در بروکسل ـ ۶ جولای ۲۰۱۲

این برنامه به همت سازمان زنان ٨ مارس (ایران ـ افغانستان) ـ بلژیک و شورای دانش-جویان و جوانان چپ ـ کمیته ی بلژیک برگزار شد. حدود ساعت ١٧ برنامه رسماً آغاز شد. ما تمام دیوارهای سالن کازابلانکای مجموعه‌ فرهنگی پیانو فابریک را با پوسترها، عکس‌ها و نوشته های آذر آراسته بودیم. میز کتاب کوچکی نیز تدارک دیده بودیم که کتابِ "زنان سال صفر" و کتاب های حوزه ی زنان از انتشارات حزب و سازمان زنان ٨ مارس، سی دیِ "ترانه های رهایی" و فیلمِ "پرواز را به خاطر بسپار!" آن را پُر کرده بود. عکسی از آذر در میان گل و شمع و شالِ بنفشِ مورد علاقه ‌اش بر میز دیگری قرار داشت.
با خواندنِ قطعه شعری از شاعر محبوبش ـ شاملو ـ و با ٣٠ ثانیه دست زدن به یادِ زندگی درخشانش برنامه آغاز شد. برای ادامه گزارش اینجا کلیک نمائید.

************

به یاد آذر درخشان روز ۶ جولای در بروکسل گرد هم خواهیم آمد. اینجا کلیک کنید.

************

وداعی شكوهمند؛ مراسمی بياد ماندنی!

كميته برگزاری مراسم تدفين و بزرگداشت رفيق آذر درخشان

برای مشاهده گزارش اینجا کلیک نمائید.

************

مراسم بزرگداشت رفیق آذر درخشان

پاریس ٨ ژوئن ٢٠١٢ (عصر) سالن آژکا

گزارش تصویری از سازمان زنان ٨ مارس (ایران-افغانستان)

برای مشاهده گزارش اینجا کلیک نمائید.

************

************

مراسم تدفین رفیق آذر درخشان در گورستان پرلاشز

گزارش تصویری از سازمان زنان ٨ مارس ٢۴ خرداد ٩١

برای مشاهده گزارش اینجا کلیک نمائید.

************

اطلاعیه شماره سه

پخش همزمان مراسم بزرگداشت رفیق آذر درخشان

همانگونه كه در اطلاعیه شماره یك و دو ذكر شد، مراسم بزرگداشت آذر درخشان روز - جمعه ٨ ژوئن - ساعت ١٩، در سالن AGECA(آ ژ كا) برگزار خواهد شد. با توجه به اینکه عده ای از رفقا، علاقمندان و دوستان امکان شرکت در این مراسم را ندارند، از طرف کمیته برگزار کننده امکان پخش همزمان این مراسم تدارک دیده شده است. کافی است روز جمعه ساعت ۱۹ به وقت اروپای مرکزی به لینک زیر مراجعه کنید:

http://www.justin.tv/azar_derakhshan

كمیته برگزاری مراسم تدفین و بزرگداشت رفیق آذر درخشان

پاریس - شنبه ٢ ژوئن ٢٠١٢

برای كسب اطلاعات بیشتر و ... می‌توانید با ای‌میل وشماره تلفن زیر تماس بگیرید:

bozorgdashteazar@ymail.com

Tel : 00 33 65 29 86 157

************

اطلاعیه شماره دو

جزییات دقیق مراسم تدفین و بزرگداشت رفیق آذر درخشان

همانگونه كه در اطلاعیه شماره یك ذكر شد، مراسم تدفین رفیق آذر درخشان در روز جمعه هشتم ماه ژوئن ٢٠١٢ در گورستان پرلاشز در پاریس برگزار می شود. این مراسم از ساعت ١٠ و پانزده دقیقه بامداد از جلوی در ورودی میدان گامبتا آغاز خواهد شد.
عصر همان روز - جمعه ٨ ژوئن - ساعت ١٩، مراسم بزرگداشت آذر درخشان در سالن AGECA(آ ژ كا) برگزار خواهد شد.
از همه رفقا، دوستان، یاران و تمام انسانهای آزادیخواه می خواهیم كه در این دو مراسم شركت كنند.

