افق روشن
www.ofros.com

حکم زندان و شلاق علیه محمد حبیبی را محکوم می کنیم


اتحاد بین المللی                                                                                               شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹٧ - ۱۱ آگوست ۲۰۱٨


بیانیه آموزش بین الملل:

محمد حبیبی عضو کانون صنفی معلمان تهران به ده سال و نیم زندان محکوم شد!

محمد حبیبی عضو کانون صنفی معلمان تهران به ده سال و نیم زندان محکوم شد!
آموزش بین الملل (EI ) به شدت حکم زندان علیه محمد حبیبی، معلم ایرانی و عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان ایران )تهران( را محکوم می کند. حکم او ده سال و نیم زندان است.
در تاریخ 4 اوت دادگاه انقلاب اسلامی ایران حبیبی را به ده سال و نیم زندان محکوم کرد. حکم او همچنین شامل ممنوعیت فعالیت های اجتماعی و سیاسی برای دو سال، ممنوعیت سفر دو ساله و ٧۴ ضربه شلاق است.
به گزارش اتحاد بین المللی درحمایت از کارگران در ایران (IASWI) در روز ۲۰ ماه مه، تجمع آرامی که به دعوت کانون صنفی معلمان ایران- تهران (ITTA-تهران) برگزار شده بود توسط نیروهای انتظامی و مامورین مخفی مورد حمله قرار گرفت. چهارده تن از شرکت کنندگان، از جمله حبیبی، دستگیر شدند. محمد حبیبی پیش از این دستگیری با وثیقه بدنبال بازداشت ماه مارس ۲۰۱٨، آزاد شده بود. همه بازداشتی ها بعد از یک روز آزاد شدند اما محمد حبیبی به سلول انفرادی در زندان بزرگ تهران منتقل شد.
اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران هشدار می دهد که او در حال حاضر در شرایط غیرقابل تحمل در زندان است. اعضای خانواده آقای حبیبی که از وی بازدید کرده اند، گزارش کرده اند که آقای حبیبی به علت ضرب و شتم شدید در زمان دستگیری از درد زیادی در قفسه سینه رنج می برد. همچنین کبودی بزرگی بر روی پشت او است، که نتیجه کشاندن او بر روی آسفالت خیابان توسط نیروهای امنیتی است. او نیاز به اسکن فوری از تمام قسمتهای مجروح شده بدنش دارد، اما مقامات دولتی از انتقال وی به بیمارستانی در خارج از زندان ممانعت می کنند.
اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران اظهار می کند که این رفتار با آقای حبیبی توسط مقامات زندان "چیزی کمتر از اذیت و آزار بی رحمانه و غفلت جنایی نیست،" و اعلام می کند که همه مقامات دولتی مسئول هر اتفاقی که برای آقای حبیبی بیافتد می باشند.
آموزش بین الملل به فراخوان اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران می پیوندد که طی آن از تمام افراد و سازمانهای مترقی، اتحادیه های کارگری، و به ویژه تشکلهای معلمان در سراسر جهان، خواسته شده است که احکام صادره برای آقای حبیبی را محکوم کرده و خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط او شوند.
کنفدراسیون بین المللی اتحادیه های کارگری همچنین به آموزش بین الملل و درخواست "آزادی فوری و بی قید و شرط محمد حبیبی و حفاظت از تمام اعضای اتحادیه های کارگری از تاکتیک های امنیتی بسیار سنگین که هدف آنها متوقف کردن فعالان اتحادیه های کارگری از انجام فعالیت های مشروع خود است" ملحق شده است.
اصل بیانیه به روز شده مورخ ۱۰ اگوست ۲۰۱۸ اینجا کلیک کنید.

