افق روشن
www.ofros.com

هفت روز از اعتصاب غذای رضا شهابی گذشت


اتحاد بین المللی                                                                                               سه شنبه ٨ آذر ماه ١٣٩٠

هفت روز از اعتصاب غذای رضا شهابی گذشت

رضا شهابی را فوری آزاد کنید!

سلامتی رضا شهابی عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد در خطر جدی است . رضا شهابی که از ٢٢ خرداد ٨٩ در بازداشت "موقت" در بند ٢٠٩ زندان اوین بسر می برد در اعتراض به وضعیت بلاتکلیفی طولانی خود از روز اول آذر دست به اعتصاب غذا زده است. رضا شهابی مدت هاست که در زندان دچار انواع ناراحتی های جسمانی است؛ او از درد شدید در ناحیه ستون فقرات، گردن و دست و نیز ناراحتی قلب و کلیه رنج می برد. بنا به گزارش ها، رضا شهابی یک روز پیش از اعتصاب غذا به دلیل تشدید ناراحتی های جسمی، برای معاینه از زندان اوین به یک درمانگاه در خارج از زندان انتقال یافت و پزشک پس از معاینه و دیدن نتایج ام آر آی اعلام کرد که چندین مهره از ستون فقرات او آسیب دیده و احتمال پاره شدن اعصاب و در نتیجه از کار افتادن دست و پای چپ او وجود دارد. پزشک اعلام کرد که رضا شهابی به عمل جراحی نیاز دارد و گفت که مدت درمان حدود ٦ ماه بطول می انجامد. با این وجود رضا شهابی به جای درمان و بستری شدن در بیمارستان به زندان اوین برگردانده شد.
رضا شهابی پیش از اقدام به اعتصاب غذا اعلام کرده بود که با خواست رسیدگی به وضعیت بلاتکلیف خود، علیرغم همه این ناراحتی ها دست به اعتصاب غذا خواهد زد و تا روشن شدن وضعیت خویش به اعتصاب ادامه خواهد داد. اعتصاب غذای رضا شهابی با توجه به ناراحتی های جسمانی او می تواند عواقب بسیار ناگوار و جبران ناپذیری داشته باشد. او پیش تر به خانواده خود گفته بود که دیگر تاب تحمل وضعیت بلاتکلیفی را ندارد. رضا شهابی علیرغم درخواست خانواده اش که با نگرانی از او خواسته بودند از تصیمیم خود منصرف شود، برای پایان دادن به وضعیت طاقت فرسا و عذاب آور بلاتکلیفی به یکی از محدود وسایلی که یک زندانی سیاسی می تواند به آن متوسل شود، یعنی اعتصاب غذا، رو آورده است. ما ضمن نگرانی شدید از وضعیت سلامتی رضا شهابی، جمهوری اسلامی ایران را مستقیما مسئول هر گونه عواقب ناگواری می دانیم که ممکن است در نتیجه اعتصاب غذا برای او اتفاق بیافتد.
رضا شهابی، کارگر، عضو هیئت مدیره و خزانه دار سندیکای کارگران شرکت واحد تهران و حومه، نزد فعالین کارگری در ایران و جنبش کارگری جهانی چهره شناخته شده و مورد احترام است. اعتصاب غذای سال گذشته او در اعتراض به دستگیری اش در ماه ژوثن ٢٠١٠ موجی از اعتراضات توسط فعالین، تشکل ها و نهادهای کارگری و حقوق بشری را در عرصه جهانی بر انگیخت. "اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران" ضمن ابراز همبستگی عمیق با رضا شهابی و تمامی فعالین کارگری زندانی، از جمله علی نجاتی، ابراهیم مددی، بهنام ابراهیم زاده، با تمام توان برای آزادی همه این عزیزان تلاش خواهد کرد .

رضا شهابی را فوری آزاد کنید!

تمامی کارگران زندانی و زندانیان سیاسی آزاد باید گردند!

اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران