افق روشن
www.ofros.com

Reza Shahabi wurde wieder verhaftet!

زندانی کردن مجدد رضا شهابی

نشانه دیگری از استیصال رژیم ضدکارگر جمهوری اسلامی

اتحاد بین المللی                                                                                                   شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹٦ - ۱۰ فوریه ۲۰۱٨


رضا شهابی نباید به زندان بر گردانده شود!

در رابطه با "مرخصی" پنج روزه به رضا شهابی

رضا شهابی عضو هئیت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه دیروز، پنجشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۶، برای انجام معاینات پزشکی به قید وثیقه و تنها به مدت پنج روز به "مرخصی پزشکی" اعزام شد. و این در حالی است که مقامات زندان و مسئولین رژیم جمهوری اسلامی به خوبی می دانند که با توجه به وضعیت بسیار وخیم سلامتی رضا شهابی که ناشی از شرایط ضد انسانی زندان و شکنجه های فیزیکی و روانی وارد شده بر او در طول سالیان زندان است، او نیاز دارد که حداقل ماهها تحت معاینه و درمان پزشکی خارج از زندان قرار گیرد. عکس چاپ شده از رضا شهابی در روز گذشته نشان از وضعیت وخیم جسمانی او دارد.
رضا شهابی از هنگامی که مجددا در هیچدهم مرداد سال جاری با پرونده سازی مقامات قضایی زندانی شد، بیش از ۵۰ روز در اعتصاب غذا به سر برد و دو بار در زندان دچار سکته مغزی شد. با این حال مقامات زندان و قضایی و امنیتی مانع شدند که او در بیمارستانی در خارج از زندان بستری شود و تحت درمان کامل قرار گیرد.
بازداشت و زندانی کردن مجدد رضا شهابی حتی طبق قوانین ضد انسانی خود رژیم اسلامی، اقدامی غیر قانونی محسوب می شود. رضا شهابی در سال ۱۳۸۹ به "جرم" فعالیت کارگری اما با اتهام واهی و کلیشه ای "اقدام علیه امنیت ملی" و "تبلیغ علیه نظام" به شش سال زندان محکوم شد. او در دوران زندان به دلیل شرایط ضد انسانی زندان، ضرب و شتم و شکنجه، از ناحیه کمر و گردن دچار آسیب جدی شد و دو بار مورد عمل جراحی قرار گرفت و سرانجام با سپری کردن نزدیک به چهار سال حبس، با مرخصی پزشکی او موافقت شد. در حالی که دوران مرخصی پزشکی او می باید جزو دوران زندان محسوب می شد اما مقامات رژیم با زیر پا گذاشتن قوانین، به رضا شهابی اعلام کردند که ایام مرخصی او جزو دوران زندان به حساب نمی اید و او باید ۹۶۸ روز دیگر در زندان بسر برد.
ما بعد از دستگیری و زندانی شدن اخیر رضا شهابی نوشتیم که این اقدام رژیم جمهوری اسلامی بیش از آنکه نشان دهنده قدرت او باشد، نشانگر استیصال رژیم در برابر مبارزات کارگران است؛ گفتیم که گروگان گیری، بگیر و ببند و سرکوب فعالین کارگری دیگر نمی تواند فضای وحشت و ترس در جامعه ایجاد کند و مانع از آن شود که میلیون ها کارگر جان به لب رسیده دست از اعتراض و مبارزه علیه حقوق های معوقه، ناامنی شغلی، دستمزدهای چندین مرتبه پایین تراز خط فقر، اختلاس و چپاول اموال عمومی، اخراج و شلاق و زندان و دهها ستم، معضل و مشکل دیگری که بر آنان تحمیل شده بردارند. اعتصاب و مبارزه یک پارچه و شجاعانه کارگران هفت تپه و هپکو و دهها تجمع اعتراضی کارگران و بازنشستگان، و همچنین خیزش سراسری توده های اعمال در دی ماه امسال، در زمانی که رضا شهابی و اسماعیل عبدی و دیگر فعالین کارگری در زندان بسر می بردند، شاهدی شد بر این مدعا.
زندانی کردن مجدد رضا شهابی و اعتصاب غذای او موج اعتراض توسط تشکلهای کارگری و نهاد های مدافع حقوق انسان در سطح جهانی را به دنبال داشت که در نوع خود بی سابقه بود و موجب شد که ماهیت ضد کارگری رژیم سرمایه داری اسلامی بیش از پیش و در سطح گسترده تر افشا شود. همچنین گروگان گیری رضا شهابی خشم و اعتراض و تظاهراتهای تشکلات کارگری، سازمان ها و افراد مترقی و آزادی خواه ایرانی در داخل و خارج را به دنبال داشت که بیانگر گسترش و تعمیق همبستگی با جنبش و فعالین کارگری است.
رفتار رژیم جمهوری اسلامی با رضا شهابی چیزی جز انتقام گیری و تلاش برای حذف فیزیکی او نیست. ما یک بار دیگر به رژیم یاد اوری می کنیم که با تعقیب این شیوه های جنایت کارانه نسبت به فعالین کارگری، نمی تواند مبارزات کارگران و توده های تهی دست و لب به جان آمده را به عقب براند. کار از این ها گذشته است و جنایت بیشتر تنها شعله های خشم عمومی را بر افروخته تر می کند.
دوران حبس رضا شهابی تمام شده است و او احتیاج مبرم به درمان کامل و دراز مدت دارد و نباید به زندان برگردانده شود.

اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران

۹ فوریه ۲۰۱۸

***************

تظاهرات در میلان برای آزادی رضا شهابی

برای آزادی فعالین کارگری برای آزادی اعتراض در ایران، ایتالیا و سراسر جهان

میلان، شنبه 3 فوریه 2018

PIAZZALE LOTTO, ANGOLO VIA MONTE BIANCO (نزدیک کنسولگری ایران)

از ساعت 15.00 تا 17.00 است

رضا شهابی راننده اتوبوس و فعال سندیکای کارگران اتوبوسرانی تهران و حومه از ژوئن ۲۰۱۰ بازداشت شده و تا به امروز در زندان اوین در حبس می باشد.
مقامات ایران از سال ۲۰۰۵ تاکنون بارها کارگران مبارز اتحادیه های مستقل کارگری را مورد آزار و اذیت، اتهام، دستگیری و محکومیت قرار داده اند.
علاوه بر رضا شهابی، اسماعیل عبدی و محمود بهشتی لنگرودی، فعالین کانون صنفی معلمان، هنوز در زندان هستند.
حکایت از میان برداشتن سیستماتیک فعالین مبارز اتحادیه های کارگری ایران، که رضا شهابی یکی از نمادهای آن است، بسیار قابل توجه و مورد تامل است.
در ایتالیا نیز شاهد حملات گسترده تر به آزادی اعتصاب و اعتراض ...و بیکاری و بی تامینی شدید هستیم.... فقط سازمانیابی و آمادگی کارگران می تواند سرکوب جهانی سرمایه را متوقف کند؛ سازماندهی و آمادگی ای که باید در سطح کشوری و بین المللی پاسخ دهد و اشکال پایه ای مبارزه یکپارچه سیاسی و طبقاتی را بسازد.
"جبهه مبارزاتی نه به ریاضت اقتصادی" به فراخوان "اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران" و "شبکه همبستگی و مبارزه اتحادیه های کارگری بین المللی" پاسخ مثبت می دهد و از زنان و مردان، تشکلات اتحادیه ای و سیاسی، انجمن ها، جنبش ها و مخالفین استثمار کارگران و مدافعین حق آزادی بیان و مخالفت، می خواهد که در این تظاهرات به تاریخ ۳ فوریه در شهر میلان شرکت نمیاند.
لینک به متن اصلی: اینجا کلیک کنید.

ترجمه و بازتکثیر از اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران

info@workers-iran.org;
www.workers-iran.org;
www.etehadbinalmelali.com
https://www.facebook.com/IASWI
https://twitter.com/IASWIinfo


***************

"شبکه همبستگی و مبارزه اتحادیه های کارگری بین المللی"

خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط رضا شهابی

شبکه همبستگی و مبارزه اتحادیه های کارگری بین المللی که نزدیک به ۸۰ اتحادیه کارگری کشوری و محلی از برزیل، اندونزی، فلسطین، الجزایر، هائیتی، ایتالیا، فرانسه، اسپانیا، کاتولینا، سنگال، مصر، پاراگوئه، پرو، نیجر، السالوادور، انگلیس، بلژیک، کلمبیا، تونس، یونان، مالی، ترکیه، پاناما، ونزوئلا، مکزیک، کانادا، شیلی ساحل عاج، بورکینا، سوئیس، آلمان، آرژانتین، هنگ کنگ و نیز کمیسیون همبستگی بین المللی اتحادیه "کارگران صنعتی جهان" را در بر می گیرد در بیانیه ای به تاریخ ۲۵ دسامبر ۲۰۱۷ خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط رضا شهابی شد.
ترجمه بیانیه و لینک به متن اصلی آن در زیر موجود است.

رضا شهابی را فوری و بدون قید و شرط آزاد کنید!
تشکل های کارگری امضا کننده ذیل، سالها است که وضعیت ‏رضا شهابی، عضو هیئت‎ ‎مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، را دنبال می کنند. فعالیت های رضا شهابی ‏در دفاع از حقوق کارگران در ایران کاملا در چهارچوب استانداردهای به رسمیت شناخته شده بین المللی و مقاوله نامه های سازمان جهانی کار بوده است.‏ رضا شهابی بارها به خاطر فعالیت هایش دستگیر شده و حدود شش سال در زندان بسر برده است.
بر اساس گزارش سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، بعد از اینکه رضا شهابی را دوباره به زندان فراخواندند،وی را بطور خودسرانه به دوره ی حبس بیشتری محکوم کرده اند که مشتمل زمانی که او در مرخصی استعلاجی بود نیز می شود؛ بدین ترتیب علاوه بر یک سال حبس جدید، به معنای ۹۶۸ روز حبس اضافی جهت "جبران" شرایط توضیح داده نشده خواهد بود. او از بیماری های بسیاری رنج می برد که معلول شکنجه و فقدان امکانات پزشکی در زندان طی این سال ها می باشد. او در اعتراض به اعتصاب غذا متوسل شد و تنها پس از آن که مسئولان زندان قول تجدید نظر نسبت به تمام محکومیت های اخیرش را دادند، به اعتصاب غذای خود پایان داد. اما هیچ اتفاقی نیفتاد.
اینک مطلع شده ایم که او چند روز پیش در زندان سکته مغزی خفیف داشته است. جان او در خطر است.
امضا کنندگان این نامه قویا به حبس رضا شهابی اعتراض داشته و خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط وی هستند تا او بتواند از درمان مناسبی برای رفع شرایط وخیم جسمی اش بهره ببرد. ما همچنین خاطرنشان میکنیم که جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک عضو سازمان جهانی کار، آی.ال.او، موظف است که به استانداردهای بنیادین سازمان جهانی کار منجمله آزادی تشکل و مذاکرات جمعی احترام بگذارد.

۲۵ دسامبر ۲۰۱۷

شبکه همبستگی و مبارزه اتحادیه های کارگری بین المللی

لینک: اینجا کلیک کنید.

ترجمه و بازتکثیر از اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران

***************

کنفدراسیون اتحادیه های کارگری نروژ
به ریاست جمهوری اسلامی ایران، حسن روحانی
شماره نامه FASA/873.1/2017001879-7
اسلو، مورخه 18 دسامبر 2017
اعتراض به تداوم آزار و اذیت رضا شهابی و سایر فعالین کارگری در ایران

کنفدراسیون اتحادیه های کارگری نروژ ( ال.نروژ) که ۹۲۰ هزار کارگر در نروژ را نمایندگی میکند، بدینوسیله به نقض حقوق بدیهی تشکلات مستقل کارگری در ایران اعتراض می کند. ال.او- نروژ عمیقا نگران اوضاع مستمرا رو به وخامت علیه اتحادیه های کارگری و به وخامت گراییدن سایر حقوق بدیهی انسانی در جمهوری اسلامی ایران است. سرکوب های اعمال شده منجر به حبس و مرگ تعدادی از فعالین کارگری در ایران شده و از همین رو ما اکیدا خواهان آن هستیم که شما برای آزادی فوری رضا شهابی و سایر فعالین کارگری دربند دستورات لازم را صادر کنید. رضا شهابی در ژوئن سال ۲۰۱۰ هنگامی که مشغول کار به عنوان راننده اتوبوس بود دستگیر شد. او به صورت وحشیانه و جلوی چشم مسافران مورد حمله قرار گرفت و سپس به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد. پس از ۱۹ ماه حبس در سلول انفرادی او توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به شش سال زندان و محرومیت از فعالیت سندیکایی به مدت پنج سال و جریمه مالی به مبلغ هفت و نیم میلیون تومان محکوم شد. در نتیجه فشارهای شدید جسمی به هنگام بازجویی ها، رضا شهابی از ناحیه کمر و گردن آسیب دید و به همین علت دو مرتبه تحت عمل جراحی قرار گرفت. رضا شهابی کماکان در زندان محبوس است و اخیرا در زندان دچار سکته ی مغزی شده است.
قابل ذکر است که آقای رضا شهابی همچنین در زندان از فشار خون بالا و خونریزی از بینی رنج می برد. او از سردرد های بسیار دردآور و مستمر، بی حسی در پاهایش و عفونت کلیه که باعث تکرر ادرار شده، رنج می برد.
ال.او-نروژ معتقد است که ایران آنچه که به اصطلاح " امنیت ملی" می نامد را بهانه میکند تا بتواند تشدید سرکوب علیه فعالیت های کارگری را توجیه کرده و قربانبان این سرکوب را نیز از داشتن نماینده قانونی و مشروع خود محروم کند. این اوضاع و رفتار، باعث وخامت شرایط برای زندانیان و خانواده هایشان شده و همچنین برای جامعه و اقتصاد ایران نیز بسیار مضر است.
ال.او-نروژ به همین علت از شما درخواست میکند تا دخالت و تماس لازم با مسوولین ذیربط را برقرار کنید تا استیفای:
- آزادی فوری و لغو بدون قید و شرط کلیه ی احکام و اتهامات موجود علیه رضا شهابی
- متوقف کردن سرکوب کارگران و فعالین کارگری و رعایت حقوق بدیهی مندرج در مقاوله نامه های ۸٧ و ۹۸ سازمان جهانی کار مبنی بر حق آزادی تشکل و حقوق اتحادیه ای کارگری

با احترام / کنفدراسیون اتحادیه های کارگری نروژ
هانس کریستین گابریلسون/ رئیس

ترجمه و بازتکثیر از اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران- ٢٠ دسامبر ۲۰۱۷

***************

بازی با جان رضا شهابی موقوف!

