افق روشن
www.ofros.com

در رابطه با سرنگونی هواپیمای مسافری و پنهانکاری حقیقت


اخبار و گزارشات کارگری                                                                                        دوشنبه ٢۳ دی ۱۳۹۸ - ١۳ ژانویه ۲۰٢٠


بیانیه تشکلها و فعالین جنبش های اعتراضی در رابطه با

سرنگونی هواپیمای مسافری توسط سپاه و تلاش مقامات برای پنهانکاری حقیقت

اعتراضی قدرتمند علیه جنایتی که به قیمت گرفتن جان ١٧٦ نفر تمام شد، شروع شده و به پیش می رود.
تمامی مسولین و مقامات حکومتی وقوع چنین حادثه هولناکی را سه روز تمام انکار و رسما" اعلام کردند یک سانحه هوایی در اثر نقص فنی هواپیما رخ داده است. خیلی سریع محل وقوع حادثه پاکسازی شد تا آثار آن از بین برود. رسانه های رسمی حکومتی هم وظیفه تبلیغ و توجیه این دروغ و فریبکاری را بعهده گرفتند، اما به یمن رشد تکنولوژی و وجود شبکه های اجتماعی ، فشار افکارعمومی ، رسانه های مستقل و وجود شواهد قوی و خارج از توان پنهان کاری بیشتر، این دروغگویی و تلاش برای انکار حقیقت، ناکام ماند و بعد از سه روز مجبور به اعتراف شدند که "اشتباه انسانی" باعث این فاجعه شده است.
همان "اشتباهاتی" که از شلیک مستقیم به سر مردم معترض در خیابان‌ها در آبان ماه رخ داده بود، به زدن هواپیمای مسافری و کشته شدن دهها انسان بیگناه منجر شد! اما این نوع اعتراف هم نتوانست علت جنایت به وقوع پیوسته را لاپوشانی کند، جامعه آرام ننشست و مردم خشمگین و عصبانی در تهران و برخی شهرستانها به خیابان ریختند و با نفرتی عمیق، عاملین اصلی و سازمانده جنایت را نشانه گرفتند. جوانان و دانشجویان دانشگاه‌های تهران در شامگاه پنجشنبه 21 دیماه در اعتراض به وقوع این فاجعه و دروغگویی مقامات در پنهان کردن آن ، دست به اعتراض و تجمع زدند که سریعا مورد حمایت وسیع جامعه قرار گرفتند. مردم در شهرهای تهران، اصفهان، رشت، لاهیجان، همدان و شیراز به خیزش دانشجویان پیوستند و فریاد اعتراضشان را بلند کردند. جامعه خواستار محاکمه و مجازات آمرین و عاملین اصلی این فاجعه هستند. آمرین و مسببین اصلی جنایت باید به جامعه معرفی شوند تا در دادگاهی با صلاحیت و مورد تایید افکارعمومی محاکمه و مجازات شوند. پیکرهای قربانیان با تمام احترام با حضور گسترده مردم در یک همبستگی سراسری تشييع شده و مراسم گرامیداشت باشکوه ، مستقل از حکومت ، آنگونه که شایسته جانباختگان می باشد، برگزار گردد. تظاهرات حق مردم است و تا معرفی شدن جنایتکاران و محاکمه آنان در دادگاه های مردمی باید بدون هیچ گونه مانع و ایجاد مزاحمتی از جانب نیروهای سرکوبگر ادامه داشته باشد. وظیفه کارگران، معلمان، بازنشستگان، دانشجویان، جوانان، و همه مردم آزادیخواه و برابری طلب است با پیوستن به اعتراضات جاری تا رسیدن به نتیجه مطلوب به مبارزه خود ادامه دهند.

لیست اولیه امضاء کنندگان:

۱- انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه

۲- سندیکای نقاشان البرز

۳- شورای بازنشستگان ایران

۴- جمعی از فعالین لغو کار کودک

۵- جمعی از فعالین کارگری سنندج

**************

بیانیه کانون صنفی فرهنگیان الیگودرز در مورد رویدادهای اخیر

در پی حوادث غم انگیز اخیر که در کشور رخ داد، سایه سنگین غم و تراژدی هولناک مرگ، بر سر ایران و ایرانیان فرو ریخت .جان باختن هموطنان دراین روزها آنقدر هولناک بود که زبان را تسلیم سکوت نموده و ناتوان از تسلا هستیم . همه این رویداد ها از جان باختن هموطنان عزیزمان در سقوط هواپیما تا واژگونی و تصادف وسایل نقلیه عمومی و فشار جمعیت در مراسم کرمان ، نشان از بی درایتی مسئولین ذیربط در تامین امنیت آحاد مردم دارد . کانون صنفی فرهنگیان الیگودرز از جان باختن همو طنان در همه رویداد های اخیر اظهار تاسف نموده و به خانواده های داغدار و ایرانیان عزیز عرض تسلیت داشته و با همه آنان ابراز همدردی می نماید، باشد که تسکینی باشد بر دل دلسوختگان. در پایان خواهان شناسایی و محاکمه مسببین این رویدادها در دادگاه های مستقل وبی طرف می باشیم.

کانون صنفی فرهنگیان الیگودرز

**************

محمود صالحی: مخفی کردن جنایت جرم است

ضمن تسلیت به مردم جهان و خانواده های داغ دیده.
باید همه مسئولانی که در رابطه با شلیک موشک به سوی هواپیمای مسافربری نقش داشته اند محاکمه و مسئولانی که در مخفی کردن این جنایت سکوت کرده اند و آگاهانه آن را مخفی نموده اند .باید سریع از پست های خود استعفاء و در یک دادگاه علنی به اتهام مخفی کردن جنایت محاکمه شوند. این خواست ما کارگران ایران است.

اخبار و گزارشات کارگری

akhbarkargari2468@gmail.com