افق روشن
www.ofros.com

انتقاد « آی تی اف» از بازداشت یک عضو سندیکای کارگران واحد


آی تی اف                                                                                                        یکشنبه ٢٣ آبان ١٣٨٩

فدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل با انتشار بیانیه ای، از بازداشت همایون جابری، از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی تهران و حومه، انتقاد کرد. آقای جابری سه شنبه گذشته هنگامی که همراه با همسر غلامرضا غلام حسینی، دیگر عضو سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی تهران و حومه، برای اطلاع از وضعیت او به اداره اطلاعات در شهر کرج رفته بود، بازداشت شد.
آقای غلام حسینی هشت روز پیش از سوی ماموران امنیتی در شهر کرج همراه با ضرب و شتم بازداشت شد.
فدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل با اشاره به اینکه در حال حاضر، پنج تن از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی تهران و حومه زندانی هستند، به نقل از مک اوراتا، مسئول بخش زمینی این فدراسیون، بازداشت همایون جابری را عملی زشت و شرم آور توصیف کرد.
آقای اوراتا در این ارتباط از اعضای فدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل در دنیا خواست که کمپین خود برای آزادی این فعالان سندیکایی زندانی را ادامه دهند. در حال حاضر، منصور اسانلو، ابراهیم مددی و رضا شهابی؛ از اعضای هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی تهران و حومه، و غلامرضا غلام حسینی و همایون جابری؛ از اعضای این سندیکا زندانی هستند.
در این میان، اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی تهران و حومه تنها فعالان کارگری نیستند که در ماه های اخیر تحت فشارهای امنیتی و قضایی قرار گرفته اند.
گزارش ها حکایت از اعمال فشار بر سایر تشکل های مستقل کارگری مانند سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه و اتحادیه آزاد کارگران ایران است. این اعمال فشارها همزمان با اعتراض ها و اعتصاب های رو به افزایش کارگری در ایران و در آستانه اجرای قانون هدفمند شدن یارانه ها صورت گرفته اند که به گفته شماری از کارشناسان، به دلیل افزایش تورم می تواند به اعتراض هایی در ایران بینجامد.
در همین ارتباط نیز مقام های نظامی و انتظامی جمهوری اسلامی بارها نسبت به بروز آنچه فتنه اقتصادی توصیف می کنند، هشدار داده اند.

« آی تی اف» - ۲۰/۰۸/۱۳۸۹