با تمام ظرفیت برای نجات جان رضا شهابی و آزادی فوری و بدون قید و شرط او بکوشیم!

سندیکای کارگران شرکت واحد تهران در آخرین بیانیه خود ضمن اعلام خبر سکته مغزی رضا شهابی در زندان و ابراز نگرانی شدید از وضع سلامتی او، از همه کارگران و تشکلات کارگری در ایران و جهان در خواست کرده است که بطور فوری و اضطرای و "با تمام ظرفیت برای نجات جان رضا شهابی و آزادی فوری و بدون قید و شرط او بکوشند". اتحاد بین المللی ضمن نگرانی عمیق از سلامتی رضا شهابی، و حمایت کامل از فراخوان سندیکای کارگران شرکت واحد، به رژیم جمهوری اسلامی هشدار می دهد که با جان رضا شهابی بازی نکند و او را فوری و بدون قید و شرط آزاد کند. به رژیم هشدار می دهیم که این گروگان گیری تبهکارانه راه به جایی نخواهد برد و خفت بیشتری برایش به بار خواهد آورد.
رضا شهابی به دلیل فعالیت های پیگیر و دفاع دلیرانه از منافع کارگران ایران، از محبوب ترین و شناخته شده ترین نام ها در جنبش جهانی کارگری است. اعتصاب غذای اخیر و پنجاه روزه او موجی از حمایت های تشکل های کارگری در جهان را به دنبال داشت که در تاریخ جنبش کارگری ایران بی سابقه و در سطح جهانی نیز کم سابقه است؛ هم اینک تشکلات کارگری با دهها میلیون عضو در اقصی نقاط جهان با نگرانی و خشم فروخورده، وضعیت او را در زندان دنبال می کنند. در آخرین نمونه از این پیگیری ها پنچ فدراسیون بزرگ سندیکایی فرانسه با انتشار بیانیه ای که خود توهین و تحقیر مستقیم جمهوری اسلامی است، از رژیم خواسته اند که اگر از مداوای رضا شهابی ناتوان است، آ‌نها می توانند مسئولیت کامل معالجه شهابی را در فرانسه به عهده بگیرند. اتحادیه کارگران خدمات آلمان، وردی، با بیش از دو میلیون عضو، با ارسال چندین نامه اعتراضی و گزارشهای مفصل از وضعیت فعالین اتحادیه ای در ایران از اعضای خود خواسته است ضمن همبستگی با رضا شهابی و بخاطر آزادی او دست به افشای رژیم در سطح جهانی بزنند. بزرگترین اتحادیه کارگری کانادا، اتحادیه کارگران خدمات عمومی، کارزاری سراسری را در حمایت از رضا شهابی و دیگر فعالین کارگری در بند فراخوان داده است و شرایط رضا شهابی موضوع ویژه کنفرانس حقوق انسانی این اتحادیه در استان انتاریو در هفته اخیر بود. کشوری نیست که از وضعیت رضا شهابی و کارگران ایران در میان طبقه کارگرش صحبتی به میان نیامده باشد.
اگرحکومت سرمایه داری اسلامی می پندارد که به دنبال وعده های پوچی که از ترس موج حمایت های داخلی و جهانی بعد از اعتصاب غذای رضا شهابی داده بود، و در عین حال تهدید همسر او ربابه رضایی به عدم مصاحبه، این اعتراضات فروکش خواهد کرد سخت در اشتباه است. اگر رژیم می پندارد بدون پرداخت هزینه بسیار سنگین می تواند رضا شهابی را گام به گام به سوی مرگ براند، باز هم سخت در اشتباه است.
بعد از پایان اعتصاب غذای رضا شهابی و پیش از سکته مغزی او در زندان، بسیاری از تشکل های بین المللی، طی کنفرانسی راه کارهای عملی و اقدام مشترک و سراسری را در سطح جهان برای اعتراض و آزادی رضا شهابی و دیگر فعالین اتحادیه ای در دستور کار خود قرار داده اند که امیدواریم به گسترش همه جانبه تر حمایت از کارگران ایران بیانجامد. تلاشهای فراوانی از جمله به منظور افزایش فشار بر رژیم در سازمان جهانی کار از طریق تشکل های کارگری بین المللی و مدافعین جنبش کارگری ایران دنبال گرفته می شود. در عین حال، سازمان دهی کمپینها و آکسیون های اعتراضی توسط نیروهای کارگری و چپ و مترقی در کشورهای مختلف نیات پلید حکومت اسلامی در به سکوت واداشتن فعالین کارگری را افشا کرده، همچنان در سطح جهانی تشت رسوایی شان را به زیر خواهد انداخت! مدیای اجتماعی مملو است از افشای جمهوری اسلامی و تصاویر رضا شهابی، اسماعیل عبدی، محمود بهشتی لنگرودی و محمود صالحی ... در همه جا دیده می شود.
اتحاد بین المللی بار دیگر اعلام میکند دستگیری و تلاش جهت سر به نیست کردن فعالین کارگری نه نشانه قدرت بلکه نشان گر استیصال رژیم جمهوری اسلامی است؛ گفتیم که چنین اقدامات ضد انسانی به رغم تصور رژیم، دیگر نمی تواند فضای رعب و وحشت در جامعه و در میان کارگران و فعالین کارگری ایجاد کند. گفتیم که کارگران دیگر تحمل شرایط مشقت بار کار و زندگی تحمیل شده را ندارند و کارد به استخوان شان رسیده است و با این تبهکاری ها دست از اعتراض و اعتصاب و مبارزه بر نخواهند داشت. اعتصاب پنج روزه هزاران کارگر مصمم نیشکر هفت تپه در روز های اخیر که توانستند به رغم همه دسیسه ها، سرکوب ها و تهدید ها بخشی از خواسته های به حق خود را به کارفرما تحمیل کنند، تنها یک نمونه اخیر است بر این مدعا.
کارگران برای سی وهشت سال حقوق پایمال شده اشان به خیابان آمده اند و صدای شان خروشان تر از گذشته بگوش میرسد. از این رو رژیم خوب میداند که با نگاه داشتن رضا شهابی در اسارت و کوشش جنایت کارانه برای تحمیل مرگ بر او نمی تواند به هیچ یک از اهداف احتمالی خود برسد. رژیم ۱۲ سال در تقلایی سخت با همکاری خانه کارگریها و شوراهای اسلامی برای سرکوب و خاموش کردن سندیکای کارگران شرکت واحد بوده است، اما فقط سرشان به سنگ خورده است. مبارزه طبقه کارگر تلاشی دائمی و جمعی است و هیچگاه متوقف نخواهد شد.
اتحاد بین المللی اعلام می کند که در کنار و همراه با سندیکای کارگران شرکت واحد و همه تشکلات مستقل و فعالین کارگری در ایران و متحدین مان در جنبش کارگری جهانی نجات جان رضا شهابی را تا آزادی بدون قید و شرط او در صدر الویتهای خود قرار می دهد. در عین حال، از کلیه احزاب و سازمان های سیاسی، کارگری، چپ و مترقی ایرانی و همه تشکل ها، کمیته ها، نهادها و انسانهای آزادیخواه و برابری طلب که در کشورهای مختلف در دفاع از مبارزات کارگران در ایران فعالیت می کنند، در خواست می کنیم که بطور فوری اقدامات مشخص از جمله اکسیون و تظاهرات اعتراضی با خواست آزادی فوری رضا شهابی را سازمان دهند. کارزارهای جهانی برای آزادی فوری و بدون قید وشرط رضا شهابی و دیگر کارگران و معلمان در بند را پرقدرت تر از پیش ادامه دهیم! در مدیای اجتماعی تصاویر رضا شهابی را به پروفایل خود اضافه کنیم! در محل اقامت خود، به تشکلات کارگری، عفو بین الملل و سازمانها و احزاب کارگری، چپ و مترقی و آزادیخواه و برابری طلب مراجعه کنیم. تلاش برای آزادی رضا شهابی را لحظه ای متوقف نکنیم!

اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران

۲۰ دسامبر ۲۰۱۷

***************

نامه ۵ سندیکای فرانسه به علی خامنه ای‏ درباره وضعیت رضا شهابی در زندان

سازمان های سندیکائی فرانسوی امضاء کننده، توجه شما را نسبت به وضعیت ‏رضا شهابی، عضو هیئت‎ ‎مدیره سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، یک زندانی شناخته شده در سطح جهان به علت فعالیت ‏برای احقاق حقوق کارگران زندانی، جلب می کند.‏
رضا شهابی که از بیماری های بسیاری رنج می برد (نارسائی کلیوی، فشار خون، درد کمر و پشت، و هم چنین آرتروز شدید همراه با ‏وخامت وضع چهار مهرهء پشت)، در تاریخ ۲۲ آذر در زندان دچار سکته مغزی می شود. متأسفانه این حمله موجب فلج شدن نیمی از صورت او می شود. ‏‏ ‎‎
با این که رضا شهابی در دوران زندان قبلی تحت عمل جراحی مهم و حساس قرار گرفت معهذا پس از عمل جراحی او را به زندان اوین منتقل می کنند که در آن جا به خاطر عدم معالجه و فقدان خدمات درمانی وضعیت سلامتی اش رو به وخامت می گذارد..
در حال حاضر وضعیت جسمانی او درمان پزشکی فوری و مناسب را ضروری می سازد و این امر در شرایط زندان ممکن نیست. انتقال ‏فوری و بدون فوت وقت او به بیمارستانی در خارج از زندان، در تهران و یا در خارج از ایران، اینک امری ‏مبرم و اجتناب ناپذیر است.‏‎
با توجه به وخامت وضعیت شهابی، چنانچه مقامات دولت ایران قادر به تضمین معالجه شهابی در داخل ایران نمی باشند، ‏سازمان های سندیکائی فرانسوی از مقامات دولت ایران ‏می خواهند که به او اجازه سفر به فرانسه را بدهند تا در فرانسه تحت معالجه قرار گیرد.‏
با تقدیم احترامات
پاریس ۱۵ دسامبر ۲۰۱۷ ‏
رونوشت به:
آقای حسن روحانی، رئیس جمهور
آقای صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه
CFDT : preau@cfdt.fr
CGT : fabienne.cru@orange.fr
FSU : michelle.olivier@snuipp.fr
Solidaires : contact@solidaires.org:متن فرانسه نامه ۵ سندیکای فرانسه
UNSA : emilie.trigo@unsa.org
Un syndicaliste en danger de mort en Iran
Votre excellence
Paris, le 15 décembre 2017‎

Les organisations syndicales françaises signataires de cette lettre, s'adressent à vous afin ‎d'attirer votre attention sur la situation de Réza Shahabi. Membre de la direction du syndicat de la ‎Régie des transports de Téhéran et de sa banlieue (Vahed), c'est un prisonnier mondialement connu en raison de son action en ‎faveur des droits des travailleurs.
Réza Shahabi qui souffrait déjà de nombreux problèmes de santé (insuffisance rénale, hypertension, douleurs dorsales ‎et lombaires, ainsi qu'une sévère arthrose du fait de la détérioration de quatre vertèbres) a été victime, le 13 décembre 2017, d'une attaque cérébrale en prison. Malheureusement, cet accident a eu des impacts graves et Réza Shahabi souffre d'une paralysie faciale qui a affecté un côté de son visage. .
MPendant sa précédente période d'emprisonnement, il avait ‎subi une très longue et délicate intervention chirurgicale. A la suite de cette opération, il avait été de nouveau ‎incarcéré à la prison d'Evin où, faute de soins adaptés, son état de santé s'était sérieusement dégradé.
Aujourd'hui, son état nécessite donc, dans les plus brefs délais, des soins médicaux particuliers qui sont incompatibles ‎avec ses conditions de détention. Son transfert sans délai dans un hôpital spécialisé hors du milieu carcéral, ‎à Téhéran où à l'étranger est désormais impérieux.‎.
Devant la gravité de la situation, au cas où de tels ‎soins ne pourraient pas être assurés dans le pays, les organisations syndicales françaises demanderont alors aux autorités iraniennes d'autoriser Réza Shahabi à se rendre en France pour recevoir des soins adéquats.
Veuillez croire, vos excellences, en l'expression de toute notre considération.

