افق روشن
www.ofros.com

در رابطه با پتیشن در حمایت از

"بیانیه در همبستگی با کارگران در ایران"

بازتکثیر از اتحاد بین المللی                                                                                دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۵ - ۲۰ ژوئن ۲۰۱٦

بیانیه زیر، همچنان که در اطلاعیه های موجود آمده است، توسط طیفی از فعالین شناخته شده کارگری و شخصیتهای مترقی سرشناس دانشگاهی در حمایت از کارگران در ایران و بطور اخص در محکومیت احکام شلاق علیه کارگران معادن در ایران و پشتیبانی از خواسته های جعفر عظیم زاده و درخواست از او برای پایان دادن به اعتصاب غذا در تاریخ ۱۵ ژوئن ۲۰۱۶ صادر شده است. به دنبال آن طیف دیگری از شخصیتهای شناخته شده این بیانیه را در ۱۶ ژوئن ۲۰۱۶ مورد حمایت قرار دادند و همچنین به پیشنهاد فعالین جریانات کارگری و چپ در تورنتو که ابتکار این فعالیت را به عهده داشتند، پتیشنی در حمایت از بیانیه فوق و مطالبات مندرج در آن تهیه شده است. بدین ترتیب از کلیه فعالین کارگری و چپ و مدافعین جنبش کارگری دعوت می کنیم که این پتیشن را امضا کنند و در تبلیغ آن بکوشند. ترجمه فارسی اسامی امضا کنندگان بیانیه در زیر آمده است.
پتیشن: در حمایت از "بیانیه در همبستگی با کارگران در ایران": جعفر عظیم زاده آزاد باید گردد! احکام شلاق علیه کارگران معترض باید متوقف گردد!            https://secure.avaaz.org

بیانیه در همبستگی با کارگران در ایران

اطلاعات موجود در اسناد ضمیمه که بدستمان رسيده، ما را بر آن میدارد که به حکم شلاق بر علیه کارگران معدن طلای آق دره در ایران اعتراض کنیم، و همچنين ابراز داریم که شدیدا نگران سلامت و تندرستی آقای جعفرعظيم زاده، فعال کارگری ضد سرمایه داری و رئیس هیئت مدیره اتحاديه آزاد کارگران ایران، که از تاريخ ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ در اعتصاب غذا بسر میبرد، می باشيم.
جعفرعظيم زاده از نوامبر ۲۰۱۵ برای گذراندن حکم شش سال حبس تعزیری به اتهام "اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی" که به دلیل فعالیتهای کارگری ایشان بوده است، در زندان اوین محبوس است؛ این به نظر می رسد یکی از اتهامات اصلی ای است که دولت ایران بطور روتین علیه فعالین کارگری بکار می برد. جعفر در اعتراض به اتهام ساختگی "اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی" و دیگر اتهامات امنیتی علیه او و دیگر فعالین کارگری و در محکومیت سیاستهای ضد کارگری روزافزون دولت ایران در یک اعتصاب غذای نامحدود به سر می برد.
همانطور که در بالا ذکر شد، ما شدیدا از احکام وحشیانه شلاق علیه ۱۷ کارگر معدن طلای آق دره که در ایران به طور علنی در ماه می ۲۰۱۶ انجام شد، خشمگین هستیم. این کارگران برای امنیت شغلی و بر عليه بیکارسازیها دست به اعتراض زده بودند. هچنین مطلع شده ایم که ۹ نفر از کارگران معدن سنگ آهن بافق واقع در استان یزد نیز به ضربات شلاق و حبس‌های تعلیقی محکوم شده اند. کارگران معدن بافق (شرکت سنگ آهن مرکزی ایران-بافق) به دلیل اعتصابات و اعتراضاتی که از سال ۲۰۱۴ آغاز شد دادگاهی شده بودند. چنین احكام ضدانسانی ای علیه کارگران معترض نقض فاحش کلیه مقاوله نامه ها و دستاوردهای شناخته شده بین المللی دررابطه با حقوق کارگری و حقوق انسانی بطور علی العموم می باشد. شلاق یک عمل به شدت بی‌ رحمانه و نوعی شکنجه است و باید بلافاصله متوقف و ممنوع شود.
ما عمیقا نگران سلامتی و تندرستی جعفر عظیم زاده و دیگر کارگران زندانی در ایران هستیم، و خواهان آزادی فوری و بدون قید وشرط آنها می باشیم. حکومت ایران مسئول مستقيم جان جعفرعظيم زاده و ديگر زندانيان سياسی می باشد. در عین حال، ما صمیمانه از جعفر عظيم زاده درخواست می کنیم که به اعتصاب غذايش پايان دهد؛ مبارزه برای حقوق کارگران زمانی قدرتمندتر است که فعالین جنبش کارگری زنده و سالم باشند.

