افق روشن
www.ofros.com

معلمان دستگير شده بايد فورا آزاد شوند

.سرکوب و بازداشت کارگران معترض هفت تپه را شدیدا محکوم می کنیم

اتحاد بین المللی                                                                                            یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹٧ - ۱۳ مه ۲۰۱٨


معلمان دستگير شده بايد فورا آزاد شوند

با فراخوان شورای هماهنگی تشکل های صنفی معلمان، روز بیستم اردیبهشت، معلمان در تهران و بیش از سی شهر و شهرستان، بار دیگر برای پیگیری خواسته های خود به تجمع اعتراضی دست زدند. معلمان گرد هم آمدند تا همچنان به وضع معیشتی غیر انسانی و تاسف آور خود، کیفیت پایین آموزش در مدارس و پولی و کالایی کردن آموزش توسط رژیم اسلامی سرمایه اعتراض کنند.
پاسخ رژیم به خواست معلمان بطور مشخص در تهران همان پاسخ همیشگی بود: هجوم، سرکوب و بگیر و ببند. از همان ابتدای تجمع معلمان تهران در برابر سازمان برنامه و بودجه ، نیروهای امنیتی و لباس شخصی ها به معلمان یورش بردند و بویژه زنان معلم را بطور وحشیانه مورد ضرب و شتم قرار دادند. به گزارش کانون صنفی معلمان تهران در جریان این یورش افسار گسیخته ۱۵ نفر از معلمان ازجمله محمد تقى فلاحى، دبیر کل كانون صنفى معلمان تهران، محمد حبيبى،عضو هيات مديره، رسول بداقى بازرس كانون صنفى معلمان تهران و همچنين رحمان عابدينى عضو هيات مديره كانون صنفى استان البرز، خانم عاليه اقدام دوست و روح الله مردانى از فعالان صنفى معلمان دستگير شدند. به همین ترتیب محمد حبيبى كه اخیرا با سپردن وثيقه از زندان آزاد شده بود با ضرب و شتم توسط لباس شخصى ها به مکانی نامعلوم برده شد و سپس به دادسراى زندان اوين منتقل شد.
عوامل سركوبگر رژيم براى آزادى بازداشت شدگان وثيقه ٥٠ ميليون تومانی در خواست کرده اند اما بازداشت شدگان حکم را نپذیرفته و همچنان در بازداشت بسر مى برند.
بنا به گزارش ها در شهرهاى ديگر، تجمع معلمان بدون خشونت پایان یافت. معلمان تجمع کننده در شهر مريوان با شنيدن خبر یورش به تجمع همکاران خود در تهران و دستگیری تعدادی از آنان، دو ساعت ديگر به اعتراض خود ادامه دادند و خواهان آزادى بى قيد و شرط همه بازداشت شدگان شدند.
اتحاد بين المللى ضمن حمایت از خواسته ها و مبارزات معلمان، همراه با آنان تا آزادى بى قيد و شرط همه فعالين كارگرى و معلمان از جمله اسماعيل عبدى كه در هيجدهمين روز اعتصاب غذاى خود بسر مى برد و دیگر معلم زندانی محمود بهشتى لنگرودى، به كمپين خود ادامه خواهد داد.

اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران

۱۳ مه ۲۰۱۸

***************

سرکوب و بازداشت کارگران معترض هفت تپه را شدیدا محکوم می کنیم

ماه هاست که مسایل، مشکلات و خواسته های به حق هزاران کارگر نیشکر هفت تپه و اعتراض، اعتصاب و رو در رویی آنان با کارفرمای این مجتمع و مقامات و مسئولان دولتی و نیروهای سرکوب گر رژیم، سر فصل اخبار کارگری در ایران است. در پی هر اعتراض و اعتصاب کارگران هفت تپه، کارفرما و مسئولان ریز و درشت حکومتی هر گاه که نتوانستند با تهدید و ایجاد تفرقه در صفوف کارگران، مبارزه آنها را در هم بشکنند، سعی کردند که با دادن قول وعده رسیدگی به مسایل و برآوردن خواستهای کارگران، آنها را از ادامه اعتراض باز دارند و به بازگشت به کار ترغیب کنند. این قول ها و وعده ها اما هیچ گاه عملی نشد. هزاران کارگر این مجتمع، بخشی از دستمزد دی ماه و دستمزد های بهمن و اسفند و نیز پاداش آخر سال را دریافت نکرده اند. در آخرین اعتصاب یک پارچه کارگران هفت تپه در پایان سال گذشته، کارفرما و مسئولان دولتی شهر شوش، بار دیگر وعده دادند که خواسته های کارگران بزودی براورده خواهد شد. سال پایان گرفت و کارگران با دست خالی به خانه بر گشتند و با امید رسیدن به خواست ها و مطالبات خود در سال جدید، بر سر سفره بی رونق نوروزی نشستند.
با آغاز سال جدید و بازگشت کارگران به کار، کارگران دریافتند که کارفرما بار دیگر به جای عمل به وعده، سرگرم توطئه علیه کارگران است. طرح بستن مجتمع، اخراج صدها کارگر و فروش زمین ها پاسخ کارفرما به خواسته ها و مصائب کارگران در آغاز سال جدید بود. در اعتراض به این طرح و نقشه، کارگران هفت تپه در روز سه شنبه هفته گذشته مجددا دست به اعتصاب زدند که همچنان ادامه دارد. در برابر این اعتصاب، کارفرما و مزدوران او و نیروهای امنیتی به سرکوب شدید تر و گسترده کارگران معترض متوسل شده اند. در روز پنچشنبه عوامل سرکوب گر به ضرب و شتم کارگران پرداختند و همزمان حدود بیست نفر از کارگران دستگیر و بازداشت شده و یا به دادستانی احضار شدند. بنا به گزارش سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه اسامی تعدادی از کارگران بازداشت شده از این قرار است: سید حسن فاضلی، فواد بدوی، ساجد الکثیر، حسن الکثیر، محمد خنیفر، سعید منصوری، حبیب چنانی، جاسم حمدانی، مهدی ثاعمی و چاسب حمدانی.
طبق گزارشات رسیده در روز شنبه تعداد دیگری از کارگران به دادستانی شوش احضار شده اند؛ از جمله سعید منصوری و جاسم همدانی. همه آنان در محل شرکت و یا در منزل دستگیر شده اند و همچنان در بازداشت بسر می برند . بعلاوه به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران در طول سال گذشته بیش از ۱۰۰ نفر از کارگران معترض هفت تپه احضار و دستگیر شده اند و یکی از کارگران با انداختن خود به کانال آبیاری مزرعه نیشکر خودکشی کرد.
رژیم جمهوری اسلامی و کارفرمایان در ایران در مواجهه با بحران سرمایه داری ایران و ورشکستی اقتصادی بسیاری از واحد ها و مجمتع های تولیدی، بالا کشیدن دستمزد و حقوق کارگران را الویت مهم خود تشخیص داده اند. رژیمی که میلیاردها دلار از دارائی اجتماعی را صرف پیشبرد اهداف ارتجاعی اش در خاورمیانه می کند و یک قلم از دزدی ها و اختلاس های عناصر، باندها و دستجات وابسته و درون حکومتی اش معادل حقوق سالانه هزاران کارگران است، می گوید نمی تواند دستمزد کارگران را بپردازد و در عوض به کارگرانی که ماهها کار کرده اند و دستمزد شان را طلب می کنند با ضرب و شتم و احضار و زندان پاسخ می دهد. جمهوری اسلامی اما به عبث می پندارد که با سرکوب می تواند بیگاری را به کارگران ایران تحمیل کند. مبارزه و اعتراض کارگران هفت تپه، مجمتع فولاد اهواز و دیگر کارگران در دهها و صد ها واحد تولیدی نشان می دهد که کارگران این دزدی دستمزد ها، زور گویی عریان و نظام بیگاری را نمی پذیرند.
اتحاد بین المللی ضمن اعلام همبستگی با کارگران نیشکر هفت تپه و پشتیبانی کامل از خواسته های آنان، سرکوب، ضرب و شتم و بگیر و ببند کارگران این مجتمع تولیدی را به شدت محکوم می کند و خواهان آزادی فوری و بدون قید شرط کلیه کارگران دستگیر شده است. ما ضمن بازتاب مبارزات کارگران هفت تپه در سطح بین المللی و افشای سرکوب گیری های رژیم علیه آنان، برای جلب همبستگی و پشتیبانی تشکل های کارگری با کارگران هفت تپه تلاش خواهیم کرد.