Paris le 15 décembre 2017.
Copies à:
President of the Islamic Republic of Iran: Hassan Rouhani
The Judiciary of the Islamic Republic of Iran : High Council of Human Rights
CFDT : preau@cfdt.fr
CGT : fabienne.cru@orange.fr
FSU : michelle.olivier@snuipp.fr
Solidaires : contact@solidaires.org
UNSA : emilie.trigo@unsa.org
بیست وچهارم آذرماه ۱۳۹٦
akhbarkargari2468@gmail.com

***************

تلاش جهانی برای آزادی رضا شهابی

گزارش اتحادیه سراسری کارگران بخش خدمات آلمان (وردی) در مورد سرکوب فعالین کارگری در ایران

اتحادیه کارگران بخش خدمات آلمان ، وردی، که بیش از دو میلیون و یازده هزار نفر عضو دارد، در آخرین شماره ی نشریه ی خود گزارش مفصلی از وضعیت فعالین سندیکایی در ایران را به قلم خانم هلما نهرلیش منتشر کرده است. متن این گزارش به قرار زیر است:

آزادی برای رضا شهابی
رژیم اعضای اتحادیه های کارگری را به بند می کشد. برخی از آنها با خطر مرگ روبرویند.
فعالیت اتحادیه ای در ایران مدتها است که خطر جانی به دنبال دارد. در هفته های گذشته اخبار رسیده، آژیر خطر را به صدا درآورده است. رژیم فشارهایش را به فعالین سندیکایی افزایش داده، آنها را به بند کشیده و این امر یک خطر جانی برای آنهاست. مخالفین معتقد هستند که تنها یک همبستگی جهانی می تواند آنها را از بند آزاد سازد.
برای مثال رضا شهابی هفت سال پیش در پشت فرمان اتوبوس اش دستگیر شد. او غالب این مدت را در زندان و حتی مدتها در بند انفرادی سپری کرده است. شهابی عضو هیئت مدیره ی سندیکای کارگران اتوبوس رانی تهران و حومه است. برای حاکمان او به مثابه یک "آشوبگر" در نظر گرفته می شود. ظاهرا حاکمان در ایران از افرادی همچون او بیشتر از دزدان و کلاهبرداران وحشت دارند.

شش سال زندان
یک شعبه ی به اصطلاح دادگاه انقلاب، رضا شهابی را به شش سال زندان و پرداخت یک جریمه سنگین مالی محکوم کرد. علاوه بر آن هرگونه فعالیت سندیکایی برای او ممنوع اعلام شد. شرایط زندان های ایران وحشتناک است و حتی از شکنجه علیه زندانیان گزارش می شود. رضا شهابی در حالیکه بیش از نصف محکومیتش را سپری کرد بود به خاطر وضعیت جسمانی اش به او مرخصی استعلاجی داده شد. با اینوجود، او در تمام طول مدت مرخصی دائما تحت نظر و تعقیب مامورین امنیتی بود. در تابستان امسال او جهت جلوگیری از توقیف ضمانت سپرده شده برای وی ، درخواست اداره زندانها را پذیرفت و به آنجا مراجعه کرد. به او گفته شد که برگه آزادیش در پرونده موجود است. ولی او نه تنها آزاد نشد بلکه او را مجددا زندانی کردند و مرخصی استعلاجی او را به عنوان مرخصی غیرموجه اعلام داشته اند .از این رو باید تا دسامبر ۲۰۱۸ در زندان بماند.

در اعتصاب غذا
در اعتراض به این حکم، هفته های متوالی رضا شهابی دست به یک اعتصاب غذا زد به طوری که جانش در خطر قرار گرفت. کمیته های همبستگی زیادی از جانب سندیکای واحد، دانشجویان و سایر فعالین، جهت آزادی و نجات جان او سازمان داده شده و در ۵ سپتامبر علیرغم حضور نیروهای پلیس، آنان دست به یک تجمع در مقابل مجلس در ایران زدند.
خانم کریستینه بهله عضو هئیت مدیره اتحادیه ی وردی شخصا و مستقیما با عالی ترین مقامات نمایندگی ایران و مسئول حقوق بشر فراکسیونهای پارلمان آلمان تماس گرفته و خواهان آزادی فوری همکار ما رضا شهابی شد. اتحادیه ی وردی از طریق فدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل با سندیکای مستقل کارگران شرکت واحد ارتباط دارد. خانم بهله به رئیس جمهور ایران، حسن روحانی، مقررات سازمان جهانی کار را مبنی بر آزادی فعالیت سندیکایی و حق دفاع کارگران از منافع خود را یادآوری کرده است.
رضا شهابی جدیدا در پیامی از داخل زندان اعلام کرد تا زمانیکه حقوق کارگری در ایران رعایت نمی شود و فعالین کارگری با سرکوب روبر هستند "کارگران به اعتراضات و اعتصاب علیه این وضعیت ادامه خواهند داد".
وضعیت رضا شهابی همچنان نامعلوم است و از هرگونه مداوای پزشکی او ممانعت به عمل می آید.

این تنها رضا شهابی نیست
این تنها رضا شهابی نیست که ما نگران آزادی و سلامتی اش هستیم. دو عضو دیگر سندیکای واحد داوود رضوی و ابراهیم مددی را خطر زندانی شدن تهدید می کند.
محمود صالحی عضو (سابق) رهبری سندیکای خبازان بعد از انجام دیالیز کلیه و خروج از بیمارستان در خیابان دستگیر و به زندان بد نام سقز برده شد؛ و این در حالی بود که او با خطر مرگ دست و پنجه نرم می کرد. اسماعیل عبدی، عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان، جهت آزادی خود دست به یک اعتصاب غذای ۳۸ روزه زده بود.
سازمان عفو بین الملل از مقامات دولت ایران خواسته است که فعالین سندیکایی را آزاد کند. همچنین، سندیکای حمل ونقل سوئد و اتحادیه ها ی بین المللی سندیکاها پیامهای اعتراضی به مقامات ایران فرستاده اند.
فعالین کارگری ایرانی در تبعید می گویند "نامه های اعتراضی به مقامات ایران باعث می شود که آنان تحت فشار قرار گرفته و منزوی شوند. راه دیگری جز آزادی همکارانمان از زندان موجود نیست". اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران با توجه به ارتباط بین المللی اش، حرکتهای اعتراضی ای را سازمان داده است. آنها همچنین فرمهای آماده شده جهت اعتراض به مقامات ایرانی را تهیه کرده اند. اگر نامه های اعتراضی شما به زبان آلمانی باشد آنها آن را به زبان فارسی ترجمه کرده وبه ایران خواهند فرستاد.
www.workers-iran.org
نامه های اعتراضی خودرا میتوانید به آدرس     alliance_workers_iran@yahoo.de
و یا مستقیم به آدرس سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه در زیر ارسال دارید.     vsyndica@gmail.com
http://publik.verdi.de/2017/ausgabe-08/gewerkschaft/international/seite-8

ترجمه و بازتکثیر از اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران - ۱۵ دسامبر ۲۰۱۷

***************

کمپین سراسری اتحادیه کارگران خدمات عمومی کانادا در همبستگی با کارگران زندانی در ایران:

علیه آزار و اذیت و سرکوب فعالان کارگری در ایران با صدای بلند اعتراض کنید!

در پیگیری اعتراضات متعدد در ماههای اخیر از طرف بزرگترین اتحادیه کارگری کانادا به سرکوب فعالین کارگری و معلمان در ایران، کیوپی کارزاری سراسری را از امروز در همبستگی با کارگران ایران آغاز کرده است. در این کمپین، اتحادیه کارگران خدمات عمومی کانادا از دولت ایران می خواهد که بلافاصله و بدون قید و شرط تمام فعالان کارگری زندانی و زندانیان سیاسی در کشور را آزاد کند و دستگیری و سرکوب فعالان کارگری را پایان دهد.
  در این فراخوان، کیوپی از کارگران و عموم درخواست کرده است نامه های اعتراضی خود را از طریق لینک زیر به مقامات حکومتی ایران ارسال کنند. کیوپی رو به کارگران و جامعه تاکید کرده است:  
"گزارشهای نگران کننده در مورد آزار و اذیت و سرکوب فعالان کارگری در ایران از طرف جنبش اتحادیه های کارگری ایران به اطلاع ما رسیده است.  اتحادیه کارگران خدمات عمومی کانادا عمیقا نگران این مسئله است که فعالین و مدافعان حقوق کارگری در سراسر ایران تحت تعقیب و زندان قرار دارند، و از اینرو از شما درخواست می کنیم که از دولت ایران بخواهید که فورا و بدون قید و شرط این زندانیان عقیدتی را آزاد کند."  
به کمپین اتحادیه کارگران خدمات عمومی کانادا در همبستگی با کارگران زندانی ایران بپیوندید. تا آزادی کلیه کارگران و ملعمان زندانی به کارزارهای جهانی در همه کشورها ادامه دهیم!    
ترجمه متن نامه اعتراضی نمونه در کارزار کیوپی از قرار زیر است (به لینک زیر مراجعه نمایید):  

آیت الله سید علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران
حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران
  موضوع: سرکوب و آزار فعالان کارگری در ایران  

ما با جهت اعلام نگرانی عمیق خود از تداوم سرکوب و اذیت و آزار فعالین کارگری در ایران با شما تماس می گیریم. ما مطلع هستیم که بسیاری از فعالین و مدافعان حقوق کارگری تحت پیگرد قانونی قرار داشته و یا در مناطق مختلف کشور در زندان می باشند؛ و ما از شما می خواهیم این زندانیان عقیدتی را فوری و بدون قید و شرط آزاد کنید. این  فعالان شامل افراد زیر می باشند:  
رضا شهابی، عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه (سندیکای واحد)، که از تاریخ ۹ اگوست ۲۰۱۷ دوباره حبس گردیده است. رضا شهابی مشکلات جدی سلامتی به دلیل سالها بدرفتاری و نیز شکنجه در دوران بازجویی دارد. او باید به بیمارستانی غیرنظامی با تجهیزات کامل برای معالجه تخصصی منتقل گردد، و بدون قید و شرط آزاد گردد.  
اسماعیل عبدی، عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان ایران (تهران)، در حال گذران ۶ سال حبس خود می باشد. بازجویان او تهدید کرده بودند که احکام تعلیقی مربوط به سال ۲۰۱۰ را نیز به حکم او اضافه خواهند کرد.  
محمود بهشتی لنگرودی، سخنگوی کانون صنفی معلمان ایران (تهران)، بار دیگر از تاریخ ۱۲ سپتامبر ۲۰۱۷ بازداشت و به زندان اوین منتقل گشت. دادگاه تجدید نظر اخیرا حکم پنج سال زندان دیگر علیه او را تایید کرده است، که در این صورت کل دوران زندان ایشان به ۱۴ سال تبدیل می گردد.
  ابراهیم مددی و داوود رضوی، اعضای هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، توسط ماموران امنیتی در تاریخ ۲۹ آوریل ۲۰۱۵ دستگیر و به زندان اوین منتقل گشتند. آنها پس از ۲۲ روز حبس درسلولهای انفرادی با قید وثیقه آزاد شدند. در فوریه ۲۰۱۶، آنها در مجموع به ۱۰ سال و سه ماه حبس تعزیری توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی محکوم شدند (۵ سال و ۳ ماه برای مددی و ۵ سال برای رضوی). آنها علیه این احکام ظالمانه تقاضای تجدید نظر کرده اند.  
علاوه بر موارد فوق، بسیاری از فعالین کارگری در ایران به دلیل فعالیتهای کارگریشان یا به حبسهای تعلیقی محکوم شده اند، یا در انتظار دادگاه هستند و یا مورد تهدید قرر گرفته و از کار خود معلق و یا اخراج شده اند.  این از جمله شامل چندین تن از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و برخی از اعضای سندیکای کارگران شرکت نیشکر هفت تپه می باشد.
  ما از دولت شما می خواهیم که به بازداشت و سرکوب فعالین کارگری در ایران خاتمه دهد. ما همچنین خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط کلیه فعالین کارگری و زندانیان سیاسی در ایران هستیم.  