كمیته برگزاری مراسم تدفین و بزرگداشت رفیق آذر درخشان

پاریس - شنبه ٢ ژوئن ٢٠١٢

ساعت و آدرس دقیق محل تجمع برای مراسم تدفین و آخرین وداع با رفیق آذر

10H15 ساعت

PLACE GAMBETTA

AVENUE DU PERE - LACHAISE

وسایل نقلیه:

METRO NO : 3

BUS : 26 – 60 – 61 – 64 – 69 – 102

STATION : GAMBETTA

ساعت و آدرس دقیق محل سالن برگزاری مراسم بزرگداشت

19H ساعت

AGECA

177, RUE CHARONNE

75011 PARIS

METRO NO 2

STATION : ALEXANDRE DUMAS

برای انتقال به پاریس از شمال آلمان (شهر برمن) می توانید با شماره تلفن زیر تماس بگیرید

Tel : 00 49 176 21 68 12 88

برای انتقال به پاریس از جنوب آلمان (شهر فرانكفورت) می توانید با شماره تلفن زیر تماس بگیرید

Tel : 00 49 152 11 71 94 08

برای كسب اطلاعات بیشتر و همچنین رزو جا برای محل اقامت می توانید با ای‌میل وشماره تلفن زیر تماس بگیرید

bozorgdashteazar@ymail.com

Tel : 00 33 65 29 86 157

************

به یادِ آذر درخشان و زندگیِ در اوجش

آذر درخشان، زنِ انقلابی و کمونیست در روز ٢٦ ماه مه ٢٠١٢ در بیمارستانی در پاریس برای همیشه از بینِ ما رفت. مبارزی که تمامِ ابعادِ زندگی اش را در خدمت به رهاییِ طبقه ی خود و رهاییِ زنان به عنوانِ ستم کش ترین قشرِ بشر صرف کرد و در این راه ١١ سال با بیماریِ مهلکِ سرطان دست و پنجه نرم کرد و سرانجام جبرِ طبیعت بر او غلبه کرد. آذر درخشان، نامِ مستعارِ "مهری علی ملایری" بود که در خانواده ای کارگری و زحمت کش به دنیا آمد و در محله های جنوبِ شهر رشد کرد. دغدغه و شورِ او به رهاییِ زحمت کشان، به تجربه ی مشخصِ زندگیِ وی اتکا داشت و این شور و حرارت را تا آخرین لحظه از عُمرِ پُربارِ خویش نشان می داد.
آذر مانند بسیاری از هم نسلانِ خود، با کوله باری از سئوال و خشم و با چشمانی باز و جویا به خارج از کشور رفت تا با تحصیلِ علم و دانش بتواند بازگردد و زندگیِ بی چیزان را تغییر دهد. دورانِ کوتاهِ تحصیلِ او در خارج از کشور به آشنایی با فعالینِ کنفدراسیونِ احیا و جنبش های مبارزاتیِ غرب گذشت. چشمانِ آذر در این آشنایی و مبارزات، آن چنان باز شد و آگاهیِ او چنان جهش وار رشد کرد که فعالیتِ متشکلِ سیاسیِ خود را از همان روزها آغاز کرد و تا لحظه ی مرگ، خود را عضوی از یک تشکل می دانست. آذر در روزهای انقلابِ ۵٧ به خیابان های تهران بازگشت و هم راه با ده ها هزار مبارزِ دیگر به مبارزه پرداخت. پس از سقوط نظامِ سلطنتی آذر هم مانند بسیاری از کمونیست هایِ انقلابیِ آن دوران، به مبارزه علیه استبداد تازه به قدرت رسیده پرداخت. فعالیت در تشکلاتِ کارخانه ها و ارتباط با کارگران و زحمت کشان در هیاتِ یکی از اعضای اتحادیه ی کمونیست های ایران و تلاش برای شکل گیریِ قیامِ آمل از جمله فعالیت های آذر بود. بعد از شروع قتلِ عام ها و سالِ سرخِ ٦٠، شکستِ سربداران و جان باختنِ برادرِ جوانش در قیامِ آمل، آذر مجبور به زندگیِ مخفی با دو فرزندِ کوچکش شد. مانندِ هزارانِ دیگر، سایه ی مرگ بر سرِ آذر نیز افکنده شده بود. درنهایت مجبور به خروج از کشور در شرایطِ بسیار دشواری شد. حضورِ او در خارج از کشور را اکثرِ رفقا و دوستانش به خوبی به یاد دارند؛ نه اقامت گاهی و نه حتی کارتِ شناساییِ مشخصی. این بار مساله ی آذر خیلی فرق می کرد و بسیار بزرگ تر بود. بخش اصلی و بزرگی از یاران و رفقای سازمانش و سازمان های دیگر قتل و عام شده بودند و آذر به همراهِ اندک رفقای انقلابی اش وظیفه ی دشوارتری را در برابر خود می دید. او باید در بازسازیِ فکری - تشکیلاتیِ سازمانش و تبدیلِ آن به حزب کمونیستِ ایران(م ل م) واردِ عمل می شد. آذر در تمامِ این دوران با یک کوله پشتی عازم سفر به شهرهای مختلفِ آلمان، به اسکاندیناوی، ترکیه و پاریس و ... بود. او در این سفرها ضمنِ انجامِ فعالیت های تشکیلاتی اش، موجی از انرژی و زندگی و امید را در زخم خورده گانِ رژیم و جوانانِ نسلِ جدید بپا می کرد. آذر در تمامِ دورانِ فعالیتِ خود بر ضروت فعالیتِ سازمان یافته و هدف مند و کلاً سازمان دهی تاکید داشت و از جمله کمونیست هایی بود که بدونِ خجالت از گذشته و نسلِ خود یاد می کرد و بی رحمانه خطاها و انحرافاتِ آن را برملا می کرد. برای آذر حفظ و تبلیغِ دستاوردهای نسلِ انقلابیِ ۵٧ و نقدِ بی رحمانه ی خطاهای آن ها به واقع مبارزه بود و از تحلیل های دمِ دستی گریزان بود. نگاهِ او به مساله ی زنان و اختصاص دادنِ بخشِ پُرباری از زندگیِ خود به مبارزه در این جهت، یکی از عرصه های نقدِ او به گذشته و حالِ جنبشِ کمونیستی بود که در خلقِ فضایِ دیگری در رابطه با مساله ی زنان در جنبشِ چپ نقش به سزایی ایفا کرد. آذر این مبارزه را با نبردِ بزرگ با دشمنِ اصلی یعنی رژیم اسلامی و نظامِ سرمایه داری لازم و ملزوم می دانست و هرگسستی از این انحرافات را حرکتی در جهتِ عقب راندنِ ارتجاع تلقی می کرد.
یادگارهای آذر برای نسلِ ما و جوانانِ فردا، نوشته هایی ست که هیچ گاه فرصتی نیافت تا تمامیِ انباشتِ تجربی و فکریِ خود را با ما درمیان بگذارد. "کتابِ زنانِ سالِ صفر" از جمله یادگارهای باارزشِ آذر برای ماست. مبارزه ی انترناسیونالیستیِ او نیز یادگارِ دیگری است. آذر در اوج و با انباشتی از طرح ها و ایده ها نو برای مبارزه، آموختن و زندگی رفت. تمام کسانی که فقط یک بار آذر را دیده بودند می دانند که او همیشه انقلابی و محکم بود ولی همیشه حرفِ تازه ای داشت و مسیری تازه را نشان می داد. این خصلتِ نوبودن و ابتکار و سنت شکنی خصلتی بود که آذر را در زندگی و مبارزه به اوج رسانده بود. اندوهِ از دست دادنِ آذر سنگین است ولی امیدی که در جنبش کمونیستی و زنان ایجاد کرد و میراثی که برای نسل ما به جا گذاشت، این ایده را دامن می زند که آذرانه دست به دستِ هم دهیم و متحدانه آرمان هایش را پاس بداریم. ما در تلاشیم تا یک یادگاری تهیه کنیم. برای امضای این یادگار و تبلیغِ ایده ی پاس داشتِ به صورتِ جمعی، لطفاً اسامی خود را به ایمیلِ زیر ارسال کنید:
shahabbe@gmail.com

************

************

گفتمان سیاسی اجتماعی

شنبه ٢ ماه جون

پرواز را به خاطر بسپار پرنده مردنیست

آذر درخشان

آذر درخشان از کادرهای برجسته حزب کمونیست ایران (مارکسیست لنینیست مائوئیست) و از بنیانگذاران سازمان زنان ٨ مارس (ایران - افغانستان)، از مبتکران اصلی راهپیمایی ۵ روزه کارزار زنان در شهرهای اروپا علیه قوانین نابرابر و مجازاتهای اسلامی و نویسنده کتاب "زنان سال صفر" بود. فراتر از آن زنی انقلابی و کمونیست بود که فقدانش در آسمان جنبش کمونیستی و جنبش زنان نهیب مان می زند که گرد هم آییم و پروازش را نظاره کنیم و از او بگوییم که خلاف جریان باد پرواز می کرد، در اوج می زیست و به هیچ بودگان می اندیشید

با حضورفریبا امیرخیزی فعال سازمان زنان ٨ مارس وعضو شورای دانشجویان و جوانان چپ ایران

و دیگر هم رزمان و دوستان آذر

نمایش فیلم و چند برنامه دیگر

زمان: به وقت اروپای مرکزی ٢٠٠٠ نیویورک: ١۴:٠٠

Paltalk View All-->All Languages Iran

Iran Goftemaan Siasi Ejtemaaee

گفتمان سیاسی اجتماعی

************

اطلاعيه شماره يك

اطلاعیه شماره یک كميته برگزاری مراسم تدفين و بزرگداشت رفيق آذر درخشان

بدين وسيله به اطلاع عموم مي رسانيم كه مراسم تدفين رفيق آذر درخشان در روز جمعه هشتم ماه ژوئن ٢٠١٢ در گورستان پرلاشز در پاريس برگزار مي شود. اين مراسم از ساعت ١٠ و پانزده دقيقه بامداد از جلوي در ورودي ميدان گامبتا آغاز خواهد شد.
از همه رفقا، دوستان، ياران و تمام انسانهای آزاديخواه می خواهيم كه با شركت در اين مراسم با اين زن انقلابی و كمونيست برجسته برای آخرين بار وداع كنند.
زمان و مكان دقيق برگزاری مراسم بزرگداشت (كه به احتمال زياد در همين روز يا روز شنبه برگزار خواهد شد) در اطلاعيه بعدی بزودی منتشر خواهد شد.

كميته برگزاری مراسم تدفين و بزرگداشت رفيق آذر درخشان

پاريس - چهارشنبه ٢٩ مه ٢٠١٢

آدرس دقيق محل تجمع:

PLACE GAMBETTA

AVENUE DU PERE - LACHAISE

وسايل نقليه METRO NO : 3

BUS : 26 - 60 - 61 - 64 - 69 - 102

STATION : GAMBETTA

براي كسب اطلاعات بيشتر و همچنين رزو جا براي محل اقامت مي توانيد با ئی میل وشماره تلفن زير تماس بگيريد:

bozorgdashteazar@ymail.com

TEL: 00 33 65 29 86 157

The sad loss of Azar Darakhshan (Mehry Ali Malayeri)

************

Azar Derakhshan

A key figure of the Iranian communist and feminist movement died on the 26th of May 2012. Azar Darakhshan, member of the Communist Party of Iran (M-L-M) and one of the founders of the Organization of the Women of March 8th (Iran - Afghanistan) left us May 26th, 2012 at 3 am in the hospital Jean Jaurès de Paris after a long illness.
Azar who died at the age of 52 years, worked all her life for equality and social justice in Iran and in the world. Azar was active in numerous battles for women's equality and emancipation. She put a lot of energy to confront liberal ideas including the cultural relativism stemming from the «Islamic feminists» of Iran.
Azar had a well organised life, spending it mainly as a dedicated thinker and activist as she fought for a better life for the world's oppressed.
Azar left us but her valuable writings, her many contribution to political debate will remain with us as we continue her struggle for social justice. Organisation des femmes du 8 mars (Iran – Afghanistan) – Paris - 28 mai 2012
www.8mars.com
PS: The cremation date will take place in the Per La Chaise cemetery on June 8; at 10-12 AM

