افق روشن
www.ofros.com

آخرین اخبار از وضعیت کارگران بازداشتی و زندانی در ایران

!برای آزادی فوری و بدون قید و شرط کلیه کارگران زندانی تلاش کنیم

اتحاد بین المللی                                                                                                          شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۴ - ۲۳ مه ۲۰۱۵

اذیت و آزار و بازداشت فعالین کارگری توسط مقامات و مامورین جمهوری اسلامی ایران با شدت تمام ادامه دارد و کلیت این نظام و دولت "تدبیر و امید" آن نشان داده اند که در دشمنی با طبقه کارگر و فعالان کارگری آماده اند که گوی سبقت را از یکدیگر بربایند.
کارگران و فعالان کارگری زندانی که در روزها و هفته های اخیر بازداشت شده اند از جمله شامل محمود صالحی، فعال کارگری شناخته شده و عضو کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای کارگری، و پدرام نصرالهی، یکی دیگر از فعالان کارگری شناخته شده و عضو کمیته هماهنگی در شهرستان سنندج، می باشند که کماکان در وضعیت نامشخص در زندان سنندج محبوس هستند. همچنین شاپور احسانی راد، از فعالین کارگری شناخته شده ایران و عضو هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران، به دلیل پشتیبانی از کارگران اعتصابی نورد لوله صفا از تاریخ شنبه ۲۶ اردیبهشت در بازداشت به سر می برد. ابراهیم مددی و داود رضوی، از اعضای هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، پس از ۲۲ روز حبس و بلاتکلیفی با قرار کفالت ۱۰۰ میلیون تومانی در تاریخ ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۴ از زندان اوین آزاد شدند.
کمیته هماهنگی همچنین اطلاع داده است که از وضعیت فواد و آرام زندی، دو فعال کارگری در سنندج، کماکان خبر موثقی در دست نیست . علاوه بر این، ریبوار عبداللهی، فعال کارگری و عضو کمیته هماهنگی که در ۱۱ آوریل ۲۰۱۵ به یک سال زندان محکوم شده بود، در حال حاضر دوران محکومیت زندان خود را در سنندج می گذارند.
خانم شادی رسولی، همسر یوسف آب خرابات، فعال کارگری و عضو کمیته هماهنگی، اعلام کرده است که یوسف آب خرابات در خطر از دست دادن بینایی خود قرار دارد و مامورین جمهوری اسلامی مرخصی استعلاجی وی را رد نموده و آنرا منوط به همکاری وی با مقامات حکومتی کرده اند.
به همین گونه ده ها فعال کارگری دیگر تحت تعقیب قانونی قرار دارند، از جمله قاسم و ابراهیم مصطفی پور و محمد کریمی، از اعضای کمیته هماهنگی، هر کدام به دو سال زندان محکوم شده اند و در حال حاضر منتظر دادگاه تجدید نظر هستند. جعفر عظیم زاده و جمیل محمدی، فعالان کارگری و از اعضای هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران، به ترتیب به شش و سه و نیم سال زندان محکوم شده اند و فرزاد مرادی نیا، یکی دیگر از اعضای کمیته هماهنگی، در انتظار حکم دادگاه است.
همانطور که قبلا نیز گزارش داده بودیم، دادگستری اردکان درهمدستی با کارفرما به اتهام "اخلال در نظم و جلوگیری از احقاق حق دیگران" ۵ کارگر معدن چادرملو را به یک سال حبس تعزیری و شلاق محکوم کرد. طبق اطلاعات موجود با توجه به اینکه این کارگران فاقد سابقه ی محکومیت کیفری بودند و با توجه به سن و سال و کارگر بودنشان، حکم شلاق به پرداخت سه میلیون رالا جزای نقدی بدل و حکم یک سال حبس تعزیری به 5 سال حبس تعلیقی تغییر پیدا کرده است.
یدالله صمدی و اقبال شبانی (عمر)، که به ترتیب دبیر و بازرس انجمن صنفی کارگران خبازی‌های سنندج و حومه هستند، در ابتدای بهمن سال گذشته به اتهام "اخلال در نظم" در دادگاه انقلاب و جزایی سنندج محاکمه شده و به تحمل ۵ ماه حبس تعزیری و ۳۰ ضربه شلاق محکوم شدند. محکومیت این دو فعال کارگری به ۵ سال حبس تعلیقی تبدیل شده است.
در تاریخ‌ ۱۴ و ۲۳ اردیبهشت ماه به ترتیب ۵ و ۴ نفر از کارگران کارخانه لوله سازی خوزستان با شکایت کارفرما به اتهام ایجاد اختلال در تولید کارخانه به مجتمع قضایی قدس اهواز احضار شدند.
