افق روشن
www.ofros.com

بیانیه به مناسبت روز جهانی کودک ٨ اکتبر ٢٠١١


جمعی از زنان آزادی خواه و برابری طلب سنندج                                                        یکشنبه ١٧ مهرماه ١٣٩٠

«کودکان را به درست گل های طبیعی حیات انسانی نامیده‌اند.»

روز جهانی کودک یادآور تلاش کودکانی است که برقراری صلح و پایان خشونت و جنگ را از جهانیان خواستار شدند تا بتوانند در آرامش و امنیت به خواستهای انسانی خویش پاسخ گویند. پس از گذشت سال­ها ارمغان نظام طبقاتی برای تمامی کودکان جهان به جز تبعیض و نابرابری، خشونت، جنگ، فساد، فقر، فحشا، اعتیاد، استثمار و بی‌حقوقی و ... چیزی دیگری نبوده و نخواهد بود چون این­ها هم­زاد سیستم سرمایه­داری می‌باشند و تنها با تغییر این نظام می‌توان دنیایی شایسته انسان و بالطبع شایسته کودکان بنیاد نهاد و این مهم با مبارزات متحدانه زنان و مردان طبقه کارگر در جهت محو سیستم سرمایه­داری و احیای نظام بی‌طبقه امکان پذیر می‌باشد. مبارزه‌ای که نمود آن را در تمامی اعتراضات برابری طلبانه کارگران و زنان جهان و اعتصابات کارگری می‌توان مشاهده نمود. ما زنان آزادی­خواه و برابری طلب سنندج ضمن اعلام هم­بستگی خود با تمامی حرکت­ها و جنبش‌های برابری طلبانه و ضد سرمایه­داری در تمامی کشورها روز جهانی کودک را به تمامی کودکان جهان و سنندج تبریک گفته و تمامی هم طبقه‌ای­های خویش را به مبارزه‌ی راسخ و هم­گام در جهت نیل به دنیایی آزاد و برابر تا در آن کودکان­مان چهره‌ای شاداب و گونه‌هایی سرخ و شور زندگی را به تصویر بکشند فراخوانده و مطالبات خویش را این­گونه اعلام می‌داریم:
١- ما خواستار تدوین قوانین مورد نیاز جهت حمایت از کودکان خیابانی، شناسایی، ایجاد سرپناه و ارائه خدمات لازم به آنان هستیم.
٢- کار کودکان نوعی استثمار و بی‌عدالتی محسوب می‌شود باید به کارگیری کودکان زیر ١٨ سال در کار حرفه‌ای ممنوع و غیرقانونی اعلام شود.
٣- کودکان مهاجر و بی‌شناسنامه باید از تمامی حق و حقوق انسانی اعم از آموزش، بهداشت، امنیت، رفاه نسبی و حمایت قانونی برخوردار گردند.
۴- قاچاق و خرید و فروش کودکان امری غیرانسانی و وحشیانه است آن را محکوم نموده و خواهان برخورد قاطعانه دولت­ها با عاملان این جنایت هستیم.
۵- ازدواج افراد زیر ١٨ سال باید غیرقانونی اعلام گردد.
٦- هر نوع خشونت علیه کودکان را در خانواده، مدارس و اجتماع محکوم می‌کنیم باید عاملان این خشونت مورد پیگرد قانونی قرار گرفته و این کودکان آسیب دیده تحت حمایت روانی و جسمی قرار گیرند.
٧- ناقص سازی (ختنه) کودکان را عملی کاملاً غیرانسانی دانسته و خواستار غیرقانونی اعلام کردن این سنت غلط می‌باشیم.
٨- با توجه به وضعیت نابسامان بهداشت و درمان که سلامت احاد جامعه خصوصاً کودکان را در معرض خطر قرار داده خواهان نظارت بر دستگاه­های مربوطه در راستای بهبود شرایط بهداشتی و تامین سلامت جامعه می‌باشیم.
٩- آموزش و پرورش رایگان حق طبیعی و مسلم کودکان می‌باشد و دولت موظف به فراهم نمودن شرایط مناسب جهت تحصیل کودکان تا پایان دوره متوسطه بدون هرگونه جداسازی جنسیتی و آموزش مباحث اعتقادی و ایدئولوژیک می‌باشد.
١٠- صدور و اجرای حکم اعدام خصوصاً افراد زیر ١٨ سال نقض آشکار قوانین حقوق بشر و کنواسیون حقوق کودک که ایران نیز از امضاء کنندگان آن است، می‌باشد. ما آن را محکوم و خواهان لغو تمامی احکام اعدام می‌باشیم. ١١- با این باور که زندان تاثیری مخرب بر شخصیت و روان انسان دارد زندانی کردن کودکان را تحت هر عنوانی محکوم می‌کنیم.
١٢- کودکان قربانیان اصلی جنگ، خشونت و حوادث طبیعی در جهان می‌باشند لذا ما خواستار برقراری صلح، امنیت و حمایت جهانی از آنان می‌باشیم.
١٣- خواهان لغو هرگونه فعالیت راکتورهای اتمی و فرستنده امواج پارازیت که بیشترین تاثیر سوء را بر کودکان و جنین دارد می‌باشیم.
١۴- آلودگی هوا کودکان را در معرض انواع بیماری­های ریوی، گوارشی، پوستی و کاهش ضریب هوشی قرار می‌دهد. ما خواهان اقدامات فوری دولت­ها در این رابطه می‌باشیم.
١۵- هرگونه تخریب محیط زیست و استخراج بی‌رویه ذخائر که سرمایه آینده جامعه می‌باشد محکوم نموده و خواستار حفظ این ذخائر و نظارت دقیق بر استخراج آنها می‌باشیم.
١٦- ما هم­بستگی و پشتیبانی خود را از اعتصاب کارگران پتروشیمی ماه­شهر تا دستیابی به تمام خواست­ها و مطالبات انسانی و طبقاتی­شان اعلام می‌داریم.

جمعی از زنان آزادی خواه و برابری طلب سنندج - ١٦ مهر ١٣٩٠

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری