افق روشن
www.ofros.com

اخراج دست جمعی حدود ٧٠٠ کارگر در شرکت شهاب خودرو


اتحاد بین المللی                                                                                        چهار شنبه ١٦ فروردین ١٣٩٠

اخراج دست جمعی حدود ٧٠٠ کارگر در شرکت شهاب خودرو

تنها راه مقابله با اخراج های دسته جمعی مبارزه متحدانه و همبسته کارگری است!

نامه زیر را یکی از کارگران شهاب خودرو به سایت اتحاد بین المللی ارسال کرده است:
"دوست عزیزم امیدوارم سال خوبی داشته باشی و در هر جای دنیا هستی سلامت و موفق باشی. متاسفانه به رغم تلاش زیاد کارگران شرکت شهاب خودرو، خائنان ایران دزدان ایران کار خود را پیش بردند و امروز وقتی با امید به اغاز سال نو به محل کارمان رفتیم با درهای بسته مواجه شدیم.
اری نامردان درهای شرکت را بسته و گفتند دیگر شرکت تعطیل شده و اعلام ورشکستگی کرده. انان بدون اجازه و خبر ما را اخراج کردند.٩٠٠ کارگر را به چه بهانه ای اخراج کردند.حتی نگهبانان را اخراج کردند و نگهبانان جدید اوردند تا انان هم با ما همکاری نکنند.
ایا ما حق اب و گل نداشتیم ایا ما زحمت برای مملکت نکشیدیم
مگر ما ایرانی نیستیم مگر ما مثلا مسلمان نیستیم حرف از محمد و علی میزنیم و دروغ میگوییم مگر خدا اون بالا نیست بخدا سوگند دلمان شکست. خدا دلشان را بشکند ما را شرمنده خانواده کردند.
الان این نوشته را مینویسم بغض کردم و اشک از چشمانم سرریز میشود.
همه ما با سابقه ٨ تا ٢۵ سال در شرکت کار میکردیم در امد کم داشتیم. قانع بودیم به روزی خداوند. چرا با ما چنین کردند الان با این وضعیت مملکت، گرانی و بیکاری به کجا برویم. سن ما هم بالای ٣٠ سال است کجا برویم .جوانی خودمان را کجا حرام کردیم ای کاش خدا میدید با ما چه کردند. باورمان نمیشود این دستمزد تلاش ما بود ما از جان مایه گذاشتیم با توکل به خدا کار
میکردیم برای ابادانی کشور و رفاه مردم
چون ایرانی بودیم و ایران را دوست داشتیم
دوست عزیز دیگر نمیخوام مسلمان باشم بدم میاد از این اسلامی که اخوند دزد به این مملکت اورد
بنویس دوست عزیز در سایتت درد کارگران شهاب خودرو را بنویس
خوشبحالت در دور دست هستی و از غریبه انتظاری نداری و میدانم انان به انسان بودنت اهمیت میدهند و دین و شغل مهم نیست فقط انسان باشی مهم است باز هم تلاش میکنیم برای گرفتن حق
باور کن شاید درست نباشد بگویم فکر کنم خدا هم وجود ندارد
از شما باید تشکر کنم قبلا هم زحمت زیادی به شما دادم امیوارم موفق باشی"
شرکت شهاب خودرو (لیلاند موتورز سابق) که در سال ١٣۴٢ ایجاد شد و در سال ١٣۴۴ رسما شروع بکار کرد، اکنون در مالکیت آستان قدس رضوی است. این شرکت انواع اتوبوس های شهری، ماشین های آتش نشانی، زباله کش، لجن کش و تانکر های آب و سوخت تولید می کند. شرکت شهاب خودرو نزدیک به ٩٠٠ کارگر و کارمند رسمی داشته و تعداد بسیار بیشتری بصورت کارگران موقت در استخدام شرکت های پیمانکار هستند.
مبارزات کارگران در ماههای آخر سال ١٣٩٠ در اعتراض به نپرداختن بموقع دستمزدها به اوج خود رسید و کارگران با برگزاری یک تجمع اعتراضی با نیروهای حراست درگیر شدند، کارفرما و اعضای مدیریت را از کارخانه بیرون کردند و عملا تولید کارخانه را در اختیار خود گرفتند. در همان زمان زمزمه اینکه مدیریت سوگند خورده که همه کارگران را اخراج کند به گوش فعالین کارگری رسید. به دنبال اقدام شجاعانه کارگران، مدیریت، ضمن اخراج تدریجی کارگران شاغل و استخدام کارگران جدید، طرح اخراج گسترده و دستجمعی کارگران را در دستور کار قرار داد و اجرا نمود. به این گونه هدیه نوروزی مدیریت به کارگران بجای پرداخت دستمزدهای معوقه، اخراج دسته جمعی حدود ٧٠٠ کارگر این کارخانه بوده است.
اخراج سازی گسترده فقط شامل کارگران شهاب خودرو نیست. این سیاست عمومی دولت و سرمایه داران در مقطع کنونی است. روند اخراج سازی های گسترده کارگران که با اجرای قانون هدفمندی یارانه ها گسترش پیدا کرد، با تشدید تحریم ها ابعاد بیشتری یافته است. در واقع دولت و کارفرماها، از جمله آستان قدس رضوی، با وجود مالکیت بر سرمایه های عظیم با دزدیدن نان از سفره خانواده های کارگری دارند صرفه جویی می کنند.
اتحاد بین المللی ضمن محکوم کردن اقدام ضد کارگری مدیریت شهاب خودرو، همه کارگران، از جمله کارگران شهاب خودرو، را به اعتراض متحد و همبسته در مقابل این اقدام و سیاست غیر انسانی فرا می خواند. اتحاد بین المللی همه توان خود را برای اطلاع رسانی در سطح بین المللی در مورد کارگران شهاب خودرو و اعتراض جهانی نسبت به سیاست های ضدکارگری در ایران از جمله اخراج سازی کارگران بکار می گیرد.

اتحاد بین المللی درحمایت از کارگران در ایران

info@workers-iran.org
http://www.etehadbinalmelali.com

۳ آوریل ۲۰۱۲