۲۲ اردیبهشت ماه ماموران یگان ویژه به کارگران اعتصابی کارخانه لوله سازی خوزستان حمله ورشدند و در نتیجه آن یکی ازکارگران دچار آسیب دیدگی ازناحیه سینه شد. در ۲۹ اردیبهشت ماه، دو نماینده کارگران اعتصابی لوله ونورد صفا توسط دادستان ساوه احضار و تهدید به برخورد قضایی شدند. همچنین طی روزهای گذشته تعدادی از کارگران معترض لوله و نورد صفا از طرف یکی از نهادهای امنیتی احضارشدند.
اهرم دیگری که جهت اعمال فشار بر کارگران معترض و اعتصابی بکار گرفته می شود اخراج آنان ازمحل کار است. در دوماهی که ازسال جاری می گذرد شاهد اخراج ده ها کارگر معترض و اعتصابی درکارخانجات ومعادن بودیم.ازجمله: کارگران کارخانه کنتورسازی ایران(۱۷۰نفر)،کارخانه سنگ بری برادران آزغ مهاباد(۲۵نفر)، قطارشهری اهواز(۶۰ نفرو ۱۱۰ نفرهم درلیست اخراج قراردارند)، کارخانه تبریزکف (۲۲ نفر)، شرکت واحداتوبوسرانی اصفهان وحومه (۴۰ نفر)، کارخانه شیشه آبگینه قزوین (۲۰ نفر) و همچنین تعدادی از کارگران کارخانجات سیمان داراب، قابل های صنعتی سایپا، معادن چشمه پودنه، زغال سنگ طرزه و آنومالی شمالی.
علاوه بر موارد فوق، شاهرخ زمانی و محمد جراحی از اعضای کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری و از فعالان کارگری شناخته شده ایران، از ژوئن ۲۰۱۱ در زندان بسر می برند و بارها مورد اذیت و آزار قرار گرفته اند. بهنام ابراهیم زاده، دیگر عضو این کمیته و از مدافعین حقوق کودکان در ایران، از ماه ژوئن سال ۲۰۱۰ در زندان است و ضمن گذراندن دوران محکومیت بارها دوباره دادگاهی شده است. رضا شهابی، که از ژوئن ۲۰۱۰ زندانی بوده است، در حال حاضر به علت جراحی و بدتر شدن شرایط سلامتی اش در اثر بدرفتاری هایی که در زندان متحمل شده بود، در مرخصی استعلاجی با قید و شرط بسر می برد.
رسول بداقی، عضو کانون صنفی معلمان تهران، در شهریور ۸۸ دستگیر و به بند ۲۰۹ اوین انتقال یافت و سپس به شش سال حبس محکوم شد. وی به تازگی از بند ۲۰۹ به بند معمولی انتقال یافته است. او در تمام این مدت هرگز مرخصی نداشته است و به تازگی یعنی در اواخر دوران محکومیت شش ساله اش دوباره مورد باز جویی قرار گرفته است. زمانی که رسول بداقی در انفرادی بود منزلش مورد تفتیش قرار گرفت و همسر و دخترش به شعبه ششم بازپرسی شهید مقدس اوین احضار شدند و مورد بازجویی قرار گرفتند.
اتحاد بین المللی ضمن محکوم کردن تداوم سرکوب و بگیر و ببند فعالین کارگری توسط رژیم سرمایه داری جمهوری اسلامی ایران، تمامی موارد فوق را بطور گسترده در سطح جهانی انعکاس داده و خواهد داد، و کماکان به سهم خود بر علیه آزار و اذیت و تعقیب کارگران و فعالین تشکلات و نهادهای مستقل کارگری تلاش خواهد کرد و کارزارهای خود را با همکاری دیگر مدافعین طبقه کارگر ایران علیه سرمایه داری و حکومت آن در ایران ادامه خواهد داد.

***************

آزادی ابراهیم مددی و داود رضوی با قرار کفالت

کلیه کارگران زندانی و بازداشتی فوری و بدون قید و شرط آزاد باید گردند!

بنا بر اطلاعیه سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه آقایان ابراهیم مددی و داود رضوی، از اعضای هیئت مدیره این سندیکا، پس از ۲۲ روز حبس و بلاتکلیفی با قرار کفالت ۱۰۰ میلیون تومانی از زندان اوین آزاد شدند. ما ضمن تبریک به سندیکای کارگران شرکت واحد و به آقایان مددی و رضوی و خانواده های محترم آنان، قرار کفالت ۱۰۰ میلیون تومانی برای این کارگران را به شدت محکوم کرده و خواهان لغو هرگونه اتهام علیه آنان و آزادی بی قید و شرط این فعالین کارگری و همچنین رضا شهابی عضو دیگر هیئت مدیره سندیکای واحد و کلیه کارگران و فعالان کارگری بازداشتی و زندانی در ایران هستیم.

اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران

۲۲ مه ۲۰۱۵

info@workers-iran.org
www.workers-iran.org
www.etehadbinalmelali