: مصاحبه

آزادى منصور اسانلو، دبير سنديكاى كارگران شركت واحد تهران


بیست یکم مرداد ماه هشتاد و پنج


داود خدابخش از دویچه وله :

پس از هفت‌ماه و نيم بازاشت آقاى منصور اسانلو، دبير سنديكاى كارگران و رانندگان شركت واحد تهران و حومه از زندان آزاد شد. وى بدليل فعاليت‌هاى سنديكايى و بخاطر برسميت شناختن سنديكاى شركت واحد و اعتصابى كه بخشى از شركت واحد در اين رابطه داشت، دستگير شده بود. در اين رابطه صداى آلمان گفتگويى داشت با آقاى ابراهيم مددى.

روز چهارشنبه نهم اوت آقاى منصور اسانلو از زندان بطور موقت آزاد شد، آنهم با يك وثيقه‌ى ۱۵۰ ميليون تومانى. دستگيرى آقاى اسانلو موجى از اعتراضات را در ايران و جهان برانگيخت و فراخوان‌هاى بسيارى از سوى نهادهاى مدنى و دانشجويى و شمارى احزاب سياسى در داخل و خارج از كشور و نهادهاى حقوق بشرى بين‌المللى خواستار آزادى وى شده بودند.

آقاى ابراهيم مددى، يك فعال سنديكايى در اين زمينه مى‌گويد:

آقای منصور اسانلو از تاریخ اول ديماه ۱۳۸۴ به همراه ۸ نفر دیگر از اعضای هیات مدیره سندیکا بازداشت شدند. ایشان کماکان از آن تاریخ تا پریروز که تاریخ ۱۵ مردادماه ۱۳۸۵ است، در زندان باقی ماندند و با تلاش‌های گسترده و درخواست‌های بسیاری از طرف مجامع بین‌المللی کارگری و نهادهای مختلف حقوق بشری و خانواده ایشان و وکلای ایشان و بسیاری بسیاری افراد و اشخاص ایشان با تبدیل قرار بازداشت به وثیقه‌ى ۱۵۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شدند. وضعیت روحی ‌ـ روانی ایشان خوب است، اما به لحاظ پزشکی ایشان نیازمند معاینات کلی و یک چک‌آپ پزشکی هستند که خانواده ایشان درصدد هستند این اقدامات پزشکی را انجام بدهند.

آقاى ابراهيم مددى كه عضو هيأت مديره‌ى سنديكاى كارگران شركت واحد است در مورد سرنوشت پرونده‌ى آقاى اسانلو و اينكه مقامات قضايى بر اساس چه اتهامى ايشان را در بازداشت نگاه داشته بودند، مى‌افزايد:

آقای منصور اسانلو رییس هیات مدیره سندیکا به همراه ۱۸ تن دیگر از بازداشت‌شدگان زمستان ۱۳۸۴ در انتظار محاکمه در دادگاه انقلاب می‌باشند. ما امیدواریم که یک محاکمه عادلانه‌ای برگزار بشود. اتهام این افراد همچنان که ما تفهیم اتهام شده‌ایم، تبلیغ علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و تشکیل اجتماع علیه امنیت کشور می‌باشد که وکلای ما با تهیه لایحه‌های دفاعی در دادگاه نسبت به رفع این اتهامات اقدامات حقوقی را انجام خواهند داد.

بايد اشاره كرد كه در پى اعتراضات كارگرى كه در پايان سال ۸۴ صورت گرفت و صدها نفر توسط مقامات امنيتى دستگير شدند، تعداد ۵۵ نفر از كارگران فعال سنديكايى از كار اخراج شده و خود و خانواده‌شان در وضعيت بسيار اسفناكى بسر مى‌برند. آقاى مددى مى‌گويد كه فعالان سنديكايى در تلاش بسيار هستند تا اين كارگران به سر كار خود بازگردند:

متاسفانه هنوز با تمام پیگیری‌ها و مراجعات مکرر و حتا برگزاری تحصن ۳۰ ساعته در اداره کار شرق تهران و مراجعه به وزارتخانه و نامه‌نگاری‌های متعدد به مقامات مسئول وزارت کار، ۵۵ نفر از کارگران اخراجی در مدت ۷ ماه گذشته بدون دریافت هیچگونه دستمزد و حقوقی در شرایط بسیار سختی بسر می‌برند. ما امیدواریم که هرچه زودتر حق بازگشت به کار این کارگران که از اقشار بسیار ضعیف اجتماعی می‌باشند صورت پذیرد.

اين فعال سنديكايى در مورد دستگيرى خود و جمعى ديگر مى‌افزايد:

ما بصورت جمعی برای پیگیری شکایت‌هایمان که برخلاف قانون مدت ۷ ماه است که بی‌پاسخ مانده، به وزارت کار مراجعه کردیم که در آنجا من به‌همراه ۷ نفر از کارگران بازداشت شدیم، ۵ روز را در بازداشتگاه اوین بودیم که با قید کفالت آزاد شدیم و جواب قانع‌کننده‌ای هنوز به ما داده نشده است. و ما کماکان برای اشتغال مجدد در سعی و تلاش هستیم.

داود خدابخش

http://www2.dw-world.de/persian/interviews/1.192853.1.html
Deutsche Welle ©