۳۱ مارس ۲۰۱۸

***************

یورش شبانه به منازل کارگران، معترض پاسخ رژیم به خواست کارگران فولاد

بدنبال اعتصاب و اعتراض گسترده کارگران "گروه ملی صنعتی فولاد ایران"، نیروهای انتظامی شامگاه پنجشنبه با هجوم به خانه تعدادی از کارگران این مجتمع صنعتی بیش از ده نفر از کارگران را دستگیر کردند. کارگران این مجتمع که در اعتصاب بسر می برند در طی ده روز گذشته برای رسیدن به خواسته های خود بارها دست به تجمع اعتراضی زده اند و از جمله با شعار دادن در مراسم نماز جمعه اهواز و تجمع در مقابل استانداری مبارزه خود را به سطح شهر اهواز گسترش داده ند.
کارگران فولاد اهواز بیش از سه ماه است که دستمزد خود را دریافت نکرده اند و خواهان دریافت دستمزدهای معوقه و چگونگی پرداخت دستمزد اسفند ماه و عیدی و پاداش آخر سال خود هستند. تا پیش از دستگیری شبانه کارگران، کارفرما و مقامات ریز و درشت رژیم در استان تلاش کردند که با وعده پرداخت یک ماه حقوق و دیگر وعده های بی پایه و سرخرمن، کارگران اعتصابی و معترض را وادار کنند که اعتصاب خود را بشکنند، به سر کار بر گردند و همچنان به بیگاری برای کارفرما ادامه دهند. اما با شکست این تاکتیک، اکنون رژیم به سلاح همیشگی خویش یعنی سرکوب متوسل شده و تلاش می کند با شناسایی منازل کارگران و دستگیری و تهدید و ارعاب، مبارزه کارگران برای رسیدن به حق ابتدایی خود یعنی دریافت مزد در مقابل کار را در هم بشکند. اما ابله ترین سران این رژیم کارگر ستیز نیز اکنون دیگر باید دریافته باشند که توسل به خشونت، سرکوب و زندان دیگر نمی تواند هزاران هزار کارگری که در اقصی نقاط کشور ماه ها کار کرده اند اما بدون دستمزد به خانه برگشته اند را از پیگیری حقوق اولیه خود منصرف کند. تجمع اعتراضی امروز کارگران فولاد اهواز بدنبال مطلع شدن از بازداشت همکارانشان و نیز مبارزه کارگران ایران از هفت تپه تا معدن آق دره تا اعتراض ها، اعتصاب ها و تجمع های هر روزه کارگران در سراسر ایران گواه آن است که طبقه کارگر ایران به بیگاری و فقر و فلاکت تحمیل شده توسط رژیم سرمایه داری ایران تن در نخواهد داد.
ما ضمن اعلام حمایت از اعتصاب و اعتراض شجاعانه کارگران گروه صنعتی فولاد اهواز، هجوم وحشیانه نیروهای انتظامی به منازل کارگران و دستگیری آنان را به شدت محکوم می کنیم و خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط همه کارگران دستگیر شده هستیم.

اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران

دوم مارس ۲۰۱۸

info@workers-iran.org;
www.workers-iran.org;
www.etehadbinalmelali.com
https://twitter.com/IASWIinfo