ترجمه و تکثیر از اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران

************

اعتراض کنفدراسیون بین المللی اتحادیه های کارگری

به حکم ده سال و نیم زندان علیه محمد حبیبی

کنفدراسیون بین المللی اتحادیه های کارگری در نامه ای به مقامات جمهوری اسلامی ضمن محکوم کردن حکم صادره علیه محمد حبیبی عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان تهران خواهان آزادی فوری و بدون قید شرط این معلم زندانی و به رسمت شناختن فعالیت های صنفی در ایران شد:
۹ اگوست ۲۰۱۸
به:
آیت اله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی
حسن روحانی، رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران
قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران - ستاد حقوق بشر
فرستاده دائمی حقوق بشرایران در سازمان ملل
سفارت ایران در بلژیک
موضوع : محکومیت محمد حبیبی فعال صنفی معلمان به ده سال و نیم زندان
عالیجناب،
به نمایندگی از طرف کنفدراسیون بین المللی اتحادیه های کارگری (آی تی یو سی) که ۲۰۷ میلیون کارگر را در ۱۶۳ کشور و ناحیه نمایندگی می کند و دارای ۳۳۱ تشکل کشوری وابسته است به این وسیله حکم زندان علیه محمد حبیبی معلم ایرانی و عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان تهران را که توسط دادگاه انقلاب در چهارم ماه اوت سال ۲۰۱۸ صادر شد، محکوم می کنم.
حکم خشن، بی رحمانه و غیر قابل توجیه علیه محمد حبیبی شامل ده سال و نیم زندان، دو سال ممنوعیت از فعالیت های اجتماعی و سیاسی، دوسال ممنوعیت خروج از کشور و ۷۴ ضربه شلاق است.
افترا بستن عمدی، اتهامات واهی و ایزوله کردن از خانواده، دوستان و جامعه و اعمال شکنجه، همگی بیان گر و نشانه اعمال درد و رنج بطور سازمان یافته توسط دولت، علیه عضوی از جامعه است که زندگی اش را وقف شغل خود به عنوان یک آموزگار کرده و برای بهبود زندگی معلمان ایران و خانواده آنها مبارزه کرده است.
محمد حبیبی در ماه مارس ۲۰۱۸ به دلیل فعالیت های صنفی و اتحادیه ای دستگیر شد و سپس هنگامی که با قید وثیقه آزاد شده بود مجددا در ۲۰ ماه مه ۲۰۱۸ به دنبال حمله نیروهای انتظامی و وامنیتی به تجمع مسالمت آمیز کانون صنفی معلمان تهران، دستگیر گردید.
ما اطلاع یافته ایم که محمد حبیبی در سلول انفرادی در بزرگترین زندان تهران محبوس است. به گواهی اعضای خانواده، محمد حبیبی در شرایط تحمل ناپذیر و بسیار سختی بسر می برد و از درد شدید سینه و پهلو که ناشی از شکنجه شامل لگد زنی و ضربه های سخت به اوست در رنج است. کبودی های بزرگ در گردن که ناشی ازکشیده شدن او بر روی آسفالت خیابان بوده به وضوح قابل مشاهده بوده است.
حبیبی از حق اولیه انسانی برای دسترسی به مراقبت های درمانی و پزشکی محروم شده است.
ما این غفلت عمدی و اقدام در جرم و جنایت دانستن فعالیت های اتحادیه ای و صنفی برای بهبود زندگی کارگران را به شدت محکوم می کنیم. حکومت ایران باید از مدافعان حقوق انسانی از جمله فعالین اتحادیه های صنفی مانند محمد حبیبی و همه همکاران او محافظت کند.
کنفدراسیون بین المللی اتحادیه های کارگری همراه و همصدا با " آموزش بین الملل " ( ای آی) خواهان آزادی بی درنگ و بدون قید و شرط محمد حبیبی و حمایت از همه فعالین اتحادیه ای در برابر چنین روش های خشن امنیتی می باشد که هدف اش جلوگیری از فعالیت های مشروع توسط فعالین اتحادیه ای است.
با احترام،
دبیر کل