گزارش، ترجمه و بازتکثیر از اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران- اول دسامبر ۲۰۱۷

info@workers-iran.org;
www.workers-iran.org;
www.etehadbinalmelali.com
Face book: https://www.facebook. com/IASWI
https://twitter.com/IASWIinfo

   
لینکها به کمپین کیوپی:

 https://cupe.ca/speak-out-against-persecution-and-repression-labour-activists-iran  

https://twitter.com/cupenat/status/936694001759080453   

 https://www.facebook.com/ cupescfp/posts/ 10155850738984804

***************

آزادی محمود صالحی را تبریک می گوییم

محمود صالحی فعال سرشناس جنبش کارگری ایران بعد از سپری کردن ۲۷ روز در حبس، پنجشنبه دوم آذر، (۲۳ نوامبر) از زندان مرکزی سقز آزاد شد.  محمود صالحی در  ششم آبان هنگامی که بعد از انجام دیالیز کلیه از بیمارستان عزم منزل بود توسط ماموران لباس شخصی دستگیر و به دادستانی  برده شد و سپس ازآنجا برای تحمل یک سال حکم، به زندان سقز منتقل شد. در زندان همانطورکه انتظار می رفت حال عمومی محمود صالحی به وخامت گرایید، بطوری که دچار حمله قلبی شد و به بیمارستان انتقال یافت و درحالی که پایش را با زنجیر به تخت بسته بودند در بخش مراقبت های ویژه بستری گردید.  سپس  ماموران به رغم مخالفت پزشکان معالج، او را بدون آنکه حالش بهبود یافته باشد مجددا به زندان برگرداندند. بنا به گزارشات رسیده، در روز ۲۹ آبان محمود صالحی دوباره در زندان به تنگی نفس دچار می شود و از تخت به پایین سقوط می کند و کمر و گردنش آسیب می بیند اما زندانبانان این رژیم آدم کش او را بدون کوچکترین تلاش برای رسیدگی پزشکی، به حال خود رها می کنند.
سرانجام، و بدنبال فشارهای وسیع داخلی و بین المللی و توصیه های پزشکان، محکومیت یک سال حکم زندان محمود صالحی  به پراخت سه میلیون تومان وجه نقد کاهش یافت و در حالی که سلامتی اش به شدت آسیب دیده است از زندان آزاد شد.
دستگیری و زندانی کردن دوباره محمود صالحی موجی از اعتراض ها در داخل و خارج از کشور را به دنبال داشت؛ از جمله تعدادی از تشکل های کارگری در سطح جهانی و نیز عفو بین الملل  با صدور بیانیه هایی  به شدت به دستگیری او و همچنین  زندانی کردن رضا شهابی و اسماعیل عبدی و دیگر فعالین کارگری  توسط رژیم اسلامی اعتراض کردند و خواستار آزادی بدون قید و شرط محمود صالحی و همه فعالین کارگری زندانی و پایان دادن به سرکوب و اذیت و آزار فعالین کارگری در ایران شدند.  
ما آزادی محمود صالحی را به او، به همسر مقاومش خانم نجیبه صالح زاده که همچنین سخنگوی کمیته دفاع از محمود صالحی است و دیگر اعضای خانواده و همچنین به همه تشکل ها و فعالین کارگری و کلیه کسانی که برای آزادی محمود صالحی تلاش و مبارزه کردند، تبریک می گوییم.
به  رضا شهابی، اسماعیل عبدی، محمود بهشتی لنگرودی و دیگر کارگران زندانی درود می فرستیم و به کارزار خود برای آزادی فوری و بدون قید و شرط آنها و همه کارگران زندانی و زندانیان سیاسی ادامه می دهیم.

اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران

۲۴ نوامبر ۲۰۱۷

***************

نامه سندیکاهای فرانسه در رابطه با محمود صالحی

آيت‌الله سید علی خامنه ای
رهبر جمهوری اسلامی ایران
دفتر رهبری
تهران، ایران
پاریس ۱۴ نوامبر۲۰۱۷
یک سندیکالیست در خطر مرگ
عالیجناب

سازمان های سندیکایی فرانسوی س اف د ت، س ژ ت، اف اس او، سولیدر، او ان اس آ،  توجه شما را نسبت به وضعیت محمود صالحی، یک رهبر سندیکایی که در زندان در خطر مرگ قرار دارد، جلب می کند.
در سپتامبر ۲۰۱۵ محمود صالحی به ۹ سال زندان تعلیقی محکوم شده بود. او در روز شنبه ۲۸ سپتامبر هنگامی که از بیمارستان به خانه اش باز می گشت توسط چهار مأمور امنیتی در لباس شخصی دستگیر و مستقیما به دادگاه شهر سقز در استان کردستان برده می شود. خاطر نشان می شویم که صالحی مجبور است که دو بار در هفته برای انجام دیالیز کلیه به بیمارستان مراجعه کند.  در دادگاه دادستان به او می گوید که محکومیت اولیه اش به یک سال زندان تبدیل شده است که به فوریت باید اجرا شود. او را بلافاصله از دادگاه به زندان مرکزی شهر سقز منتقل می کنند.
محمود صالحی از بیماری کلیوی و نارسایی قلبی وخیمی رنج می برد که همگی ناشی از شرایط زندان سال ۲۰۱۵ و فقدان مراقبت های پزشکی و درمانی در زندان بودند. در ۳ نوامبر در پی یک حمله قلبی در زندان، صالحی را به بیمارستان امام خمینی شهر سقز منتقل می کنند. پزشگان معالج وابسته به زندان گفته اند که صالحی باید تحت درمان دائمی قرار گیرد و از این رو نباید به زندان بازگردانیده شود.  در حال حاضر صالحی در زندان از معالجات و مراقبت های درمانی لازم برخوردار نیست و وضعیت سلامتی اش بسیاروخیم است. لذا انتقال ‏فوری و بدون فوت وقت او به بیمارستانی در خارج از زندان امری ‏مبرم و اجتناب ناپذیر است.‏‎
حبس صالحی، نظیر حبس دیگر کارگران زندانی تخطی از حقوق بشر و آزادی های اساسی سندیکایی است. جمهوری اسلامی ایران، به عنوان یک عضو سازمان جهانی کار، نشان داده که تعهدات خود در چارچوب توافق نامه های بین المللی سازمان جهانی کار، به ویژه حق کارگران ایران در ایجاد تشکلات مستقل را مراعات نمی کند.
ما، سندیکاهای فرانسه، لغو محکومیت های غیرعادلانه که مغایر با آزادی ها و حقوق اساسی بوده و نیز آزادی فوری و بی قید و شرط همه فعالان دربند که به خاطر فعالیت های سندیکائی و دفاع از حقوق به حق مزدبگیران زندانی شده اند، به خصوص رضا شهابی و اسماعیل عبدی، را خواستاریم.
ما از دولت ایران می خواهیم که معالجات و مراقبت های درمانی مناسب و شایسته محمود صالحی را تضمین کرده و هم چنین آزادی فوری و بی قید و شرط او را.

CFDT : preau@cfdt.fr
CGT : fabienne.cru@orange.fr
FSU : michelle.olivier@snuipp.fr
Solidaires : contact@solidaires.org
UNSA : emilie.trigo@unsa.org


رونوشت به:
آقای حسن روحانی، رئیس جمهور
آقای صادق لایجانی، رئیس قوه قضائیه
دفتر دائمی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد
------------------------------------------------------------------
ترجمه و پخش از:

همبستگی سوسیالیستی با کارگران ایران - فرانسه

اتحاد بین المللی درحمایت از کارگران در ایران - پاریس

***************

نامه اعتراضی اتحادیه جهانی کارگران صنعتی (اینداستریال) به دولت ایران برای

آزادی فوری محمود صالحی و رضا شهابی و به رسمیت شناختن حقوق بنیادی انسانی و کارگری در ایران

۱۵ نوامبر ۲۰۱۷، ژنو
به جناب حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران
اتحادیه جهانی اینداستریال از دولت ایران می خواهد که فورا محمود صالحی و رضا شهابی را آزاد کند و حقوق بنیادین انسانی و کارگری را رعایت نماید.
آقای رئیس جمهور عزیز،

من این نامه را به شما به عنوان دبیر کل "اتحادیه جهانی اینداستریال"، که بیش از پنجاه میلیون کارگر در بخشهای معدن، انرژی و تولید، در بیش از ۱۴۰ کشور در جهان، از جمله ایران، را نمایندگی می کند، می نویسم که از شما بار دیگر بخواهم فوری رهبران کارگری زندانی، از جمله محمود صالحی و رضا شهابی، را آزاد کنید و تضمین کنید که احترام کامل به حقوق بنیادین انسانی و کارگری در کشور رعایت می گردد.
ما گزارشات نگران کننده ای مبنی بر آزار و اذیت، از جمله بازداشت، کارگران و رهبران اتحادیه های کارگری به دلیل فعالیتهایشان در جهت اجرای حقوق بنیادین اتحادیه ای کارگری، دریافت کرده ایم. به این ترتیب، ما خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط کارگران زندانی و رهبران سندیکایی کارگری هستیم. بطور مشخص، ما بسیار نگران رفتار غیرانسانی با فعالان برجسته کارگری، محمود صالحی و رضا شهابی، می باشیم. سلامتی و تندرستی آنها در معرض خطر جدی است.
محمود صالحی، فعال قدیمی کارگری، که در ۳۰ سال گذشته به دفعات به زندان رفته است، در تاریخ ۲۸ اکتبر ۲۰۱۷ دوباره زندانی گردید. در ۳ نوامبر، آقای صالحی دچار سکته قلبی شد و از زندان به به بیمارستان انتقال داده شد؛ اما، بطور حیرت انگیزی او را به رغم این واقعیت که تنها ۳۰ درصد از قلبش کار می کند در تاریخ ۱۱ نوامبر به زندان برگرداندند. آقای صالحی هر دو کلیه خود را بر اثر سالها زندان در گذشته از دست داده است و هفته ای دو بار در بیمارستان باید عمل دیالیز انجام دهد. جان محمود صالحی در صورت نگه داشته شدن در زندان در خطر بسیار جدی قرار خواهد داشت.
علاوه بر این، رضا شهابی، عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه (سندیکای واحد)، از سال ۲۰۱۰ تا کنون بطور مکرر در حبس بوده است. او دوباره در ۹ اگوست ۲۰۱۷ زندانی شد. آقای شهابی دارای مشکلات جسمی جدی که گفته شده سالها بدرفتاری و شکنجه در بازجویی ها مسبب آن بوده اند، می باشد. رضا شهابی باید به بیمارستانی با تجهیزات کامل جهت مداوای تخصصی انتقال داده شود، و او همچین باید بدون قید وشرط آزاد گردد چرا که تمام دوران حبس ایشان به پایان رسیده است.
همچنین، اتحادیه جهانی کارگران صنعتی (اینداستریال) بار دیگر از دولت ایران درخواست می کند که مقاوله نامه ۸۷ سازمان جهانی کار در مورد آزادی تشکل و حمایت از حق تشکل، و مقاوله نامه ۹۸ در مورد حق تشکل و مذاکرات جمعی را به تصویب برساند.
ما از دولت ایران می خواهیم که دستگیری و سرکوب فعالان کارگری را متوقف کند، و همچنین بر درخواست خود برای آزادی فوری و بدون قید و شرط محمود صالحی، رضا شهابی و دیگر فعالان کارگری زندانی تاکید مجدد می کنیم.
ما منتظر اقدام و پاسخ سریع شما هستیم. با احترام، والتر سانچز دبیر کل

ترجمه و باز تکثیر از اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران

اصل نامه در سایت اینداستریال و نیز سایت و تویتر انگلیسی اتحاد بین المللی موجود است.

info@workers-iran.org;

www.workers-iran.org;

***************

کنفدراسیون اتحادیه های کارگری سوئیس، خواهان آزادی فوری رضا شهابی و اسماعیل عبدی شد

 ٦ نوامبر ۲۰۱٧
به:
وزارت امور خارجه فدرال  سوئیس
سفارت جمهوری اسلامی ایران
generalsekretaer@eda.admin.ch
Deputy@iranembassy.ch
 عالی جنابان،
آقا و خانم عزیز،

ما از طرف کنفدراسیون اتحادیۀ های کارگری سوئیس SGB / USS خواهان آزادی فوری رضا شهابی هستیم. ما حمایت و همبستگی کامل خود را با رضا شهابی، فعال کارگری و دموکرات  که در زندان بسر می برد و در اعتراض به شکنجه و بد رفتاری، دست به اعتصاب غذا زده است، اعلام می داریم.  کنفدراسیون اتحادیه های کارگری سوئیس، SGB / USS از مقامات ایران می خواهد که اقدامات لازم را برای آزادی فوری و بدون قید و شرط رضا شهابی و اسماعیل عبدی که به دلیل دفاع از منافع کارگران، زندانی شده اند، انجام دهند.
رضا شهابی، ازاعضای هیات مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، در نهم ماه اوت ۲۰۱٧ مجددا بازداشت شد؛ طبق اعلام دادستان به همسر رضا شهابی، وی باید تا بیست و دوم ماه دسامبر سال ۲۰۱۸ در زندان بماند.
اسماعیل عبدی، از اعضای هیات مدیره کانون صنفی معلمان تهران، با اتهامات جعلی به شش سال زندان محکوم شده است. او در زندان پس از ۳۸ روز اعتصاب غذا در اعتراض به تداوم سرکوب معلمان و عدم استقلال قوه قضاییه ایران، به بیمارستان منتقل شد، اما دو روز بعد به زندان اوین بازگردانده شد. اسماعیل عبدی در ماه ژوئن به طور بطور موقت و به قید وثیقه آزاد شد، اما در ۲٧ ژوئیه مجددا زندانی شد.
به زندان افکندن آقایان رضا شهابی و اسماعیل عبدی به شدت در تضاد با تعهدات بین المللی ایران است. بازداشت فعالین کارگری به دلیل فعالیتهای آنها در دفاع از منافع کارگران، بطور کلی به معنای نقض آزادی های مدنی  و بویژه به معنای نقض حقوق سندیکایی است. پیش از این، کمیته آزادی انجمن سازمان جهانی کار (CFA) از شما در خواست کرد که احکام زندان علیه آقای شهابی را لغو و او را بی درنگ آزاد کنید. ما از شرایط  سخت زندان که به رضا شهابی و اسماعیل عبدی تحمیل شده به شدت نگرایم و نسبت به وضع سلامتی انها بیمناک هستیم .  جامعه بین المللی و کنفدراسیون اتحادیه های کارگری سوئیس شما را مسئول و پاسخگوی هر گونه بدترشدن وضعیت آنها می داند . احکام زندان را لغو کنید.

 با احترام
فدراسیون اتحادیه های کارگری سوئیس
لوکا سیریگلیانو
دبیرامور بین الملل

ترجمه و تکثیر از: اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران

۱۲ نوامبر ۲۰۱٧

***************

بازگرداندن محمود صالحی و رضا شهابی به زندان

و غل و زنجیر کردن فعالین کارگری را شدیدا محکوم کنیم

کمیته دفاع از محمود صالحی در اطلاعیه شمار‌ ۹ خود اعلام نموده است که دستگاه قضایی و اطلاعاتی رژیم جمهوری اسلامی در تصمیمی مشترک هرگونه تلاش خانواده محمود برای مرخصی پزشکی ایشان را به شکست کشاندند و روز شنبه ۲۰ آبان ماه برابر با ۱۱ نوامبر محمود صالحی را با تنی بیمار و قلبی نیازمند معالجه فوری به زندان سقز برگرداندند. این در شرایطی است که محمود صالحی نیاز حیاتی به درمان در بیمارستانی مجهز در یکی از شهرهای بزرگ کشور دارد و به هیچ عنوان توانایی تحمیل شرایط زندان را به دلیل بیماریهای قلبی
مقامات ارشد امنیتی جمهوری اسلامی رضا شهابی می بایست تا کنون نه فقط در بیمارستانی خارج از زندان بستری و معاینه میشد بلکه احکام ظالمانه زندان که به حکم او اضافه شده بود همگی لغو میگردیدند. طبق همین گزارشات، علی رغم تحمل شرایط بسیار سخت و بیماریهای متعدد، روحیه محمود صالحی و رضا شهابی کاملا بالا بوده و خدشه ای به عزم و استقامت این مبارزین جنبش کارگری ایران وارد نشده است. با این وجود بر همه ماست که نه تنها با شدت تمام غل و زنجیر کردن فعالین کارگری را در سطح گسترده افشا و محکوم کنیم بلکه در عین حال برای هر چه رسواتر کردن سبعیت رژیم آدمکش و کلیه ندارد. جمهوری اسلامی طی سالها زندان و اذیت و آزار دو کلیه محمود صالحی را از بین برد و اینکه قلب این مبارز جنبش کارگری ایران را نشانه گرفته است.
در همین روز، سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه در بیانیه ای اعلام نمود که رضا شهابی به دلیل عوارض جسمی در ناحیه گردن و کمر و پاهایش روز بیستم آبان از زندان رجایی شهر به درمانگاه بیمارستان خمینی با غل و زنجیر اعزام شد. رضا شهابی پس از معاینه پزشک دوباره به زندان منتقل شد. این رفتار غیرانسانی در شرایطی صورت می گیرد که طبق وعده های پوشالی و کارگرستیز جمهوری اسلامی آنرا مقابل چشمان انسانهای آزادیخواه در سراسر ایران و جهان قرار دهیم. کلیت رژیم جمهوری اسلامی مسئول جان محمود صالحی و رضا شهابی می باشد.
محمود صالحی، رضا شهابی، و دیگر فعالین جنبش کارگری و معلمان در بند باید فوری و بدون قید و شرط آزاد گردند. احکام صادره علیه کلیه فعالین کارگری و معلمان باید لغو گردند و تعقیب و اذیت و آزار فعالین و مدافعین حقوق کارگری متوقف گردد. حمایت و همبستگی طبقاتی گسترده، همه جانبه و بی وقفه می تواند ضامن آزادی این عزیزان و دیگر فعالین کارگری در بند باشد.

اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران

۱۱ نوامبر ۲۰۱۷

info@workers-iran.org

http://etehadbinalmelali.com/ak

***************

گزارش وردی از تلاش برای آزادی رضا شهابی

  همکار ایرانی ما رضا شهابی عضو هییت مدیره سندیکای کارگران شرکت اتوبوسرانی تهران و حومه نیاز ضروری به کمک و همبستگی ما دارد. او هفته ها را در اعتصاب غذا در زندان بسر برد و وضعیت جسمانی او همچنان رو به وخامت میرود. بسیاری از اعضای اتحادیه سراسری ما ( وردی) رضا را شخصا بعنوان فعال فدراسیون بین المللی کارگران حمل و نقل می شناسند. او در سال ۲۰۱۰ در حین کار و هنگام راندن اتوبوس بازداشت و توسط دادگاه به اصطلاح انقلاب اسلامی ایران به جرم فعالیت های سندیکایی به شش سال زندان، پرداخت مبلغ هنگفتی جریمه و محرومیت از کلیه فعالیت های سندیکایی به مدت پنج سال بعد از آزادی از زندان محکوم شد. رضا شهابی بخش اعظم محکومیت خود را در زندان سپری کرد و به علت وضعیت نا گوار جسمانی ناشی از شکنجه و شرایط بسیار دشوار زندان به دلایل پزشکی اجازه ترک زندان به او داده شد. اما اوحتی هنگام مرخصی پزشکی همچنان توسط نیروهای امنیتی تحت مراقبت و آزار قرار داشت. در ماه اگوست امسال او مجددا به اداره زندانها احضار شد و به او این اطمینان داده شد که حکم آزادی وی در پرونده موجود می باشد. اما بجای آزادی از زندان در تاریخ نهم اگوست بازداشت و به زندان فرستاده شد. مدتی که رضا در مرخصی پزشکی بسر میبرد به عنوان غیبت غیر مجاز شمرده و مدت محکومیت او تا ماه دسامبر ۲۰۱۸ تمدید شد. در اعتراض به این حکم دادگاه، رضا بلافاصله بعد از بازداشت دست به اعتصاب غذا زد و تا پایان ماه سپتامبر به اعتصاب غذای خود ادامه داد تا جایی که وضعیت جسمانی او به وضع خطرناکی رو به تحلیل رفت. در پنجم سپتامبر گروه های مختلفی و همچنین سندیکای شرکت واحد در حمایت و همبستگی با رضا علیرغم حضور گسترده ماموران امنیتی در مقابل مجلس دست به اعتراض زدند. کریستین بهله عضو هییت مدیره اتحادیه وردی مستقیما از مقامات عالیرتبه حکومتی ایران و همچنین کمیسیون دفاع از حقوق بشر فراکسیون مجلس آلمان خواهان آزادی فوری رضا شهابی شد.
نامه های همبستگی را می توان به آدرس زیر ارسال کرد.    alliance_workers_iran@yahoo.de
لینک به اصل گزارش به زبان آلمانی در نشریه وردی:    http://bit.ly/2zfr7kM

ترجمه و تکثیر از اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران

http://etehadbinalmelali.com/ak

***************

نامه اتحادیه خدمات همگانی آلمان (وردی)- منطقه هامبورگ:

در رابطه با وضعیت رضا شهابی و دیگر فعالین کارگری زندانی

  اتحادیه کارگری خدمات آلمان که با بیش از دو میلیون پس از "ای گ متال" بزرگترین اتحادیه کارگری آلمان است، در هفته های اخیر در چندین مورد پیرامون وضعیت رضا شهابی و دیگر فعالین کارگری زندانی پیامهای اعتراضی به مقامات جمهوری اسلامی ارسال کرده است. لوتار دگن و رولف بکر به نمایندگی از هیئت مدیره وردی در منطقه هامبورگ طی نامه ای به تاریخ ۲۲ سپتامبر ۲۰۱۷ خطاب به سفیر جمهوری اسلامی ایران در آلمان، علی ماجدی، نوشته اند:
"وضعیت کنونی در زندان رجائی شهر نگرانی اعضاء اتحادیه ها در سرتاسر جهان را فراهم آورده است .رضا شهابی چندین سال قبل به علت فعالیت های سندیکائی به شش سال زندان و پرداخت هفت ونیم میلیون تومان جریمه محکوم شده وعلاوه برآن حکم ممنوعیت فعالیت سندیکائی به مدت پنج سال بعد از آزاد شدن برای او صادر شده بود. او بخش اعظم محکومیت خودرا در زندان طی کرده و به دلیل وضعیت ناگوار سلامتی ناشی از شرایط زندان واز جمله شکنجه، موقتا از زندان جهت معالجه پزشکی آزاد گردید. در زمانی که او در مرخصی پزشکی بسر میبرد، مجددا پرونده او مورد بررسی قرار گرفته وبه یکسال حبس دیگر نیز محکوم میگردد.
رضا شهابی عضو سندیکای کارگران اتوبوس رانی تهران وحومه (واحد) در هشتم ماه اوت برمبنای حکم دادستانی رجائی شهر مجددا بازداشت شد.
در طول مرخصی پزشکی او همواره از جانب مامورین امنیتی تحت نظر بوده و مورد اذیت وآزار قرار گرفته است. بر مبنای اظهار نظر سندیکای اتوبوس رانی فشارها در سال گذشته افزایش پیدا کرده است. دادستانی خواستار آن میشود که او به زندان مراجعه کند. در غیر اینصورت وثیقه داده شده از جانب او ضبط خواهد شد.
او در هشتم ماه اوت با وجود اینکه پزشکان ادامه معالجات پزشکی را تجویز کرده بودند، با توجه به فشارهای وارده به او خود را به دفتر زندان رجائی شهر معرفی میکند. در مراجعه به دفتر زندان به او اطمینان داده شد که برگه آزادی او در پرونده اش موجود است. ولی زمانیکه که او خود را به زندان معرفی میکند بلافاصله دستگیر میگردد. دادستانی به او اطلاع میدهد که پنج ماه مرخصی پزشکی او غیر موجه بوده و افزایش یکسال حبس نیز قانونی است و در نتیجه او باید هفده ماه دیگر در زندان مانده وجریمه را نیز باید پرداخت کند درغیر اینصورت سیصد وپنجاه وپنج روز دیگر نیز به به محکومیت وی افزوده خواهد گشت.
دستگیری اعضاء سندیکا به دلیل فعالیت سندیکائی آنها به معنای محدودیت جدی حقوق شهروندی بطور عام وحقوق سندیکائی بطور خاص است. در ماه ژوئن ۲۰۱٧ کمیسیون آزادی تشکل سازمان جهانی کار از دولت ایران خواستار آزادی رضا شهابی وتحقیق در مورد معالجه او توسط یک هیات مستقل گردید.
ما به شدت نگران سلامتی رضا شهابی، اسماعیل عبدی و همچنین سایر فعالین زندانی همچون حسن صادقی، سعید ماسوری، رضا اکبری منفرد، امیر قاضیاتی، عبدالقاسم فولادوند و جعفر اقدامی هستیم. ما خواستار آن هستیم که شما از تمام امکانات خود جهت آزادی رضا شهابی و سایر همکاران سندیکائی ما استفاده کنید. این برای یک دولت یک کشور مستقل اهانت آمیز است که یک عضو سندیکا را که در هیئت راننده اتوبوس شهری در خدمت وسایل حمل ونقل عمومی است به مثابه دشمن جامعه ببیند."

ترجمه و تکثیر از اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران

***************

نامه سندیکای کارکنان خدمات دولتی سوئیس برای آزادی

فعالین سندیکایی زندانی و مختومه شدن پرونده قضایی تمامی فعالین اجتماعی

  سفارت جمهوری اسلامی ایران، برن، سوییس

زوریخ ۲۸ سپتامبر ۲۰۱٧  

آقای سفیر  

سندیکای ما مایل است توجه شما را به وضعیت آقای رضا شهابی عضو سندیکای شرکت واحد اتوبوس رانی تهران وحومه جلب کند.وی با وجود ۵ سال حبس کشیدن درگذشته،اخیرا دوباره زندانی شده است . رضا شهابی در سال ۱۳۸۹  با اتهام اقدام علیه امنیت ملی محکوم به شش سال زندان شده بود.تنها «جرم» وی دفاع از حق اعتصاب و ایجاد سندیکای کارگری مستقل بود.
وی  سال گذشته برای پیگیری معالجات پزشکی  به مرخصی آمد،اما در ۱۸ مرداد ماه سال جاری مجبور به معرفی خودبه زندان رجایی شهر کرج شده تا سه ماه باقی مانده محکومیت خود را طی نماید. در حالی که پزشکان مخالفت خود را باادامه زندانی شدن وی اعلام کرده بودند.
پیش ازاین یکسال زندان هم به محکومیتش افزودند و به بهانه های واهی مرخصی  دوران معالجه پزشکیش را هم محسوب نکردند. رضا شهابی دراعتراض به این محکومیت ها  دست به اعتصاب غذا زده است. شرایط زندان رجایی شهر بسیارنامناسب است و رضا شهابی  ازبیماری هایی چون درد کلیه، وآرتروزگردن،دست وپا رنج می برد و در صورت عدم پیگیری معالجات پزشکی احتمال دارد فلج شود.
این حبس پایمال کردن حقوق بشر ونیز مقاوله نامه های سازمان جهانی کار است، سازمانی که جمهوری اسلامی ایران عضو آن است.
به جز رضا شهابی که ما خواهان آزادی فوری وی هستیم، برآزادی بسیاری دیگر ازفعالین اجتماعی زندانی دیگر درایران همچون اسماعیل عبدی آموزگار و نیز محمود بهشتی لنگرودی که بتازگی دوباره زندانی شده است اصرار داریم. همچنین خواهان لغو حکم های قضایی فعالین کارگری دیگربه عنوان مثال دو فعال دیگر سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه ابراهیم مددی و داود رضوی و نیز محمود صالحی از فعالان قدیمی وسرشناس مدافع حقوق کارگران هستیم.این لیست متاسفانه کامل نیست.
 در سالهای ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴ دو فعال سندیکایی در زندان در گذشتند. هرسال در اول ماه مه محکومیت ها تشدید می شوند وبرای جلوگیری از برگزاری مراسم مستقل اول ماه مه روز جهانی کارگر تعدادی از فعالین کارگری بازداشت وبرای هفته ها وماه ها زندانی می شوند.
شما  این نامه ما را به آقای حسن روحانی برسانید. پای زندگی فعالین کارگری  وسندیکایی درمیان است. جمهوری اسلامی باید به مقاوله نامه های سازمان های جهانی که عضوش هست احترام گذاشته ورعایتشان کند. درهمین راستا فعالین کارگری و عقیدتی  زندانی باید آزاد شوند وپرونده های قضایی تمامی فعالین سندیکایی و کارگری باید مختومه شود.

با احترام
سندیکای کارکنان خدمات دولتی
 ستفان گیگر دبیر کل و کاتارینا پره لیتز هوبر مدیر کل.
 کپی به آقای دیدیه بورکالتر وزیر امور خارجه سوئیس

ترجمه و تکثیر: اتحاد بین المللی درحمایت از کارگران درایران - سوئیس

***************

کنفدراسیون اتحادیه های کارگری نروژ

اعتراض به آزار و اذیت فعالان کارگری در ایران

  رهبر ایران، آیت الله سید علی حسینی خامنه ای
اسلو، ۰٧-۰۹-۲۰۱٧
اعتراض به آزار و اذیت فعالان کارگری در ایران

کنفدراسیون اتحادیه های کارگری نروژ (ال او - نروژ) که بیش از ۹۰۰ هزار نفر از کارگران در نروژ را نمایندگی می کند، بدین وسیله به نقض آشکار حقوق اتحادیه ای کارگری در کشور شما ، اعتراض دارد. چندین تن از اعضای جنبش مستقل کارگری در ایران، در حالیکه فقط به فعالیت کاملا مشروع اتحادیه ای مشغول بودند، مورد اذیت و آزار قرار گرفته و در زندان بسر می برند.  
ال او - نروژ به شدت نگران بدتر شدن مداوم وضعیت حقوق اتحادیه ای کارگری و سایر حقوق اساسی انسانی در جمهوری اسلامی ایران است. این سرکوب به ویژه به مرگ یا زندانی شدن  چندین فعال اتحادیه ای کارگری در ایران منجر شده است.
ال او - نروژ مصمم است که بطور  کامل به حمایت سیاسی و معنوی از کارگران ایران و خواسته های قانونی آنها برای آزادی تشکل و کسب حقوق شان بدون ترس از دستگیری و یا آزار و اذیت ، بپردازد.
ال او – نروژ از شما درخواست می کند که دستور دهید که  همه فعالان و رهبران بازداشت شده اتحادیه های کارگری آزاد شوند.    
رضا شهابی در ماه ژوئن ۲۰۱۰ در  هنگام رانندگی اتوبوس و درحضور مسافران بطور خشونت آمیز مورد حمله قرار گرفت و در بند ۲۰۹زندان اوین محبوس شد.  او بعد از ۱۹ ماه حبس در سلول انفرادی، به ۶ سال زندان، ممنوعیت از فعالیت سندیکایی به مدت ۵ سال و پرداخت هفت و نیم میلیون تومان جریمه نقدی توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب محکوم شد. به دلیل فشار شدید جسمی و شکنجه در دوران بازجویی، آقای شهابی دچار آسیب دیدگی از ناحیه دیسک گردن و کمر شد و مجبور به دو عمل جراحی گردید.  او پس از چند سال تحمل حبس، به توصیه پزشک قانونی مشمول مرخصی پزشکی قرار گرفت. لازم به ذکر است که آقای شهابی در دوران حبس مجبور گردید که در چهار نوبت مجزا در اعتراض به عدم مراقبت های پزشکی لازم، بدتر شدن سلامتی  خود و بی حسی سمت چپ بدنش ، دست به اعتصاب غذا بزند.  آخرین اعتصاب او در اعتراض به  انتقالش به زندان رجایی شهر در کرج، ۵۲ روز طول کشید.  آقای شهابی در ژانویه ۲۰۱۵ دوباره دادگاهی شد و به اتهام "تبلیغ علیه نظام" – که مربوط به یورش ننگ آور نیروهای انتظامی به بند ۳۵۰ زندان اوین در تاریخ ۱۷ آوریل ۲۰۱۴ بود - به یک سال دیگر حبس محکوم شد و این حکم در دادگاه تجدید نظر نیز مورد تایید قرار گرفت.  
علی نجاتی، از اعضای هیئت مدیره سنیکای کارگران شرکت نیشکر هفت تپه در استان  خوزستان،  واقع در جنوب غربی، و یکی از محترم ترین  فعالان کارگری در ایران، احضاریه جدیدی مبنی بر بازگشت به زندان در روز پنج شنبه، ۲۹ اوت ۲۰۱۷ و یا جلب در صورت عدم گزارش به زندان دریافت کرده است. احتمال  می رود که نجاتی به مدت شش ماه  زندانی شود. ایشان از زمان تشکیل سندیکا در سال ۲۰۰۸ تا کنون چندین بار دستگیر و زندانی شده است.  نجاتی اعلام کرده است که با وجود خطر دستگیری درهر لحظه،  به زندان مراجعه نخواهد کرد. مقامات پزشکی قبلا توصیه هایی در مخالفت با زندانی کردن او بدلیل داشتن مشکلات جدی سلامت، ارائه داده اند.  مشکلات قلب او جدی است و آخرین عمل آنژیوپلاستی او در ژوئیه ۲۰۱۷ صورت گرفت.  
اسماعیل عبدی، یکی از اعضای شناخته شده هیئت مدیره کانون صنفی معلمان ایران (تهران)، که به قید وثیقه آزاد شده بود، بدون اطلاع قبلی در ۲۷ ژوئیه ۲۰۱۷ دستگیر و به بند ۳۵۰ زندان اوین انتقال داده شد.  
ال او - نروژ معتقد است که ایران از به اصطلاح  قوانین «امنیت ملی» برای توجیه سرکوب فزاینده فعالیت های مشروع اتحادیه ای و محروم کردن قربانیان سرکوب از حقوق قانونی مناسب، استفاده می کند. این امر پیامدهای مخربی برای  زندانیان و خانواده های آنها دارد و همچنین به جامعه و اقتصاد ایران بسیار آسیب می رساند.  
از اینرو، ال او – نروژ،  از شما، رهبر عالی، آیت الله سید علی حسینی خامنه ای، می خواهد که از طریق مقامات مربوطه مداخله نموده که:  
- تمام فعالین کارگری بازداشت شده در کشور را فوری آزاد و اتهامات علیه آنها را بدون قید و شرط  لغو کنید.  
- سرکوب کارگران و اعضای اتحادیه های کارگری را متوقف کرده و به آزادی تشکل و حقوق اتحادیه های کارگری طبق مقاوله نامه های ۸۷ و ۹۸ سازمان جهانی کار احترام بگذارید.  
تا زمانی که دولت شما از برآورده کردن حقوق شناخته شده بین المللی اتحادیه های کارگری و سایر حقوق بنیادی کارگران، و همچنین تمامی تعهدات ناشی از عضویت این کشور در سازمان جهانی کار، قصور می کند، جنبش بین المللی اتحادیه های کارگری از جمله ال او- نروژ هیچ انتخابی به جز کارزار عمومی علیه این سرکوب غیرقابل قبول و ظالمانه ندارد.  

با احترام،
کنفدراسیون اتحادیه های کارگری نروژ
پگی هسن فلسویک
معاون اول

رونوشت به:  

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران
دبیر کل شورای عالی حقوق بشر
وزارت دادگستری جمهوری اسلامی ایران
وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی
مجلس جمهوری اسلامی ایران
سفیر دائمی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد
سفارت جمهوری اسلامی ایران در اسلو
کنفدراسیون بین المللی اتحادیه های کارگری (آی تی یو سی)
وزارت امور خارجه نروژ
سفارت نروژ در تهران

***************

اعتراض به حبس مجدد رضا شهابی

از طرف یکی از تشکلات هماهنگ کننده سراسری در بخش حمل و نقل عمومی ایتالیا
"ما همچنین مطلعیم که شرکت حمل و نقل ایتالیایی، "راه آهن دولتی ایتالیا"، در حال همکاری اقتصادی با شرکتهای حمل و نقل ایران، "شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران"  است؛ چنین چیزی در شرایطی که کارگران ایران در بخش حمل و نقل نیز سرکوب می شوند و حقوقشان نقض می گردد، قابل تحمل نیست."
" ضروری است تا رهایی رضا شهابی وهمه کارگرانی که ناعادلانه حبس شده اند، از همکاری با شرکت های ایرانی جلوگیری شود؛ در غیراینصورت ما آماده اعلام اعتصاب در تمام شرکتهای اتوبوسرانی "اف اس آی" در ایتالیا هستیم."  
به:
رهبر جمهوری اسلامی ایران، آیت الله سید علی خامنه ای
رئیس جمهوری اسلامی ایران، حسن روحانی
شورای عالی حقوق بشر، قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران
نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل 
دادستانی تهران،
 شرکت اتوبوسرانی تهران
مدیر اجرایی، شرکت حمل و نقل "اف اس آی" ایتالیا
دولت ایتالیا:
نخست وزیر ایتالیا
وزیر امور خارجه ایتالیا
وزیر حمل و نقل ایتالیا
پارلمان ایتالیا:
رئیس مجلس سنای ایتالیا
رئیس مجلس نمایندگان ایتالیا  
موضوع: رضا شهابی فوری آزاد باید گردد  

