افق روشن
www.ofros.com

برگزاری گلگشت کارگری به مناسبت اول ماه


کمیته هماهنگی                                                                                        سه شنبه ١٣ اردیبهشت ١٣٩٠

روز جمعه ٩ اردیبهشت ١٣٩٠ کارگران شاغل در کارخانه های حوزه کرج به مناسبت اول ماه مه - روزجهانی کارگر- در دشت "وسیه" در ابتدای جاده کرج - چالوس گلگشت کارگری برگزار کردند. در این گلگشت، که به همت هیئت کوهنوردی کارگران کارخانه های حوزه کرج برگزار شد، جمع وسیعی از کارگران کارخانه های سایپا، ایران خودرو، پارس خودرو و... شرکت داشتند. این گلگشت از ساعت ٨ صبح تا ۴ بعد از ظهر ادامه یافت و در جریان آن کارگران، ضمن نصب پلاکاردهایی مبنی بر تبریک روز جهانی کارگر در محل، برنامه های متنوع ورزشی و تفریحی و آموزشی اجرا کردند.
یادآوری می کنیم که این گلگشت کارگری ادامه همان گلگشت هایی است که به مناسبت اول ماه مه از سال ١٣٨٠ تا ١٣٨٦ در جاده کرج - چالوس - ابتدا در همین دشت "وسیه" سپس در محلی به نام "کندور" و سرانجام به مدت ۴ سال پیاپی در محل "آبشار خور" - برگزار می شد. در سال ١٣٨٧، با احضار فعالان برگزارکنندۀ این گلگشت ها به حراست کارخانه های ایران خودرو و سایپا در روزهای پیش از اول ماه مه، از ادامه اجرای این گلگشت ها در دشت خور ممانعت به عمل آمد و کارگران به ناچار اعلام کردند که گلگشت را در پارک چیتگر در اتوبان تهران - کرج برگزار خواهند کرد. اما در روز اعلام شده، پارک چیتگر به محاصره انبوه عظیمی از نیروهای امنیتی و انتظامی درآمد و از حضور کارگران در این پارک جلوگیری شد. کارگران مجبور شدند گلگشت خود را در پارک جهان نما در نزدیکی کرج برگزار کنند. از آن زمان به بعد تا امسال، به دلیل ممانعت حراست کارخانه های محور تهران - کرج و در اختیار نگذاشتن امکاناتی چون اتوبوس و...، این گلگشت دیگر برگزار نشد. امسال دوباره به همت گروه های کوهنوردی کارخانه های محور کرج - تهران این سنت جنبشی برگزاری مراسم اول ماه از سر گرفته شد. لازم به ذکر است که همزمان با برگزاری این گلگشت، کارگران عضو هیئت کوهنوردی کارخانه های حوزه تهران نیز به میزبانی گروه کوهنوردی کارخانه پارس خودرو به مناسبت اول ماه مه به قله دارآباد در شمال تهران صعود کردند. به قرار اطلاع، همین کارگران در جمعه آینده (١٦ اردیبهشت ١٣٩٠) نیز به مناسبت روز جهانی کارگر در منطقه برغان کرج گلگشت برگزار خواهند کرد.

کمیته هماهنگی برای ایجاد تشکل کارگری

١٢ اردیبهشت ١٣٩٠