ترجمه و تکثیر از اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران

************

حکم زندان و شلاق علیه محمد حبیبی را محکوم می کنیم

دستگاه های اطلاعاتی و قوه قضاییه رژیم اسلامی در همکاری و تبانی با یکدیگر محمد حبیبی عضو هیات مدیره کانون صنفی معلمان استان تهران را به زندان طولانی و حکم شنیع و قرون وسطایی شلاق محکوم کردند.
این فعال سر شناس اعتراضات معلمان، به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی و اخلال در نظم عمومی به ده و نیم سال زندان و ٧۴ ضربه شلاق و همچنین دو سال ممنوعیت از فعالیتهای اجتماعی و سیاسی و خروج از کشور به عنوان مجازات تکمیلی محکوم شده است.
محمد حبیبی پیش از این در اسفند ۱۳۹۶ در محل کارش و در برابر شاگردانش توسط نیروهای امنیتی با ضرب و شتم، تهدید با اسلحه و اسپری فلل با توهین و تحقیر دستگیر شد. سپس مقامات جمهوری اسلامی به دنبال اعتراضات معلمان در ایران و نیز اعتراضات بین المللی مجبور شدند او را به قید وثیقه سنگین آزاد کنند. اما مجددا در اردیبهشت ماه سال ۹٧ نیروهای امنیتی او را در جریان تجمع اعتراضی شاغلین و بازنشستگان فرهنگی که به مناسبت هفته معلم در برابر سازمان برنامه و بودجه برپا شد، دستگیر و به زندان منتقل کردند. از آن زمان تا کنون محمد حبیبی به رغم رنج بردن از آسیب های جسمی که در هنگام دستگیری بر او وارد شده است در زندان بسر می برد.
حکم طولانی زندان و شلاق و مجازات "تکمیلی" علیه محمد حبیبی جزوی از مجموعه احکامی است که رژیم اسلامی، سالهای سال بطور فله ای علیه فعالین کارگری و معلمان و دیگر فعالین احتماعی و سیاسی آنهم با اتهامات کلیشه ای، صادر و اجرا کرده است؛ با این هدف که این فعالین را از عرصه اجتماعی بطور فیزیکی حذف کند و همزمان با ایحاد فضای ترس در جامعه، بتواند مانع بیان خواست ها، اعتراضات و مبارزات توسط کارگران، معلمان و دیگر اقشار اجتماعی شود.
اما اگر هیج استدلالی نتواند ناکارآمدی توسل جویی صرف به سلاح سرکوب را به سران و دست اندرکاران این رژیم حالی کند، اکنون دیگر بیش از هزار مورد اعتراض توسط کارگران و معلمان که بطور متوالی در سالهای گذشته به وقوع پیوسته است، یا خیزش کارگران و تهیدستان و محرومان در بیش از صد شهر در دی ماه سال گذشته و یا اعتراضات روزهای اخیر که در شهرهای مختلف در جریان است، باید حتی به کودن ترین سران و دست اندرکاران رژیم نیز فهمانده باشند که صدور احکام فله ای زندان علیه فعالین کارگری، معلمان و دیگر کنش گران اجتماعی و سیاسی و بطور کلی سیاست بگیر و ببند، بیش از آنکه نشان دهنده اقتدار و قدرت رژیم باشد، استیصال آنرا در نزد عموم به نمایش می گذارد. رژیم باید بداند که با زندانی کردن این فعالین نمی تواند مانع از بیان مطالبات و مبارزه برای تحقق این مطالبات توسط کارگران، معلمان و بطور کلی مردمی شود که از وضع موجود به ستوه آمده اند و کارد به استخوانشان رسیده است.
اتحاد بین المللی ضمن محکوم کردن شدید حکم زندان و شلاق علیه محمد حبیبی کماکان به سهم خویش تلاش خواهد کرد که توجه تشکل های کارگری بین المللی و بویژه تشکل های معلمان را به صدور چنین احکامی در دادگاه های ایران جلب کند و از آنها بخواهد ضمن تداوم اعتراض به این احکام سرکوب گرانه و قرون وسطایی حمایت خود از مبارزات کارگران و معلمان در ایران را گسترده تر نمایند.

اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران

۶ اگوست ۲۰۱۸

info@workers-iran.org;
www.workers-iran.org;
www.etehadbinalmelali.com