"هماهنگ کننده ملی کارگران حمل و نقل عمومی ۲۷ مارس ۲۰۱۵" یک تشکل هماهنگ کننده سراسری در بخش حمل و نقل ایتالیا است که شامل بسیاری از اتحادیه های کارگری ایتالیا در بخش حمل و نقل می شود.  
با این نامه ما به تداوم اذیت و آزار رضا شهابی، عضو هیئت مدیره و خزانه دار سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، که از تاریخ ۹ اگوست ۲۰۱۷ دوباره زندانی شده است، اعتراض می کنیم. بنابه اظهارات دادستانی، که به همسر رضا شهابی گفته شده است، شهابی باید تا ۲۲ دسامبر ۲۰۱۸ در زندان محبوس بماند.  
رضا شهابی در ماه ژوئن ۲۰۱۰ در حین رانندگی سر کار و درحضور مسافران اتوبوس بطور خشونت آمیز مورد حمله قرار گرفت و در بند ۲۰۹زندان اوین محبوس شد. بعد از ۱۹ ماه حبس در سلول انفرادی، به ۶ سال زندان، ممنوعیت از فعالیت سندیکایی به مدت ۵ سال و پرداخت هفت و نیم میلیون تومان جریمه نقدی توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب محکوم شد. به دلیل فشار شدید جسمی و شکنجه در دوران بازجویی، آقای شهابی دچار آسیب دیدگی از ناحیه دیسک گردن و کمر شد و مجبور به دو عمل جراحی گردید. پس از چند سال تحمل حبس، او در مرخصی پزشکی به توصیه پزشک قانونی به سر می برد. لازم به ذکر است آقای شهابی در دوران حبس مجبور گردید که در چهار نوبت مجزا در اعتراض به عدم مراقبت های پزشکی لازم، نسبت به بدتر شدن سلامتی اش و بی حسی سمت چپ بدنش، دست به اعتصاب غذا بزند.  آخرین اعتصابش (در آندوره) در اعتراض به  به انتقالش به زندان رجایی شهر در کرج ۵۲ روز طول کشید.  آقای شهابی در ژانویه ۲۰۱۵ دوباره دادگاهی شد و با اتهام "تبلیغ علیه نظام" – که مربوط به یورش نیروهای انتظامی به بند ۳۵۰ زندان بدنام اوین در تاریخ ۱۷ آوریل ۲۰۱۴ بود – به یک سال دیگر حبس محکوم شد و این حکم در دادگاه تجدید نظر نیز مورد تایید قرار گرفت.  
ما تداوم هدف قرار دادن رضا شهابی و حبس مجدد و ناعادلانه رضا شهابی را شدیدا محکوم می کنیم.  
ما همچنین استمرار اذیت و آزار و بازداشت فعالین کارگری در ایران را، که وضعیتی بسیار جدی و غیرقابل انکار است را محکوم می کنیم؛ همه بازداشت شدگان ضروری است فوری و بدون قید و شرط آزاد گردند.  
این غیر قابل قبول است که یک فرد به خاطر مبارزه برای حقوق خود، شرایط زندگی انسانی و شرایط کار بهتر برای همکاران خود در حبس باشد. این اقدام سرکوبگرانه نقض جدی حقوق انسانی و تهاجمی غیرقابل تحمل به مفاهیم پایه ای تمدن و عدالت است.  
ما همچنین مطلعیم که شرکت حمل و نقل ایتالیایی، "راه آهن دولتی ایتالیا"، در حال همکاری اقتصادی با شرکتهای حمل و نقل ایران، "شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران" است؛ چنین چیزی در شرایطی که کارگران ایران در بخش حمل و نقل نیز سرکوب می شوند و حقوقشان نقض می گردد، قابل تحمل نیست.
ضروری است تا رهایی رضا شهابی وهمه کارگرانی که ناعادلانه حبس شده اند، از همکاری با شرکت های ایرانی جلوگیری شود؛ در غیراینصورت ما آماده اعلام اعتصاب در تمام شرکتهای اتوبوسرانی "اف اس آی"* در ایتالیا هستیم.
ما از تک تک اتحادیه های کارگری، سازمان های سیاسی و احزاب، و سازمان های اجتماعی در سراسر ایتالیا می خواهیم که از این درخواست و اقدام برای آزادی رضا شهابی و دیگر فعالان کارگری بازداشت شده در ایران حمایت کنند.
۲۶ اگوست ۲۰۱۷-ایتالیا
"هماهنگ کننده ملی کارگران حمل و نقل عمومی ۲۷ مارس ۲۰۱۵"
Coordinamento Nazionale Autoferrotranvieri 27 Marzo 2015  
FS-Busitalia companies*

***************

ما خواهان آزادی فوری رضا شهابی - صدای حقوق کارگران - هستیم!

اتحادیه کارگری "وردی" ( اتحادیه خدمات همگانی آلمان):
ما خواهان آزادی فوری رضا شهابی - صدای حقوق کارگران - هستیم!
  ۶ سپتامبر ۲۰۱۷  
آیت الله سید علی خامنه ای گرامی،
اقای رئیس جمهور روحانی گرامی،  
ما خواهان آزادی فوری رضا شهابی - صدای حقوق کارگران - هستیم!

  به نمایندگی از اتحادیه کارگری "وردی" ( اتحادیه خدمات همگانی آلمان) ما خواهان آزادی فوری رضا شهابی هستیم. ما با تمام وجود حمایت و همبستگی  خود را با رضا شهابی، که هم اکنون در اعتراض به شکنجه و بد رفتاری که نسبت به او به عنوان یک فعال کارگری و دمکراتیک انجام گرفته در اعتصاب غذا بسر می برد، اعلام می داریم.    
اتحادیه کارگری وردی، عضو فدراسیون  کارگران حمل و نقل اروپا ( ای  تی اف) می باشد. این فدراسیون، تشکلی اتحادیه ای و فراگیردر اروپا است و اتحادیه های کارگری در کشورهای عضواتحادیه اروپا، "منطقه اقتصادی اروپا"، اروپای مرکزی و اروپای شرقی را تحت پوشش خود دارد.  این فدارسیون بیش از سه میلیون و پانصد هزار کارگر متشکل در ۲۳۰ اتحادیه حمل و نقل در ۴۱ کشور اروپایی را در بر می گیرد که در بخش های زیر به کار اشتغال دارند:  راه آهن، حمل و نقل جاده ای و لجیستیک، حمل و نقل دریایی، آبراهای درون مرزی، هواپیمایی، بنادر، ماهیگیری و جهانگردی. ما خواهان به رسمیت شناخته شدن و ارج گذاری به تلاش انسان ها هستیم .  
بهمین دلیل ما از مقامات ایران می خواهیم همه اقدامات لازم را برای آزادی فوری و بی قید و شرط رضا شهابی که بعلت کوشش هایش در دفاع از حقوق کارگران در زندان بسر می برد، انجام دهند.    
رضا شهابی عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران اتوبوسرانی تهران و حومه، در تاریخ ۹ اگوست ۲۰۱۷، مجددا بازداشت شده است. بنا به اظهارات دادستانی به همسر رضا شهابی، او باید تا ۲۲ دسامبر سال ۲۰۱۸ در زندان بسر ببرد. تداوم حبس رضا شهابی، نقض آشکار تعهدات بین المللی دولت ایران است. بازداشت فعالین کارگری به دلیل  فعالیت های آنان در دفاع از منافع کارگران، آشکارا به معنی دست درازی به حقوق  مدنی بطور کلی و حقوق سندیکایی بطور اخص محسوب می شود.  "کمیته آزادی انجمن" سازمان جهانی کار پیش از این از شما خواسته بود که حکم آقای شهابی را منتفی اعلام کنید و او را بیش از این در زندان نگاه  ندارید.   
ما از شرایط وخیم زندان که بازداشت شدگان در آن قرارداده شده اند، سخت نگرانیم و بیم  به خطر افتادن جان آنها را داریم. ما دولت شما را پاسخگو و مسئول بدتر شدن وضعیت بازداشت شدگان می دانیم.    
                                                                                                    به بازداشت خاتمه دهید! رضا شهابی را آزاد کنید و نسبت به وضع بد سلامتی او انسانی بر خورد کنید.
                                                     با احترام،  
                                                                                                     کریستینه بهله
عضو هیئت مدیره فدرال                                                                                                      
 

ترجمه و تکثیر از اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران

جهت دسترسی به اصل نامه به سایت انگلیسی اتحاد بین المللی مراجعه نمایید:

http://www.workers-iran.org

***************

کنگره اتحادیه های کارگری بریتانیا خواهان آزادی فوری و بدون قید شرط رضا شهابی شد

دبیر کل کنگره اتحادیه های کارگری ( تی یو سی)، خانم فرانسس او گرادی، در نامه ای خطاب به سفیر ایران در بریتانیا، از رئیس جمهوری اسلامی ایران خواسته است که فعال کارگری، رضا شهابی، را فوری آزاد کند و تصمیم دولت مبنی بر عدم پذیرش مرخصی پزشکی او را محکوم کرده است.  

۳۱ اگوست ۲۰۱۷
آقای حميد بعيدی نژاد،
سفير جمهوری اسلامی ايران در انگلستان  
آقای سفیر،  
کنگره اتحادیه های کارگری، تی یو سی، خواهان آزادی فوری و بدون قید شرط رضا شهابی است.  

به نمایندگی از کنگره اتحادیه های کارگری ( تی، یو، سی)، مرکز سراسری اتحادیه های کارگری و پنج میلیون و ششصد هزار اعضای اتحادیه های وابسته، از دولت شما می خواهم که از رئیس جمهور روحانی درخواست کند که فعال اتحادیه ای، رضا شهابی، را  فورا و بدون قید و شرط از زندان آزاد کند. تی یو سی به ویژه تصمیم دولت شما در عدم پذیرش مرخصی پزشکی رضا شهابی که مشمول حال ایشان میشده است را محکوم می کند.  
آقای شهابی بعد از تحمل اشکال شدید شکنجه و بد رفتاری، در مرخصی پزشکی بود. طبق اطلاعات ما در خواست آقای شهابی برای تمدید دوره مرخصی پزشکی توسط دادستانی تهران رد می شود. آقای شهابی مجبور می شود که در چهارشنبه ۹ اوت ۲۰۱۷ به زندانی رجایی مراجعه کند؛ همانجا به او اطلاع داده می شود که دوره ای که او در مرخصی پزشکی بوده جزو دوران محکومیت به حساب نمی آید و در نتیجه باید ۹۶۸ روز دیگر را در زندان بسر برد. آقای شهابی در حال حاضر در اعتراض به شرایط غیر انسانی در زندان رجایی شهر به اعتصاب غذا پیوسته است.  
تداوم حبس آقای شهابی، بطور آشکار در تخالف با تعهدات بین المللی ایران است. زندانی کردن فعالین اتحادیه ای به دلیل فعالیتها یشان در دفاع از منافع کارگران، بطور کلی به معنای دست درازی به حقوق مدنی، و بطور اخص دست درازی به حقوق اتحادیه ای است. در ماه ژوئن ۲۰۱۷ " کمیته آزادی انجمن" سازمان جهانی کار از دولت ایران خواست که حکم زندان آقای شهابی را منتفی اعلام کند، و همچنین در خواست کرد که ایشان نباید بیش از این  در زندان باشد. افزون براین، "کمیته آزادی انجمن" خواهان تحقیق مستقل در مورد بد رفتاری انجام گرفته علیه اقای شهابی شد.  
ما قصور دولت شما در بر آوردن توصیه های "کمیته آزادی انجمن" مبنی بر آزاد کردن آقای شهابی از زندان را به شدت محکوم می کنیم. افزون براین، ما به شدت نگران سلامتی آقای شهابی و دیگرفعالین زندانی از جمله حسن صادقی، سعید ماسوری، رضا اکبری منفرد، امیر قاضیاتی، ابولقاسم فولادوند و جعفراقدامی هستیم.  
بنابراین، ما از شما می خواهیم که در خواست ما از رئیس جمهور روحانی  مبنی بر آزادی فوری و بدون قید و شرط رضا شهابی را، به ایشان منتقل کنید.  
از شما خواستار هستیم که هر چه زودتر ما را در جریان اقدامات انجام گرفته توسط دولت خود در این مورد، قرار دهید.

با احترام،
فرانسس او گرادی
دبیر کل کنگره اتحادیه های کارگری (بریتانیا)  

ترجمه و تکثیر از اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران

جهت دسترسی به اصل نامه به سایت انگلیسی اتحاد بین المللی مراجعه نمایید:

http://www.workers-iran.org

***************

اتحادیه کارگران خدمات عمومی کانادا:

به اذیت و آزار رضا شهابی پایان دهید! رضا شهابی باید فوری و بدون قید و شرط آزاد گردد!

۲۳ اگوست ۲۰۱۷  
رهبر جمهوری اسلامی ایران، آیت الله سید علی خامنه ای
رئیس جمهوری اسلامی ایران، حسن روحانی
موضوع: به اذیت و آزار رضا شهابی پایان دهید!
رضا شهابی باید فوری و بدون قید و شرط آزاد گردد!  

به نمایندگی از اتحادیه کارگران خدمات عمومی کانادا(کیوپی)، ما نگرانی جدی خود را در مورد رضا شهابی، عضو هیئت مدیره و خزانه دار سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، که از تاریخ ۹ اگوست ۲۰۱۷ دوباره بازداشت شده است، اعلام می کنیم.
  ما عمیقا نگران ادامه این هدف قرار دادن و حبس مجدد و ناعادلانه او، و تداوم اذیت و آزار و بازداشت فعالین کارگری در ایران هستیم. ما مطالبه بین المللی برای آزادی فوری و بدون قیدوشرط رضا شهابی و دیگر فعالین کارگری زندانی را دگر بار طرح می کنیم.  
رضا شهابی در ماه ژوئن ۲۰۱۰ در حین رانندگی سر کار و درحضور مسافران اتوبوس بطور خشونت آمیز مورد حمله قرار گرفت و در بند ۲۰۹زندان اوین محبوس شد. بعد از ۱۹ ماه حبس در سلول انفرادی، به ۶ سال زندان، ممنوعیت از فعالیت سندیکایی به مدت ۵ سال و پرداخت هفت و نیم میلیون تومان جریمه نقدی توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب محکوم شد. به دلیل فشار شدید جسمی و شکنجه در دوران بازجویی، آقای شهابی دچار آسیب دیدگی از ناحیه دیسک گردن و کمر شد و مجبور به دو عمل جراحی گردید. مدتی بعد، مرخصی پزشکی به توصیه پزشک قانونی به ایشان داده شد. لازم به ذکر است آقای شهابی در دوران حبس مجبور گردید که در چهار نوبت مجزا در اعتراض به عدم مراقبت های پزشکی لازم دست به اعتصاب غذا بزند.  آقای شهابی در ژانویه ۲۰۱۵ دوباره دادگاهی شد و با اتهام "تبلیغ علیه نظام" – که مربوط به یورش نیروهای انتظامی به بند ۳۵۰ زندان بدنام اوین در تاریخ ۱۷ آوریل ۲۰۱۴ بود – به یک سال دیگر حبس محکوم شد و این حکم در دادگاه تجدید نظر نیز مورد تایید قرار گرفت.
ما اطلاع یافته ایم  آقای شهابی از زمانی که در ماه گوست دوباره زندانی شد دست به اعتصاب غذا زده است. طبق گفته دادستانی، او باید تا ۲۲ دسامبر ۲۰۱۸ در حبس بماند. در عین حال، مقامات زندان به آقای شهابی گفته اند که تمام مدتی که او در مرخصی پزشکی بود رد شده است و غیبت محسوب می گردد، و او باید به مدت ۹۶۸ روز دیگر در زندان بماند.  
اتحادیه کارگران خدمات عمومی کانادا، عمیقا نگران تداوم هدف قرار دادن رضا شهابی و حبس مجدد و ناعادلانه او، و ادامه اذیت و آزار و بازداشت فعالین کارگری در ایران است. ما از خوست بین المللی برای آزادی فوری و بی قید و شرط رضا شهابی و دیگر فعالین کارگری زندانی حمایت می کنیم. دولت ایران مسئول سلامتی و تندرستی رضا شهابی است.  