************

وداع با آذر درخشان

گزارشِ روزی كه آذر از ميان ما رفت

ساعت دو پنجاه و پنج دقيقه صبح شنبه، رفيق آذر آخرين نفس­ ها را كشيد.
بدنش را با پرچم قرمزی كه علاقه­ مندانش در سمينارِ زنانِ چپ و كمونيست-هامبورگ به افتخار او امضا كرده بودند، پوشانديم. روی پرچم نوشته شده بود: "رفيق آذر ردّ پايت در ساحلِ زندگی كه هيچ، در مركزِ زندگی هميشه جاودانه و ماندگار است". چند ساعتی كنارش بوديم. حوالی ظهر حدود سی نفر از رفقا، ياران و آشنايان و اعضای­ خانواده­ ی آذر چند دقيقه­ ای دور او حلقه زديم. نخست متنِ كوتاهی با اين مضمون توسط يكی از رفقا خوانده شد:
"نيمه شب، ما رفيقِ بسيار عزيز و گران­ قدری را از كف داديم. زنی كمونيست، مبارزی انترناسيوناليست كه آرزوی آزادیِ همه ­ی بشريت را در سر داشت و رزمنده­ ی پيگيرِ راهِ رهايیِ زنان بود.
مهری در تمام جبهه ­های مبارزه تا آخر شجاعانه جنگيد، از پای نايستاد، نااميد نشد؛ تا لحظه­ ی آخر در مقابل بيماری دليرانه مقاومت كرد.
او زندگی را عميقاً دوست داشت، قلبش بزرگ بود، افقش گسترده و زندگيش شكوفا و سرشار از طراوت و شادی.
هم­ واره می­ گفت پس از مرگم عزاداری نكنيد، زندگی كنيد، مبارزه كنيد و شاد باشيد و به­ دنبالِ تحققِ آرزوهای بزرگ!
آذر شانس آن را داشت كه زندگی عالی و پُربار و معناداری را از سر بگذراند. از همين رو بدل به الگویی رهايی­ بخش شد. باشد اين الگو را در ميانِ همه فراگير كنيم.
جای خوش­وقتی است كه در اين لحظات سخت كنار هم هستيم و می­ توانيم سر بر شانه­ های هم بگذاريم و گريه كنيم و بارِ اين غم و اندوهِ سنگين را با يكديگر تقسيم كنيم.
ياد و خاطره ­ی زندگیِ او، يادِ لبخندها و مهربانی­ هایش، يادِ شادی­ هايش را گرامی داريم و آرزوهای بزرگش را هم­واره زنده نگه داريم".
پس از اين سخن­رانیِ كوتاه يك دقيقه سكوت به احترام او صورت گرفت، سرود انترناسيونال خوانده شد و در خاتمه برای او دست زديم و هر يك از رفقا با بوسه­ ای با او وداع كرد.
بعد از آن، به­ صورتِ جمعی به پِرلاشز رفتيم، كه در همین روز برنامه­ ی سالگرد كمون بود. با پرچم آذر با جمع دوست­ دارانِ كمونِ پاريس سرودخوانان راهپيمايی كرديم و به قطعه­ ی كموناردها رسيديم. در آنجا توسط برگزار­کننده گان اعلام شد كه امروز يك زن كمونيست ايرانی درگذشت و ما نیز شاخه­ های گلِ سرخِ روی پیکرِ آذر را به ایشان سپردیم که پایِ دیوارِ کموناردها بگذارند.

سپس جمعی بر سر مزارِ رفيق پوران بازرگان رفتيم و شاخه ­های باقی­ مانده از گل ­های سرخِ پیکرِ آذر را نثار زنِ انقلابیِ دیگری كرديم. در پایانِ راه­پیمایی، به ­اتفاقِ تمامِ علاقه­ مندان واردِ كافه­ ای شده و به افتخار آذر شرابی نوشيديم و چند ساعتی كنار هم بوديم.

شهاب سیروان

اطلاعات جهت شرکت در مراسم
http://www.8mars.com/browsf.php?tb=8MARS_AZAR_DERAKHSHAN&fn=ETELA1[1]-Azar.htm&catId=&pgn
پیام­ها به مناسبتِ درگذشتِ رفیق آذر درخشان
http://www.8mars.com/brows.php?catId=1127&pgn=1
صفحه­ی فیس­بوکی آذر درخشان
http://www.facebook.com/azar8mars
کانالِ یوتیوبِ آذر درخشان
http://www.youtube.com/user/Azarderakhshan
shahab
Youth Committee of Belgium کمیته جوانان بلژیک
www.committeebe.blogspot.com
committe.2007@gmail.com