امضا کنندگان:
گرگ آلبو، استاد علوم سیاسی دانشگاه یورک-کانادا، سردبیر سوسیالیست رجیستر
کوین اندرسون، استاد جامعه شناسی در دانشگاه کالیفرنیا، سانتا باربارا
سیروس بینا، استاد ممتاز پژوهش اقتصاد؛ دانشگاه مینه سوتا، ایالات متحده آمریکا و اقتصاددان در زمینه صلح و امنیت
نوام چامسکی، استاد زبان شناسی (بازنشسته)، موسسه فناوری ماساچوست
جان کلارک، سازمانده، ائتلاف علیه فقر در انتاریو- کانادا
استیو ایرلی، فعال کارگری، روزنامه نگار، وکیل و سازمانده، ایالات متحده آمریکا
بیل فلچر، نویسنده و اکتیویست، ایالات متحده
صفیا گاهیر، دبیر کمیته همبستگی بین المللی اتحادیه کارگران خدمات عمومی کانادا-انتاریو
سام گیندین، فعال کارگری، اقتصاد دان و مشاور سابق رئیس اتحادیه کارگران خودروسازی کانادا (یونیفور جدید)
براد هورنیک، دانشگاه سایمون فریزر، فعال "سیستم را باید تغییر داد نه آب و هوا را"
بوریس کاگارلیتسکی، جامعه شناس و نظریه پرداز مارکسیست، مدیر موسسه جهانی شدن و جنبش های اجتماعی
مایکل لبوویتز، استاد بازنشسته، بخش اقتصاد، دانشگاه سایمون فریزر، کانادا
دیوید مک نالی، فعال چپ و محقق؛ استاد رشته علوم سیاسی دانشگاه یورک، كانادا
دریک اوکیف، نویسنده و روزنامه نگار، سردبیر رسانه کمانه
پییر مورو، دبیر، پیوند کارگری استرالیا- آسیا
مایک پالسک، رئیس سراسری اتحادیه کارگران پست کانادا
لئو پانیچ، استاد برجسته پژوهش علوم سیاسی در دانشگاه یورک و سردبیر سوسیالیست رجیستر
میثاق پارسا، استاد جامعه شناسی، کالج دارتموث، ایالات متحده آمریکا
هرمان روزنفلد، نویسنده، معلم و فعال کارگری؛ عضو پروژه سوسیالیستی
اینگو اشمیت، هماهنگ کننده علمی برنامه مطالعات کار در دانشگاه آتاباسکا، کانادا
پیتر تاتچل، مدیر بنیاد پیتر تاتچل
مایکل یتس، از سردبیران مانتلی ریویو

بیانیه فوق همچنین در تاریخ ۱۶ ژوئن ۲۰۱۶، مورد حمایت شخصیتها و فعالین سرشناس زیر قرار گرفت:
الکس کالینیکوس، ژوزف داهر، موهان دوتا، الکس گوردون، امیر حسن پور، پیتر هیودیس، پراناو جانی، لاله خلیلی، پل لوبلان، شهرزاد مجاب، جان ریس، کیم سایپس، استیو سالیتا، احمد سیف، مایکل اسمیت، رونا اسمیت.

بازتکثیر از اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران-کانادا

۲۰ ژوئن ۲۰۱۶

info@workers-iran.org; www.workers-iran.org; http://etehadbinalmelali.com/ak