با احترام مارک هانکوک ،ریاست کشوری
چارلیز فلوری، دبیر و خزانه دار کشوری
  رونوشت به:

شورای عالی حقوق بشر،
قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران
نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل  
دادستانی تهران،
 شرکت اتوبوسرانی تهران

ترجمه و تکثیر از اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران

جهت اطلاعات بیشتر و دسترسی به اصل نامه به سایت انگلیسی اتحاد بین المللی مراجعه نمایید:

http://www.workers-iran.org


***************

Reza Shahabi wurde wieder verhaftet!

Reza Shahabi, Schatzmeister und Vorstandsmitglied des Syndikats der Busfahrer von Teheran und naher Umgebung (Vahed Syndicate), wurde am 08. August nach dem Beschluss der Staatsanwaltschaft in Rajai Shahr erneut inhaftiert. Seiner Familie wurde seitdem der Besuch verwehrt.
Reza Shahabi wurde einst von der 15. Kammer des sogenannten Revolutionsgerichts wegen seiner gewerkschaftlichen Aktivitäten zu sechs Jahren Haft und einer Geldstrafe von 7.500.000 Tuman verurteilt. Zusätzlich wurden diesem für weitere fünf Jahre nach Entlassung jegliche Gewerkschaftsaktivitäten verboten. Er büßte die meiste Zeit seiner Strafe ein und wurde in Folge der Haftbedingungen, die Folter inkludierte, aus medizinischen Gründen vorläufig freigelassen. Während seines Hafturlaubs im Jahr 2015 wurde seine Akte erneut vom Gericht geöffnet und bearbeitet, was eine zusätzliche Haftstrafe von einem weiteren Jahr bedeutete.
Auch während seiner medizinischen Behandlung wurde er permanent von den Sicherheitsbehörden observiert, verfolgt und schikaniert. Laut Angaben des Busfahrer Syndikats wurde die Repression im vergangenen Jahr intensiviert. Die Staatsanwaltschaft forderte ihn demnach auf, in die Haftanstalt zurückzukehren, da sonst die von ihm hinterlegte Kaution eingezogen würde, sodass vor kurzem der besagte Kautionsbetrag beschlagnahmt wurde.
Am 8. August stellte sich Reza der Gefängnisverwaltung von Rajai Shahr, aufgrund des auf ihn ausgeübten Drucks, obwohl ein medizinisches Gutachten die Notwendigkeit der Fortsetzung des Resturlaubs für dessen Gesundheit feststellte.
Er meldete sich bei der Haftanstalt, da ihm versichert wurde, dass ein Entlassungsberief in seiner Akte bereits vorläge. Diese bestellte ihn am 9. August erneut ein und als er sich vorstellte, inhaftierte man diesen. Von diesem Zeitpunkt an wurde der Kontakt zur Familie und seinen Kollegen untersagt. Der Staatsanwalt teilte diesen mit, dass die fünf Monate des medizinischen Urlaubs als unentschuldigtes Fehlen gewertet worden war und die zusätzliche Haftstrafe von einem Jahr ihre Gültigkeit besäße. Folglich muss er noch 17 weitere Monate im Gefängnis verbringen und ist gezwungen, die verhängte Gelstrafe zu zahlen, da er sonst mit weiteren 355 Tagen Haft sanktioniert werden würde.
Reza Shahabi ist wegen seiner Tapferkeit und seines Widerstands im Gefängnis und seines unermüdliches Kampfes für die Rechte der Arbeiterklasse im Iran als sowie auf internationaler Ebene eine bekannte Größe in der Verteidigung von Arbeitnehmerrechte. Unter den Arbeiteraktivisten des Landes ist er sehr beliebt und genießt eine besondere Sympathie und Anerkennung.
Während zahlreiche Aktivisten der Arbeiterbewegung wie Ebrahim Madadi und Reza Shahabi im Gefängnis saßen, wurde eine Kampagne von dem Teheraner Busfahrer Syndikat und anderen Unterstützern der Arbeiterbewegung gestartet, die für ihre Freilassung und gegen die Unterdrückung der Arbeiteraktivisten weltweit ins Leben gerufen worden war. Selbst die ILO verurteilte den Umgang des islamischen Regimes mit den Arbeitervertretern im Iran und forderte deren Freilassung. Die Kritik beantwortete das Regime mit gezielten Fehlinformationen und Unwahrheiten, um diese zu widerlegen bzw. zu beenden. Die iranische Regierung behauptete, dass Reza Shahabi bereits aus dem Gefängnis entlassen worden sei und sogar zu seiner Arbeitsstelle bereits zurückgekehrt sei.
Wir werden die Lügen der Rouhani-Regierung in einer weiteren Publikation benennen und aufdecken. Der islamischen Regierung muss deutlich gemacht werden, dass sie für ihre abscheuliche Lügenpolitik und inhumanen Repression, die sich in Inhaftierung von Reza Shahabi zeigte, im eigenen Land und international teuer bezahlen werde. Wir, die internationale Allianz für die Verteidigung der Iranischen Arbeiter, haben versucht in zahlreichen Aktionen und Erklärungen der Weltöffentlichkeit und Arbeiter- und Menschenrechtsorganisationen auf die Verhaftung von Reza Shahabi aufmerksam zu machen und kündigen hiermit weitere Protestaktionen und Kampagnen an. Wir warnen die islamische Regierung erneut, dass die Inhaftierung der Arbeiteraktivisten und Lehrer und die Rachezüge des Regimes gegen den Widerstand der Werktätigen, die Proteste nicht zum Stillstand bewegen werden. Die Repressalien werden nur das wahre, brutale und arbeiterfeindliche Gesicht der islamischen Regierung deutlicher zeigen.

13. August 2017
info@workers-iran.org
http://etehadbinalmelali.com/ak

Internationale Allianz zur Unterstützung der ArbeiterInnen im Iran - Deutschland

www.etehadbinalmelali.com

alliance_workers_iran@yahoo.de

***************

زندانی کردن مجدد رضا شهابی

نشانه دیگری از استیصال رژیم ضدکارگر جمهوری اسلامی

  بر اساس اطلاعیه های سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، رضا شهابی عضو هیئت مدیره و خزانه دار این سندیکا، روز چهارشنبه هیجدهم مرداد ماه بعد از مراجعه به زندان رجایی شهر زندانی شده و از آن  روز تا کنون خانواده  ایشان نتوانستند با او تماس داشته باشند.  رضا شهابی به دلیل فعالیت های کارگریش با پرونده سازی به شش سال حبس و پرداخت مبلغ هفت میلیون و پانصد هزار تومان جریمه نقدی و پنج سال محرومیت از فعالیت های سندیکایی از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب محکوم گردیده بود که بخش اعظم آنرا در زندان گذراند و سپس به علت جراحات وارده بر اثر شکنجه در دوران حبس در مرخصی پزشکی قرار داشت.  
شهابی در سال ۱۳۹۳ هنگامی  که دوران محکومیت را می گذرانید، مجددا با یک پرونده سازی جدید به بهانه اعتراضات بند ۳۵۰ زندان اوین به یک سال زندان دیگر محکوم شد.  در طول دوران مرخصی پزشکی از زندان، مقامات امنیتی و قضایی لحظه ای دست از اذیت و آزار رضا شهابی برنداشتند.  بنا به بیانیه سندیکای واحد، رضا شهابی که با گذاردن وثیقه دویست میلیون تومانی به مرخصی آمده بود بیش از یکسال بود از سوی دادستانی تهران تهدید می شد که در صورت عدم مراجعت به زندان ملک وثیقه گذار ضبط خواهد شد و اخیرا هم دستور ضبط وثیقه صادر شده بود. فشار دادستانی تهران برای بازگرداندن شهابی در حالی صورت می گرفت که پزشکی قانونی با مرخصی پزشکی باقیمانده حبس ایشان موافقت کرده بود.  شهابی برای جلوگیری از ضبط ملک وثیقه گذار بعد از ظهر روز هفدهم مرداد به زندان رجایی شهر مراجعه کرد و مسئولان زندان ابتدا به ایشان چیز دیگری گفتند مبنی بر اینکه نامه آزادی او در پرونده است و اینکه روز بعد برای تحویل وسایل خود مجددا به زندان مراجعه کند.  اما بدنبال مراجعه به زندان رجایی شهر در صبح روز چهارشنبه ۱۸ مرداد ماه، رضا شهابی را به بهانه غیبت در سال ۱۳۹۳ به بند قرنطینه زندان منتقل کردند و تا امروز اطلاع دیگری از وضعیت او در دسترس خانواده و همکاران او نمی باشد. دادستانی به خانواده ایشان اطلاع داده است که پنج ماه از مرخصی پزشکی ایشان غیبت به حساب می آید و حکم جدید یک سال زندان نیز پا برجاست، و بنابراین او باید ۱۷ ماه دیگر یعنی  تا ۱۸ دی ماه ۱۳۹۷ در زندان بماند. بعلاوه اینکه به شهابی گفته شده بود که در صورت عدم پرداخت جریمه نقدی در پایان دوران حبس، او باید ۳۵۵ روز دیگر نیز تحمل حبس کند.  
رضا شهابی  به دلیل مقاومت های شجانه اش در زندان و به خاطر پایداری و مبارزه پیگیر سندیکای کارگران شرکت واحد برای تحقق مطالبات کارگران، از جمله فعالین کارگری ایران است که در جنبش کارگری ایران و بین المللی چهره ای آشنا و محبوب است. درهمان زمانی که ابراهیم مددی در زندان بود و نیز رضا شهابی در حبس بسر می برد، به دلیل اعتراضات  گسترده تشکل های کارگری نسبت به سرکوب سندیکای واحد و فعالین آن و بطور کلی نسبت به سرکوب فعالیت های کارگری در ایران،  پرونده ای در سازمان جهانی کار علیه رژیم گشوده شده بود که همچنان مفتوح است. در یکی از پاسخهای رژیم اسلامی به شکایت مطرح شده  در سازمان جهانی کار از جمله در رابطه با دلیل زندانی کردن رضا شهابی مجبور شد که کاملا به دروغ متوسل شود و همچنین رسما به مقامات این سازمان اعلام کرد که رضا شهابی آزاد شده و به سر کار باز گشته است. بدنبال تدوام فشارها برای اجرایی شدن آزادی بدون قید و شرط شهابی و بازگشت به کار ایشان، وزارت کار دولت روحانی به دروغهای بیشتری متوسل شد که در سندی جداگانه به زودی به همه آنها خواهیم پرداخت.
رژیم اسلامی باید بداند که نه با توسل به دروغ  های انزجار آور و نه با هر شیوه دیگر قادر نیست که از هزینه ای که زندانی کردن مجدد رضا شهابی، در ایران و سطح جهانی برایش به دنبال خواهد داشت، بکاهد .ما به سهم خود در روزهای اخیر بطور گسترده توجه تشکل های کارگری و مدافعین حقوق کارگری و انسانی در سطح بین المللی را نسبت به زندانی کردن مجدد رضا شهابی جلب کرده ایم و کمپین جدیدی را آغاز نموده ایم که نسبت به  این اقدامات رژیم و بطور کلی  نسبت به سرکوب کارگران و فعالین کارگری  در ایران اعتراضات ادامه یابند. ما به رژیم هشدار می دهیم که با  زندانی کردن و انتقام گیری از فعالین کارگری و معلمان نخواهد توانست اعتراض کارگران در ایران را خاموش کند و در سطح جهانی نیز ماهیت ضد کارگری و سرکوب گرانه اش بیش از پیش افشا خواهد شد.

اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران

۱۳ اگوست ۲۰۱۷

info@workers-iran.org
http://etehadbinalmelali.com/ak