افق روشن
www.ofros.com

یورش نیروهای انتظامی به تجمع کارگران بیکار شده و کشته شدن یک کارگر


اتحاد بین المللی                                                                                               جمعه ۲۹ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۹ ژوئن ۲۰۱۵

اطلاعیه اتحاد بین المللی در مورد

یورش نیروهای انتظامی به تجمع کارگران بیکار شده و کشته شدن یک کارگر

یورش وحشیانه نیروی های انتظامی رژیم جمهوری اسلامی به تجمع اعتراضی کارگران بیکار شده شرکت معدنجو در زرند، بار دیگر جنایت آفرید و موجب قتل یک کارگرمعترض شد. این شرکت فعالیت های خود را سه ماه پیش متوقف و حدود ٣۵٠ نفر از کارگران را اخراج کرده است. کارگران بیکار شده به بیمه بیکاری معرفی شده اند اما با گذشت سه ماه هنوز تحت پوشش بیمه بیکاری قرار نگرفته اند و در بلاتکلیفی بسر می برند.
به دنبال تجمعات اعتراضی و مراجعه مکرر این کارگران به نهاد ها و سازمان های گوناگون دولتی و در خواست آنها برای دست یابی به مطالباتشان از جمله بازگشت به کار، حدود ٦٠ نفر از آنان در ساعت ٦ صبح روز ٢٦ خرداد با تجمع در ابتدای جاده پابدانا به نشانه اعتراض به وضعیت بلاتکلیفی سه ماهه خود، دست به تجمع زدند و برای انعکاس صدای اعتراضشان اقدام به بستن جاده کردند.
نیروهای انتظامی به کارگران معترض حمله ور شدند و به آنها گاز اشک آور شلیک کردند. طبق گزارشات موجود، در نتیجه این یورش یکی از کارگران حاضر در تجمع اعتراضی به نام محمد علی میرزایی، متاهل و دارای دو فرزند، دچارآسیب دیدگی از ناحیه چشم شد و توسط تریلری که حامل ذغال بود و قصد داشت از میان تجمع کنندگان عبور کند زیر گرفته شد و بر اثر شدت جراحات وارده جان خود را از دست داد. پس از جان باختن این کارگر، تجمع اعتراضی کارگران تا ظهر ادامه یافت و بدنبال حضور نماینده دادگستری در میان تجمع کنندگان و "وعده وی مبنی بر رسیدگی به وضعیت کارگران معدنجو ظرف ١۵ روز آینده"، کارگران به تجمع خود پایان دادند.
لازم به گفتن است که در سالهای اخیر، بدنبال خصوصی سازی واحد های تولیدی و خدماتی و تعطیلی یا نیمه تعطیلی این واحد ها، بیکارسازی گسترده کارگران بطور سرسام آوری افزایش یافته است؛ بنا برگزارش های رسمی در نتیجه این اقدامات صد ها هزار نفر از کارگران از کار بیکار شده اند و به صف چندین میلیونی بیکاران پیوسته اند. در جریان بسیاری از این اخراج و بیکار سازیها، کارگران نه تنها کار خود را از دست داده اند بلکه ماهها مطالبات آنها پرداخت نشده است.
اعتراضات کارگران بیکار شده همواره با سرکوب جمهوری اسلامی روبرو بوده است؛ به بیان دیگر گسیل نیروهای امنیتی برای سرکوب اعتراض کارگران بیکار شده، بگیر وببند و پرونده سازی و صدور احکام زندان و شلاق علیه کارگران معترض و نیز کشتار کارگران - مانند آنچه در جریان اعتراض کارگران مس سرچشمه اتفاق افتاد و یا یورش اخیر به تجمع کارگران شرکت معدنجو که به کشته شدند محمد علی میرزایی منجر شد - سیاست همیشگی این رژیم کارگر ستیز بوده است.
ما قتل کارگر معترض، محمد علی میرزایی، را به شدت محکوم می کنیم و جان باختن وی را به خانواده ایشان و کارگران شرکت معدنجو تسلیت می گوییم و همبستگی خود را با آنان اعلام می داریم. شکی نباید داشت که حاکمیت سرمایه داری جمهوری اسلامی ایران مسئول مستقیم این جنایت می باشد. در حالی که به دستور مقامات امنیتی به منظور سرپوش نهادن بر این جنایت، سکوت خبری در این مورد حاکم است، ما خبر این یورش وحشیانه نیروهای انتظامی به دستور رژیم جمهوری اسلامی به تجمع کارگران و به قتل رساندن محمدعلی میرزایی را در سطح جهانی بازتاب خواهیم داد.

اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران

۱۷ جون ۲۰۱۵

info@workers-iran.org
www.workers-iran.org
www.etehadbinalmelali